Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار در شورای برنامه ریزی گفت: 88 میلیارد تومان برای لایروبی آب بندان های کشاورزی اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز در شورای برنامه ریزی استان اظهار داشت: استان های شمالی کشور از جمله گیلان، به سبب بهره مندی از نعمت خدادادی آب بندان ها دارای ظرفیت های خوبی در بخش کشاورزی هستند که توسعه محلی و نیز رونق اشتغال را به دنبال دارد و استفاده از دانش و علم روز در آن بسیار اثرگذار است.

وی با اشاره اینکه در طول سال های گذشته احیاء آب بندان ها توسط مردم به صورت سنتی انجام می گرفت، اظهار داشت: امروزه به دلیل افزایش هزینه های لایروبی، دولت به منظور حمایت از مردم وارد عمل شده از این رو با توجه به ظرفیت آب بندان ها، اعتبارات ویژه ای برای بازسازی بسترهای ذخیره آب کشاورزی اختصاص داده شده است.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: در کنار فرصت های اشتغالزایی آب بندان ها که در جای خود اهمیت زیادی هم دارد، تامین آب زراعی کشاورزی از این مسیر در اولویت قرار دارد و لازم است برای بهره برداری چند منظوره از آنها نیز اندیشه ورزی شود.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار اعلامی از سوی اداره کل هواشناسی؛ گیلان در نخستین روزهای آبی امسال یعنی از مهرماه، پرباران ترین استان کشور بوده است، اظهار داشت: می بایست تمامی راهکارها برای استفاده حداکثری از ظرفیت آب بندان ها در حوزه کشاورزی استان مدنظر قرار گیرد بویژه آنکه برای لایروبی ۹ هزار هکتار آب بندان استان نیز اعتبارات ویژه ای اختصاص یافته که باید این امر در دستور کار جدی فرمانداران و مدیران متولی این حوزه باشد.

استاندار گیلان با اشاره به لزوم بسترسازی های مناسب برای انجام فعالیت های اقتصادی در آب بندان ها عنوان داشت: انجام فعالیت های اقتصادی در آب بندان ها از جمله پرورش ماهی، گردشگری یا ورزش های آبی و استفاده از ظرفیت های آن به نحو مطلوب باید همواره مدنظر باشد و شرایط لازم برای ورود سرمایه گذاران نیز مهیا شود.

دکتر زارع به انعقاد تفاهم نامه بین 3 استان های شمالی و وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیاء آب بندان ها اشاره کرد و افزود: براساس این تفاهم نامه، 88 میلیارد تومان از محل تملک دارایی سرمایه ای سهم استان گیلان است.

وی با اشاره به اینکه به سبب محدودیت های مالی امکان بهره برداری همه پروژه های جدید و نیمه تمام استان گیلان با منابع دولتی وجود ندارد، گفت: باید با واگذاری پروژه ها و مشارکت بخش خصوصی بسیاری از پروژه های نیمه تمام و جدید را در سریع ترین زمان به بهره برداری برسانیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان