Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه اجرای پروژه های آبخیزداری گیلان با تزریق اعتبارات سرعت بیشتری می گیرد گفت: اکثر پروژه های آبخیزداری گیلان تا پایان امسال به بهره برداری می رسند.

محسن یوسف پور اظهار داشت: اجرای پروژه های آبخیزداری ارتباط بسیار تنگاتنگی با وضعیت جوی و شرایط آب و هوایی دارد بنابراین تلاش می کنیم در دو ماه آینده سهم قابل توجهی از پروژه های آبخیزداری استان گیلان به ویژه در مناطق بالادست را به اتمام رسانده و آماده بهره برداری کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان استفاده از ظرفیت اهالی بومی و ساکنان مناطقی که طرح های آبخیزداری در آن جا اجرایی می شود را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: به طور معمول این مشارکت ها در پروژه های آبخیزداری که ماشین آلات سنگین و یا به دانش فنی و تخصصی خاصی نیاز نداشته باشد برقرار است.

یوسف پور جلوگیری از پیشروی روان آب ها، مهار و کنترل آن ها را از جمله کارکردهای مفید عملیات فنی و آبخیزداری دانست و تصریح کرد: تمام تلاش و سعی ما در مجموعه فعالیت های حوزه آبخیزداری استان گیلان این است که جلوی روان آب ها را بگیریم تا با این کار ضمن حفظ عرصه، سفره های آبی زیرزمینی استان نیز تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه پروژه های آبخیزداری گیلان هم اینک در 20 حوضه آبخیز این استان در حال اجرا است اظهار داشت: علاوه بر این پروژه های یاد شده تعداد 7 طرح مطالعاتی آبخیزداری نیز در دستور  کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان قرار دارد که روند اجرایی آن ها نیز پس از اتمام مراحل مقدماتی توسط پیمانکاران آغاز می شود.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز در این گفت وگو با تأکید بر اینکه طرح های آبخیزداری در بسیاری از مناطق استان در حال اجرا هستند افزود: هم اینک تعداد زیادی از این پروژه ها مانند طرح های آبخیزداری شهرستان رضوانشهر با پیشرفت فیزیکی 100 درصدی به بهره برداری کامل رسیده اند.

فریور نقوی میزان پیشرفت فیزیکی مابقی طرح های آبخیزداری استان گیلان را به طور میانگین حدود 50 درصد اعلام کرد و بیان کرد: امیدواریم با بهره برداری از طرح ها و پروژه های آبخیزداری در سراسر استان، مردم مناطق مختلف از مزایای آن به خوبی بهره مند شوند و آثار این اقدامات برای آنان کاملاً قابل مشاهده شود.

وی اجرای طرح های آبخیزداری استان گیلان در 20 حوزه کاری با استفاده از اعتبارات و منابعی که از صندوق توسعه ملی برای این کار در نظر گرفته شده است را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاوه بر اعتبارات ملی، برای اجرای پروژه های آبخیزداری گیلان از اعتبارات و ردیف های مالی استانی نیز استفاده می شود.

سرپرست معاونت فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از ابلاغ اعتبارات 5 میلیارد و 165 میلیون ریالی از محل منابع استانی سخن گفت و خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین محدودیت های ما برای اجرای پروژه های آبخیزداری زمان کوتاهی است که در اختیار داریم بنابراین تلاش داریم طرح ها را در موعد مقدد به پایان برسانیم.

نقوی افزایش سهم اعتبارات استانی پروژه های آبخیزداری گیلان را در مقایسه با سال های گذشته خبری نوید بخش و بسیار خوب برای استان قلمداد کرد و اظهار داشت: انجام اقدامات لازم در بسترهای طبیعی و جلوگیری از آثار ناخوشایندی که روان آب می تواند در محیط زندگی ایجاد کند از جمله مزیت های اجرای طرح های آبخیزداری است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان