Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : سفیر ایران در انگلیس به کشورهای اروپایی هشدار داد، اگر گام های پیش رو در راستای کاهش تعهد به برجام به اتمام برسد ممکن است طبق خواسته بسیاری در داخل کشور، به سراغ خروج از معاهده NPT برویم.

«حمید بعیدی نژاد» روز جمعه گفت، ادامه غنی سازی اورانیوم با روند فعلی یک گام جدید در هر دو ماه ادامه خواهد یافت، مگر این که کشورهای اروپایی تلاش بیشتری برای جلوگیری از انحلال برجام انجام دهد.

به گزارش فارس به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، بعیدی نژاد گفت هشدار داد برخی مقامات تأثیرگذار در داخل ایران، خروج از معاهده منع گسترش سلاح های اتمی را به عنوان پاسخی به عدم برآورده شدن انتظارات از سوی طرف های اروپایی برجام، پیشنهاد کرده اند.

سفیر ایران در لندن گفت، با وجود خروج آمریکا از برجام و وضع کردن مجازات های تحریمی، تهران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده و اکنون گام هایی برای «هشیار شدن» دیگر امضاکنندگان آن برمی دارد.

بعیدی نژاد ادامه داد: «نمی توانیم به متعهد ماندن یک طرفه ادامه دهیم و به همین دلیل این تصمیمات را گرفتیم. اگر طرف دیگر [برجام] این هشدار را جدی نگیرند، شاید از طریق استفاده از اینستکس، همه ما، در شرایط سختی قرار بگیریم. اما امیدواریم با این گام ها بتوانیم پیامی محکم، حقیقی و جدی برای اجرایی شدن توافق هسته ای صادر کنیم».

اینستکس یک کانال مالی است که توسط انگلیس، آلمان و فرانسه برای دور زدن تحریم های آمریکا و حفظ تجارت با ایران ایجاد شده است.

این دیپلمات ایرانی گفت: «به شرکای خود به اندازه کافی زمان دادیم و بعد این سیاست را اتخاذ کردیم. ظرف دو ماه آینده قطعاً گام پنجم را پس از تحلیل اوضاع برمی داریم. این گام، همانند گام های قبلی بسیار حساب شده و دقیق خواهد بود. پس توپ در زمین آن ها است. امیدواریم مشکل حل شود».

بعیدی نژاد افزود: «این گام های دو ماهه در سطوح بسیار بالا مورد تصمیم گیری قرار گرفته اند. این را درک می کنم که با برداشتن گام های بیشتر، دیگر گزینه ای ابتکاری برای انجام باقی نمی ماند و گام هایی اتخاذ شوند که به راحتی قابل بازگشت نباشند و بر اجرایی شدن برجام تأثیر بگذارد. به همین دلیل از شرکای خود می خواهیم به تعهداتشان عمل کنند و این مشکل را حل کرده و از برجام حمایت کنند».

وی با اشاره به وجود فشار داخلی برای خروج از معاهده منع گسترش سلاح های اتمی (NPT) ، گفت سال آینده که این معاهده تحت بازبینی قرار گیرد، در خطر «لغو کامل» قرار خواهد گرفت.

بعیدی نژاد در این خصوص گفت: «در برخی حلقه ها و بین بعضی شخصیت ها در ایران این نظریه وجود دارد که در حال حاضر از عضویت در NPT هیچ سودی نمی بریم. البته این سیاست دولت نیست. رئیس جمهور روحانی و دولت ایران سعی می کنند مردم، همه مردم و شخصیت های مهم کشور را متقاعد کنند که خروج از NPT به نفع ایران نخواهد بود».

بعیدی نژاد ضمن اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای، علیه ساخت تسلیحات اتمی در کشور، افزود:«اما متاسفانه، به دنبال مسائلی که در مورد برجام پیش آمده، تعداد بیشتری از مردم به صحبت هایی که در مورد خروج از NPT می شود، توجه می کنند. ما ساخت تسلیحات اتمی را رد کرده ایم، اما آمریکا ما را تحت فشار می گذارد و بر سر راه ما برای دسترسی به فناوری صلح آمیز هسته ای مانع تراشی می کند. به همین دلیل، نکته مثبتی در آن نمی بینند».

وی افزود تا زمانی که دولت ترامپ به سیاست های فعلی خود ادامه می دهد، ایران هیچ نفعی در گفت وگو با آمریکا نمی بیند. او شرح داد: «هیچ تمایلی به گفت وگو با آمریکا وجود ندارد. آن ها سیاستی تخاصمی علیه ایران دارند و صداقتی در آنچه می گویند وجود ندارد. آن ها به دنبال فروپاشی اقتصاد و جامعه ایران هستند».

بعیدی نژاد ادامه داد: «آن ها در برهه ای می گفتند قصدشان این است همان سیاستی که در قبال کره شمالی دارند بر ما اعمال کنند. اما از این کار نتیجه ای نگرفتند. سیاست آمریکا دچار ناهماهنگی است».

ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و تحریم های این کشور در بیانیه ای روز ۱۸ اردیبهشت ماه به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تا کنون در چهار گام از تعهدات خود در برجام کاسته است. گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از صبح چهارشنبه با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب شده در تأسیسات فردو و غنی سازی ۴.۵ درصدی در این تاسیسات از نیمه شب پنجشنبه آغاز شد./ منبع : صراط
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان