Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : گفت وشنودهای دولتی ها در جلسه امروز کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری برای واگذاری 43 پروژه دولتی به بخش خصوصی ناتمام ماند، این درحالی که است که این استان بالای 200 پروژه نیمه تمام آماده واگذاری دارد.

نخستین کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری گیلان در سال جاری پیش از ظهر امروز در سالن شهید انصاری استانداری تشکیل و در ابتدای آن ابلاغیه جدید شورای برنامه ریزی و شرح وظایف کارگروه های و زیرگروه های کاری در آن موردبررسی قرار گرفت.

یکی از محورهای جلسه امروز کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری گیلان در خصوص پروژه های مشارکتی عمومی و خصوصی بود که طبق آن قرار است برخی از پروژه های دولتی در استان گیلان جهت تکمیل و بهره برداری به بخش خصوصی واگذار شود.

43 پروژه قابل واگذاری در گیلان در راستای واگذاری پروژه های دولتی به بخش خصوصی 43 پروژه قابل واگذاری در گیلان وجود دارد که اجرای طرح گردشگری در منطقه حفاظت شده داماش در رودبار، توسعه زیرساخت های گردشگری پارک ملی آستانه اشرفیه، احیا و بهره برداری اقتصادی از  جنوب تالاب انزلی و احیا و بهره برداری اقتصادی از پناهگاه حیات وحش امیرکلایه لاهیجان، تکمیل موزه رودبار، بازارچه صنایع دستی لاهیجان، راه اندازی مرکز صنایع دستی رشت، ایجاد موزه مردم شناسی فومن و مرمت ساختمان تاریخی عضدی سیاهکل،  ایجاد موزه مردم شناسی ماسال و احداث غرفه های صنایع دستی و تولیدات محلی لیلاکوه لنگرود، احداث مرکز آموزش فنی و حرفه ای برای شهرستان های انزلی، آستارا، شفت، رشت و سیاهکل و همچنین تعمیر و تکمیل سوله و اسکله صید و صیادی و تکمیل و احداث اسکله های پشتیبانی  پرورش ماهی در قفس کیاشهر ازجمله مهم ترین پروژه های قابلیت واگذاری به بخش خصوصی هستند.

اشتغال از مهم ترین دغدغه امروز کشور است و یقیناً در بروز هر یک مشاغل سهم قابل توجهی از اشتغال زایی در دست بخش خصوصی و سرمایه گذاران است.

کاهش نرخ بیکاری در گیلان مستلزم تعامل دولتی ها با بخش خصوصی به گفته استاندار گیلان در جلسه امروز بر اساس اسناد بالادستی همچون برنامه ششم توسعه، نرخ بیکاری باید کاهش پیدا کند و به عدد هشت درصد برسد که بر اساس آمارها در تابستان امسال این نرخ برای گیلان 9.6 درصد است و در مقایسه با تابستان سال گذشته نرخ رشد بیکاری در گیلان مطلوب ارزیابی می شود.

ارسلان زارع معتقد است توسعه سرمایه گذاری و اثرگذاری آن در ایجاد اشتغال بیش از هر چیزی نیازمند ارائه تسهیلات است اما نه تسهیلات مالی و وام، بلکه لازم است دستگاه های اجرایی با تعاملات و انعطاف بیشتری تسهیلگر سرمایه گذاری در گیلان شوند و رشد و سرعت اشتغال را افزایش دهند.

آنچه آمارها بیان می کنند شمار زیادی از متقاضیان کار در گیلان از فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند و سهم بانوان متقاضی کار در گیلان در مقایسه با سایر استان ها بیشتر است و بنا بر گزارش های مسؤولین گیلان در جلسه مرکز سرمایه گذاری گیلان طی هفته اخیر، گیلان در سرمایه گذاری از استان های پیشرو است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به پیشرو بودن این استان در سرمایه گذاری در مقایسه با سایر استان ها، معتقد است برای بیشتر جلب کردن نظر سرمایه گذاران و بخش خصوصی باید انعطاف بیشتری داشت تا زمینه برای سرمایه گذاران بیشتر فراهم شود.

دغدغه محیط زیستی یکی از موانع واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی اما گره های محیط زیستی همچون گذشته یکی از موانع و یا به نوعی دغدغه هایی هست که همواره در مسیر توسعه اقتصادی گیلان به ویژه در واگذاری پروژه های زیست محیطی به دلیل شرایط جغرافیایی وجود دارد.

مخالفت صریح محیط زیست گیلان با واگذاری ها مدیرکل حفاظت از محیط زیست گیلان با مشاهده تعداد و نوع پروژه های پیشنهادی واگذاری که از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مشخص شده، کاملاً مخالف است و تأکید می کند که پروژه های محیط زیست باید از لیست پروژه های واگذاری استان خارج شوند.

قربانعلی محمدپور معتقد است که تالاب ها، پارک های جنگلی و سایر قلمروهای محیط زیستی گیلان، بازدهی فرهنگی آن ها بیشتر از بازدهی اقتصادی است و یقیناً محیط زیست را با چالش روبرو می کند.

لزوم ارائه راهکار واگذاری پروژه های زیست محیطی به جای حذف آن ها از صف واگذاری چالش مطرح شده از سوی محیط زیست موضوعی است که انتقاد مدیران اقتصادی استان را وا می دارد.

دبیر کل اقتصاد و دارایی استان گیلان در واکنش به مواضع اتخاذشده محیط زیست در نشست سرمایه گذاری می گوید که طی چهل سال اخیر هیچ استفاده ای از تالاب ها، پارک های جنگلی و سایر زیستگاه های طبیعی نشده و فقط در حاشیه آن ها یک تابلو معرفی زیست گاه نصب شده؛ محیط زیست به جای حذف پروژه های زیست محیطی از واگذاری به بخش خصوصی، شرایط و استانداردهای واگذاری را بررسی کند.

قوانین و مقررات دلیل مخالف محیط زیست با واگذاری ها هرچند محیط زیست معتقد است قانون جاری کشور و دنیا اجازه نمی دهد منابع زیست محیطی به بخش خصوصی واگذار شود، محیط زیست حق آیندگان است و یقیناً قانون اجازه واگذاری را نمی دهد. چشم انداز، سیما و منظری که برای مجموعه های تحت حفاظت محیط زیست وجود دارد ارزش آن، بیش تر از ارز، دلار و ریال است.

انتقاد از اجرای غیر یکسان قوانین زیست محیطی در شمال کشور رفتار متناقض محیط زیست در شمال کشور با سرمایه گذاران از دیگر موضوعاتی است که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان را وا می دارد تا انتقاداتی را نسبت به این دستگاه حفاظتی داشته باشد. به گفته محمدعلی محمدی اگر قانون در همه جا یکسان اجرایی شود هیچ کس اعتراضی ندارد اما گاهی اوقات ما مواردی را مشاهده می کنیم که در استان های همسایه که شرایط جغرافیایی یکسانی با گیلان دارند جاده، برق و سایر زیرساخت ها در زیستگاه ها و منابع و اراضی ملی عبور می کنند اما همین اقدامات در گیلان با چالش مواجه می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان معتقد است اگر قانون محیط زیست کشور این قدر سخت است باید در تمامی استان های شمالی سخت باشد و نباید صرفاً سرمایه گذار در گیلان فراری داده شود و همان سرمایه گذار در سایر استان های شمالی سرمایه گذاری کند و قانون را زیر پا بگذارد.

وی می گوید ما حامی زیر پا گذاشتن قوانین برای توسعه اقتصادی و رشد گیلان نیستیم اما انتظار داریم رویه عادلانه ای در استان ها در مواجه شدن با سرمایه گذاران بخش خصوصی ازجمله در پروژه های زیست محیطی استان اتخاذ شود.

منابع طبیعی مانع توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری نیست اما علاوه بر گره های زیست محیطی، موانعی در حوزه اختیارات منابع طبیعی استان گیلان در مسیر سرمایه گذاری و اشتغال زایی بخش خصوصی در گیلان وجود دارد که در بررسی مشکلات سرمایه گذاران در نشست امروز کارگروه اشتغال مشهود است.

گره های موجود مابین سرمایه گذاران و منابع طبیعی، بیشتر عدم تعیین تکلیف اراضی ملی با اراضی تملک شده سرمایه گذاران است که برخی از آن ها به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری بنا بر تأکیدات قانونی و مقررات نظارتی به هیچ وجه قابل واگذاری نیست و برخی از موانع دیگر در شرف تعیین تکلیف است و به زودی رفع می شوند.

محسن یوسف پور، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان معتقد است آنچه سایرین فکر می کنند، منابع طبیعی مانعی برای توسعه اقتصادی گیلان نیست و این دستگاه همکاری خوبی با مجموعه های مختلف ازجمله بخش خصوصی دارد.

به گفته وی پارک های جنگلی مشمول ارزیابی در واگذاری ها نمی شوند و بر این اساس 31 پارک جنگلی در گیلان وجود دارد که مشمول موافقت اصولی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان هستند و هم اکنون در حال بهره برداری اند.

توسعه کسب وکار معلول تعامل دولت و بخش خصوصی است به گفته زارع ایجاد اشتغال به تنهایی از عهده بخش خصوصی و دولت برنمی آید بلکه در تعامل با یکدیگر است که می توان اشتغال استان را توسعه داد چون اشتغال و تقویت فضای کسب کار و سرمایه گذاری معلول همکاری دولت و بخش خصوصی است.

استاندار گیلان با اشاره ضمنی به مخالفت های صحیح محیط زیست و منابع طبیعی در راستای واگذاری راضی زیست محیطی و ملی به بخش خصوصی می گوید گرچه محدودیت های موجود در این دو دستگاه کاملاً صحیح و قانونی است اما اگر ارائه مجوز در استان با چالش و مشکل روبرو است، این دستگاه ها باید راه حل مشکل را از مرکز کشور دنبال کنند.

تصمیم گیری واگذاری پروژه های دولتی گیلان به جلسه آتی البته عدم تصویب طرح های واگذاری پروژه های دولتی به بخش خصوصی در جلسه امروز کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استاندار را وا داشت تا تصویب طرح های قابل واگذاری گیلان را جهت تصمیم گیری به کارشناسان متشکل از سازمان مدیریت و برنامه ریزی، دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاران، منابع طبیعی، صنایع دستی و گردشگری، محیط زیست و دستگاه های نظارتی و فرمانداری بسپارد و تا پایان هفته نتیجه را مشخص و به تهران اعلام کنند.

واماندگی گیلان در واگذاری 43 پروژه در قبال داشتن 200 پروژه ناتمام دولتی گفتنی است در جلسه امروز کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری گیلان تعداد 43 پروژه قرار است به بخش خصوصی واگذار شود که آن هم یقیناً با مخالفت های موجود و موارد قانونی و تصمیم گیری های آتی ممکن است کاهش نیز پیدا کنند و این درحالی که است که در این استان بالای 200 پروژه نیمه تمام وجود دارد که دارای کد اعتباری نیز هستند و به گفته استاندار اگر به مرز بهره برداری برسند 3000 نفر را مشغول به کار می کنند./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان