Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان نجات جامعه و جوانان از دام اعتیاد را یک وظیفه ملی عنوان کرد و گفت: همه دستگاه های متولی باید با تلاش مجدانه نسبت به مبارزه با موادمخدر اهتمام ورزند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع پیش از ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان افزود: یکی از موضوعات مهم و آسیب بزرگ جامعه جهانی و بشریت مواد مخدر و سوء مصرف آن است.

وی با بیان اینکه کاهش سن و شیوع مصرف مواد در بین نوجوانان و جوانان جوامع مختلف از جمله نگرانی ها و دغدغه ها در جوامع جهانی است برضرورت توجه جدی آموزش و پرورش به این موضوع تاکید و خاطرنشان کرد: براساس اسناد بالادستی به ویژه قانون برنامه ششم توسعه، کاهش 25 درصدی میزان اعتیاد تا سال 1400 مورد تأکید قرار گرفته که امیدواریم با تلاش های موثر، جایگاه خوبی را در این حوزه به دست آوریم.

نماینده عالی دولت در گیلان به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در جلسه های شورای اجتماعی کشور درخصوص 5 آسیب اجتماعی مهم و نیز رئیس جمهوری مبنی بر اولویت پیشگیری در مصرف موادمخدر به عنوان اصل نخست مقابله با آسیب های اجتماعی و کاهش تقاضا در مصرف اشاره و اضافه کرد: باید ضمن بهره گیری از تمامی امکانات و ظرفیت ها در جهت برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان، نسبت به رونق نشاط اجتماعی در گروه های مختلف جامعه گام های موثری برداشته شود.

وی آمار بالای شهدا و جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر را نشانگر عزم و اراده جدی نظام اسلامی برای مبارزه با مواد مخدر در عرصه بین المللی دانست و گفت: در راستای تقویت اجتماعی تر شدن مبارزه با موادمخدر می بایست از ظرفیت تشکل های مردمی، سمن ها و فعالان مدنی در مسیر ترغیب آحاد جامعه برای مشارکت در عرصه پیشگیری در سطح مدارس، دانشگاه ها و محله ها استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه نقش آفرینی گسترده دستگاه های فرهنگی و اجتماعی مورد انتظار جدی است، تصریح کرد: ارتقاء سطح آگاهی با همکاری صدا و سیما و رسانه های مکتوب و مجازی، پرداختن به مهارت آموزی و سبک زندگی سالم و تقویت فعالیت های جایگزین ورزشی و هنری منجر به تقویت موضوع پیشگیری همگانی از گرایش به سمت مصرف موادمخدر می شود.

دکتر زارع اظهار داشت: براساس بیانیه گام دوم انقلاب، توجه به جوانان و نوجوانان برای شکل گیری نسل آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید این موضوع یکی از اولویت های کاری شورای مبارزه با مواد مخدر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه براساس آمارها و مستندات حدود 28 درصد از افراد معتاد به دلیل نداشتن باور به نتیجه درمان، ترس از ثبت اطلاعات و دیده شدن، به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند، گفت: باید نسبت به بازنگری برنامه ها و اقدامات درمانی در کنار افزایش میزان بسته های آموزشی در این قشر تلاش موثری در اصلاح باورهای غلط معتادان و تغییر نگاه مبنی براینکه معتاد بیمار حمایت پذیر است نه مجرم، صورت گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: توجه به موضوع اشتغال با حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی و ایفای نقش فعالان این حوزه در جذب بهبودیافتگان از اعتیاد و کارآفرینی برای آنان، می تواند گام مثبتی در احیاء زندگی این قشر آسیب دیده اجتماع و بازگشت به خانواده باشد.

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته مبنی بر جذب تسهیلات جدای از منابع اشتغال و حمایت از تولید گفت: با اختصاص 880 میلیارد تومان تسهیلات برای فعالیت های اقتصادی، تولیدی و اشتغالزایی که می تواند در اختیار دستگاه های حمایتی نیز قرار گیرد، امیدواریم شاهد مشارکت بخش خصوصی در جهت توسعه استان باشیم.

وی نجات جامعه و جوانان از دام اعتیاد را یک وظیفه ملی عنوان و خاطرنشان کرد: همه دستگاه های متولی باید با تلاش مجدانه نسبت به مبارزه با موادمخدر اهتمام ورزند و جلسه های متناظر شهرستانی توسط فرمانداران برگزار شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان