Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون عمران مجلس از تصمیم دولت جهت اختصاص بخشی از درآمدهای نفتی برای تکمیل پروژه های عمرانی در بودجه سال ۹۹ استقبال کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۷۶ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد.

حسن خسته بند وجود حدود 76 هزار پروژه نیمه تمام عمرانی در سطح کشور را مورد تأیید قرار داد و  اظهار داشت: دولت پیشنهاد داده که قصد دارد بخشی از درآمدهای نفتی را در بودجه 99 برای تکمیل این دست از پروژه ها اختصاص دهد که به عقیده بنده این تصمیم کاری درست و منطقی به نظر می رسد.

عضو کمیسیون عمران مجلس اختصاص بودجه حاصل از فروش نفت به پروژه های عمرانی و زیرساختی و عدم توجه دولت فعلی و دولت های گذشته به این موضوع را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: طولانی شدن طرح های سدسازی، راه آهن و یا انجام فرسایشی پروژه های زیرساختی در کشور نتیجه عدم تحقق همین موضوع است.

خسته بند توجه نکردن به بخش حمل و نقل، بهداشت و درمان، امور زیربنایی و نظایری از این با تکیه بر درآمدهای نفتی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: به عقیده بنده تحریم های اقتصادی دشمن در شرایط کنونی فرصتی بسیار خوب برایمان ایجاد کرده تا نگاهی عمیق تر به توانمندی ها و داشته های داخلی داشته باشیم.

بیشتر بخوانید

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا اختصاص درآمدهای حاصل از فروش نفت به پروژه های نیمه تمام عمرانی موجب کند شدن سرعت انجام آن ها نمی شود اظهار داشت: احتمالاً این اتفاق رخ خواهد داد اما باز هم مشکل خاصی به وجود نمی آید و فرآیند انجام کارهای عمرانی به صورت تدریجی دنبال می شود.

وی با تأکید بر لزوم اتمام پروژه های عمرانی دارای 80 درصد پیشرفت فیزیکی خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان می دهد برای بهره برداری از 76 هزار پروژه نیمه تمام کشور به بالای 500 تا 600 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است بنابراین دولت باید خود را برای برون سپاری و واگذاری طرح ها به بخش خصوصی آماده کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در نظر گرفتن یکسری مشوق های ویژه برای فعالان بخش خصوصی و ترغیب آنان برای اتمام پروژه های عمرانی نیمه تمام را ضروری دانست و گفت: دولت باید پروژه هایی که سوددهی بیشتری دارد را به بخش خصوصی واگذار کرده و برای انجام مابقی طرح ها نیز از ظرفیت های درونی خود استفاده کند.

خسته بند با بیان اینکه در صورت اجرای دستورالعمل های یاد شده تعداد پروژه های نیمه تمام کشور تا 10 سال آینده به زیر 20 هزار پروژه می رسد تصریح کرد: در صورت ادامه روش فعلی، نوسانات شدید قیمت مصالح و تورم افسارگسیخته موجب می شود طرح های نیمه تمام به آثار باستانی تبدیل شده و از توجیه اقتصادی و فنی خارج شوند.

وی کمک، همراهی و مشارکت سه جانبه قوای مقننه، مجریه و قضائیه برای برون سپاری طرح ها و پروژه های نیمه تمام عمرانی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: امیدواریم با تجمیع همکاری هر سه قوا بتوانیم در جهت سوق دادن نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید و اشتغال قدم های مثبتی برداریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان