Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نمایندگان مخالف دولت آلمان از برلین درخواست کردند نظامیان آمریکایی را که در این کشور مستقر هستند اخراج کند.

شماری از نمایندگان پارلمان آلمان از دولت این کشور درخواست کردند نظامیان آمریکایی را که در این کشور مستقر هستند را اخراج کند. آنها می گویند حضور این نظامیان در کشورشان تنها باعث جنگ های غیرقانونی در غرب آسیا و ایجاد تنش با روسیه می شود.

قانونگذاران «حزب چپ» طرحی را ارائه و از دولت «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان خواسته اند در اسرع وقت تأمین مالی حضور نظامی آمریکا در این کشور را متوقف و «معاهده ۱۹۹۰» که به نیروهای نظامی آمریکا اجاره استقرار در خاک آلمان را می دهد، لغو کند.

در طرح قانونگذاران مخالف دولت آلمان که در وبگاه پارلمان نیز منتشر شده، آمده است: «بیش از ۳۵۰۰۰ نظامی آمریکایی در آلمان مستقر هستند؛ بیش از هر کشور دیگری در اروپا. پایگاه های نظامی آمریکا برای سیاست جنگی این کشور در خاورمیانه استفاده می شود».

قانونگذاران آلمانی در این بیانیه به طور مشخص نارضایتی خود را اینکه پایگاه های آمریکا در کشورشان برای «اقدامات غیرقانونی برای عملیات ترور در پاکستان و افغانستان به وسیله پهپاد استفاده می شود» ابراز کرده اند.

در این بیانیه همچنین آمده است که حضور نظامی آمریکا در آلمان تنها به افزایش تنش ها میان برلین و مسکو منجر خواهد شد؛ این درحالیست که روابط آلمان و روسیه در حال حاضر با تنش مواجه است. قانونگذاران همچنین مخالفت خود را با هرگونه استقرار نیروهای آمریکا در لهستان و دیگر نقاط مرکز و شرق اروپا اعلام کرده و گفته اند این اقدامات به غیر از «آمادگی برای جنگ» به نحو دیگری تفسیر نمی شود.

آنها همچنین به این نکته اشاره کرده اند که نیروهای آمریکایی از طریق قلمرو آلمان شرقی سابق منتقل شده اند؛ بنابراین روح معاهده ۱۹۹۰ نقض شده است چراکه در این معاهده اتحاد آلمان در شرایطی تسهیل شده که هیچ نیروی خارجی یا تسلیحات هسته ای نباید در این منطقه مستقر شود.

انتقاد از زرادخانه هسته ای آمریکا در پایگاه هوایی «بوئل» آلمان نیز در بیانیه قانونگذاران آمده است؛ مکانی که میزبان ۲۰ بمب هسته ای آمریکاست. آنها می گویند امکان استفاده نیروی هوایی ارتش آلمان از این تسلیحات «در شرایط اضطراری» کاملا نگران کننده است.

در قانون اساسی آلمان نیز آمده است: «اقداماتی که باعث برهم خوردن روابط صلح آمیز میان کشورها شود، مخصوصا اقداماتی که به منظور آماده سازی برای جنگ باشد، بر خلاف قانون اساسی است».

وبگاه راشاتودی نوشت، با وجود انتقادها دولت آلمان تاکنون قصد نداشته از شر نیروهای آمریکایی در خاک خود خلاص شود. بودجه فدرال آلمان برای سال ۲۰۲۰ نشان می دهد مالیات دهندگان این کشور برای استقرار نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی در کشورشان ۷۱ میلیون یورو پرداخت خواهند کرد.

این درحالیست که واشنگتن معتقد است این مقدار پرداختی توسط آلمان کافی نیست. چندی پیش «جورجت ماسباچر» و «رچارد گرنل» سفیران آمریکا در ورشو و برلین گفتند آمریکا از دست آلمان بسیار عصبانی است چراکه برلین به اندازه کافی برای مسائل دفاعی خرج نمی کند که این اقدام آلمان ممکن است باعث استقرار نیروهای آمریکایی در کشور همسایه، یعنی لهستان شود.

گرنل که به داشتن مواضع تند مشهور است، به خبرگزاری آلمان گفته بود:« این واقعا بی احترامی است که انتظار داشته باشیم مالیات دهندگان آمریکایی هزینه حضور ۵۰ هزار نظامی آمریکایی در آلمان را بپردازند». این اظهارات باعث واکنش سیاستمداران آلمانی شد تا جایی که «دیتمار بارش» قانونگذار حزب چپ گفت آمریکا باید نظامیان و تسلیحات هسته ای خود را از آلمان جمع کند و بیرون برود.

طبق یک نظرسنجی که در ماه آگوست میلادی در آلمان صورت گرفته است نشان می دهد بیشتر مردم این کشور گفته اند عقب نشینی نظامیان آمریکایی باعث نمی شود احساس امنیت کمتری داشته باشند./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان