Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: اتصال راه آهن سراسری به منطقه آزاد انزلی موجب افزایش ترانزیت کالا و رونق کریدورهای تجاری در این منطقه می شود.

محمدرضا مدرس خیابانی امروز در جریان بازدید از زیر ساخت های بندری و تجاری منطقه آزاد انزلی اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی و بندر کاسپین فرصتی بی نظیر برای سرمایه گذاری هستند و اتصال راه آهن سراسری به این مجتمع بندری موجب رشد و پیشرفت بیشتر منطقه آزاد انزلی می شود.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مزایای اتصال راه آهن سراسری به منطقه آزاد انزلی را برشمرد و افزود: افزایش ترانزیت کالا و رونق کریدورهای تجاری از جمله مزایای اتصال راه آهن سراسری به منطقه آزاد انزلی است و امیدواریم این امر مهم به زودی محقق شود.

وی با بیان اینکه از برنامه های مشترک جهت توسعه همکاری های کشتیرانی دریای خزر و منطقه آزاد انزلی استقبال و حمایت می کند تصریح کرد: آماده هرگونه همکاری با مسئولان این منطقه برای توسعه مبادلات تجاری کشور از مسیر بنادر منطقه آزاد انزلی هستیم.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر نیز در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش های بی وقفه افراد در منطقه آزاد انزلی بیان کرد: رفع موانع و مشکلات با پیگیری ها و اختیارات منطقه آزاد انزلی در رابطه با مسیر راه اندازی کریدور چین ـ قزاقستان ـ ایران، قابل تقدیر است.

مهرداد باقری نژاد عنوان داشت: انعقاد توافقنامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد انزلی و طرف قزاقی و ارائه تسهیلات از سوی این سازمان موجب شد تا کریدور چین ـ قزاقستان ـ ایران به عنوان یک مسیر حمل بین المللی سریع، کم هزینه و امن بخشی از نیازهای داخل کشور را تأمین کند.

عضو هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این دیدار با اشاره به ویژگی های بندر تجاری کاسپین گفت: بندر کاسپین یک بندر نسل سوم با پسکرانه وسیع و آبخور بالا است و به دلیل ارائه مزیت های رقابتی و بهره مندی از معافیت های قانونی مناطق آزاد، بخش عمده ای از پروژه های زیر ساختی در این مجتمع توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی اجرا می شود.

امین افقی خاطرنشان کرد: افزایش زیر ساخت ها و تخلیه و بارگیری کالا در بندر کاسپین و تأمین مواد اولیه و کالاهای اساسی کشور از طریق آن با انجام رایزنی های مختلف با کشورهای حاشیه خزر جهت رونق کریدورهای تجاری، طی سال های اخیر رشد قابل قبولی داشته است.

وی افزود: توسعه و تکمیل زیرساخت این منطقه باتوجه به ظرفیت های موجود در بین کشورهای حاشیه خزر، تأمین کالاهای اساسی با قرار گرفتن بندرکاسپین در مسیرهای تجاری بین المللی، با افزایش مبادلات منطقه آزاد انزلی به هاب ترانزیت و داد و ستد کالا در بین کشورهای حاشیه خزر تبدیل خواهد شد.

معاون امور بندری و حوزه خزر منطقه آزاد انزلی به اتصال ریل به کاسپین و احداث اسکله رو رو اشاره کرد و با بیان اینکه تعداد کشتی های ورودی به این بندر 76 فروند است بیان کرد: تاکنون 27 کشتی با همکاری شرکت کشتیرانی دریای خزر از کریدور چین–قزاقستان–ایران در بندر کاسپین پهلو گرفته که نقش مهمی در تأمین کالاهای مورد نیاز کشور و صادرات به چین به صورت کانتینری دارد.

وحید طالب پور، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز گفت: با توجه به فعالیت واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی منطقه آزاد انزلی، با توسعه فعالیت های بندری، شاهد تسهیل در تأمین مواد اولیه، صادرات مجدد و افزایش سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های شغلی پایدار برای جوامع محلی هستیم.

به گزارش تسنیم، بازدید از اسکله های در حال بهره برداری و در حال ساخت، زیرساخت ها، مخازن و انبارهای مجتمع بندری کاسپین، اسکله مارینا و منظرگاه و زیرساخت های فاز تجارت و گردشگری از دیگر برنامه های مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان