Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: با نظر مثبت سازمان و مدیریت و برنامه ریزی گیلان امسال ۱۱ میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی رودخانه های این استان اختصاص پیدا کرد.

وحید خرمی انجام لایروبی و سردهنه سازی رودخانه های گیلان توسط شرکت آب منطقه ای این استان را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با نظر مثبت سازمان و مدیریت و برنامه ریزی گیلان امسال 11 میلیارد تومان اعتبار برای ساماندهی رودخانه های این استان اختصاص پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه اعتبارات 11 میلیارد تومانی ساماندهی رودخانه های این استان به زودی ابلاغ می شود تصریح کرد: گیلان استانی با مزیت کشاورزی است بنابراین توجه به تأمین آب مورد نیاز کشت و زرع در این خطه و استفاده بهینه تر از منابع آبی موجود آن امری بسیار لازم و ضروری است.

خرمی وجود آب بندان های متعدد در اقصی نقاط گیلان را به عنوان یکی از مهم ترین ظرفیت های این استان جهت پشتیبانی از اقتصاد کشاورزی آن ارزیابی کرد و ابراز داشت: در حال حاضر حدود 880 پهنه آب بندان در استان گیلان شناسایی شده است که می توان از آن ها برای پیشبرد عملیات کشت محصولات کشاورزی استفاده کرد.

وی علاوه بر حوزه کشاورزی استفاده های چندمنظوره از ظرفیت آب بندان ها را مطابق با شیوه نامه ای که توسط استانداری گیلان برای آن تدوین و ابلاغ شده است را مورد اشاره قرار داد و گفت: با وجود اینکه استان گیلان یک استان پرباران است اما در مسیر تأمین آب مورد نیاز کشاورزی آن مشکلات و موانعی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با تأکید بر اینکه در صورت ساماندهی آب بندان ها بیش از 40 هزار هکتار از اراضی شالیزاری این استان از آب مطمئن به ویژه در زمان آبیاری بهره مند می شوند افزود: وجود 880  پهنه با افزون بر 9 هزار هکتار آب بندان ظرفیت بسیار قابل توجهی برای استان گیلان محسوب می شود.

خرمی قرار داشتن برخی از نقاط استان گیلان در محدوده خارج از سدسفیدرود در کنار لزوم احداث سدهای لاستیکی و بزرگ در این استان را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان کرد: علاوه بر احداث چنین سازه هایی با ساماندهی کردن آب بندان ها نیز می توان قدمی مهم برای تأمین آب مورد نیاز فعالیت های کشاورزی برداشت.

وی مهم ترین کارکردهای وجود آب بندان ها و لایروبی کردن آن ها را برشمرد و در تشریح بیشتر این موضوع اظهار داشت: امکان انجام فعالیت های آبزی پروری، مهار آبهای سطحی در مواقع بروز سیلاب و یا استفاده های گردشگری را می توان از جمله مهم ترین مزایای دیگر آب بندان های موجود در استان گیلان قلمداد کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان