Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : دادستان بندر انزلی از عدم مجوز ستاد نانو به طرح بایجومی خبر داد و گفت: دادستانی در تاریخ اول تیر استعلامی از ستاد نانو گرفته و این نهاد اعطا هرگونه مجوز به طرح بایجومی را رد کرده است.

سید رحمان سید زاده امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه محیط زیست باید در خصوص تالاب انزلی به مردم پاسخ بدهد، اظهار کرد: مواد استفاده شده برای احیا تالاب بندر انزلی بسیار سرطان زا بوده و اگر مردم حاشیه تالاب با مشکل مواجه شوند محیط زیست به چه شکل می خواهد پاسخ مردم را بدهد.

وی با اشاره ابراز نگرانی نهادهای حامی محیط زیست از اجرایی شدن طرح بایجومی در این شهرستان گفت: وقتی بنده به عنوان دادستان بندر انزلی معرفی شدم نهادهای حامی محیط زیست به دفتر بنده آمده و از اجرایی شدن این طرح باید به این تالاب ابراز نگرانی بسیار زیاد کردند.

دادستان بندر انزلی با اذعان به اینکه استادان محیط زیست در دانشگاه شهید بهشتی معایب طرح بایجومی را بررسی کردند، تصریح کرد: دادستان به محض اطلاع از سرطان زا بودن طرف بایجومی، استعلام های لازم را از دانشگاه های مطرح در داخل و خارج کشور گرفته تا معایب آن را شناسایی کند و در تاریخ ۲۲ مرداد ۹۷ جلسه هم اندیشی با حضور اساتید دانشگاه های تهران و شهید بهشتی برای بررسی این طرح برگزار شد.

سید زاده با تأکید بر لزوم ایجاد تصفیه خانه در بالادست بیان کرد: در آخرین جلسه هم اندیشی با اساتید دانشگاه، ضرورت احداث یک تصفیه خانه در بالادست و عدم احیا تالاب از طریق طرح بایجومی موردبررسی و تأکید قرار گرفت.

وی با انتقاد از اسناد ارائه شده توسط سازمان محیط زیست گفت: بعد شنیدن صحبت های اساتید دانشگاه، دادستانی از سازمان محیط زیست خواستار ارائه مدرک شد ولی این سازمان فقط اسناد موافقان را ارائه داده که حتی کارشناس طرح بایجومی هم به احداث تصفیه خانه در بالادست تأکید دارد.

دادستان بندر انزلی با اذعان به اینکه طرح بایجومی باید مجوز ستاد نانو را دریافت کند، افزود: یکی از مسائلی که مجری طرح بایجومی به آن اشاره دارد احداث تصفیه خانه توسط وزارت نیرو است که این یک تناقض گویی است لذا مجری طرح باید مجوز ستاد نانو را دریافت کند.

سیدزاده از عدم مجوز ستاد نانو به طرح بایجومی خبر داد و بیان کرد: دادستانی در تاریخ اول تیرماه،  استعلامی از ستاد نانو گرفته و این نهاد اعطا هرگونه مجوز به طرح بایجومی را رد و دلایل غیراستاندارد بودن آن را ارائه داد.

وی با اشاره به سرطان زا بودن ماده استفاده شده در طرح بایجومی تصریح کرد: ماده استفاده شده در طرح بایجومی، نانو دی اکسید تیتانیوم بوده و این ماده سرطان زا بوده و برای مردم حاشیه تالاب بسیار خطرناک است ولی سازمان محیط زیست بدون توجه به این موارد سعی داشت دو میلیون لیتر از این مواد را به تالاب بریزد.

دادستان بندر انزلی از تغییر رفتار سازمان محیط زیست در خصوص تالاب انزلی انتقاد کرد و گفت: پس از حواشی که ایجاد شد مجری طرح و سازمان محیط زیست طرح احیا تالاب را از نانو به طرح بایجومی تغییر داد ولی پس از فرستادن به آزمایشگاه هر سه مورد، نانو بودن آن را تائید کردند ضمن اینکه مجری طرح بایجومی چندین سال است که ادعا خود را ثابت نکرده است.

سید زاده با بیان اینکه دادستانی باکسانی که محیط زیست را به خطر می اندازند برخورد می کند، افزود: محیط زیست خودش باید با افرادی که به منابع طبیعی آسیب می زنند برخورد کند ولی متأسفانه در خصوص طرح بایجومی به حرف های اساتید توجه نکرده و جلوی این طرح را نمی گیرد.

وی با اشاره به دستور رئیس کل دادگستری گیلان به دادستانی بندرانزلی مبنی بر اینکه بدون هیچ تعارفی باید در مقابل افرادی که علیه محیط زیست اقدام می کنند بایستد، تصریح کرد: سازمانی که خود متولی حفاظت از محیط زیست است چطور جلوی اجرای طرحی که اساتید دانشگاه بارها مضرات آن را گوشزد کرده اند نمی گیرد./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان