Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی مهم ترین منطقه آزاد کشور است، گفت: توافق با اتحادیه اوراسیا فعالیت های اقتصادی در دریای خزر را آزاد و راحت کرد و با ادامه این روند منطقه آزاد انزلی به مهم ترین منطقه آزاد کشور تبدیل می شود.

مرتضی بانک ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد بندرانزلی در مرکز سالن همایشات بین المللی منطقه آزاد، با بیان اینکه توجه به مناطق آزاد باعث پیشرفت اقتصادی کشور در عرصه های مختلف می شود، اظهار کرد: کشور در شرایط سخت اقتصادی به سر برده و در این شرایط مناطق آزاد نقش مهمی در تجارت و رونق اقتصادی کشور داشته و باعث ایجاد اشتغال برای جوانان بی شماری می شود.

سرمایه گذاران، ایثارگران اقتصادی کشور هستند

وی با اشاره به مؤثر بودن سرمایه گذاری در رفع مشکلات کشور گفت: باید از سرمایه گذار حمایت های لازم در حوزه های مختلف انجام شود زیرا این افراد به عنوان فداکاران و ایثارگران اقتصادی کشور شناخته می شوند.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، لازمه توسعه کشور را توجه به تولید داخلی عنوان کرد و افزود: با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران تمام توان و همت مردم و مسؤولان رساندن کشور به اهداف خودش و درنهایت پیشرفت جامعه است که توجه به تولید داخلی نشان دهنده این نکته است.

بانک با اذعان به اینکه سرمایه گذاران و دولت برای پیشرفت کشور از عزم جدی برخوردار هستند، تصریح کرد: لازمه توسعه و رشد اقتصادی کشور توجه به رونق تولید است که علیرغم وجود محدودیت عزم جدی میان دولت و سرمایه گذار وجود داشته و سرمایه گذاران در تمام عرصه های اقتصادی کشور حضور دارند.

وی با تأکید بر ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاران افزود: با ایجاد تسهیلات مناسب در مناطق آزاد باید سرمایه گذار را برای حضور در این منطقه مشتاق کرد زیرا این افراد بسیار به افزایش قدرت اقتصادی کشور کمک می کنند.

از قانون برای مانع تراشی استفاده نشود

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه باید از قوانین برای رفع مشکلات موانع تولید استفاده کرد، گفت: ما در کشور قوانین بسیار خوبی در ایجاد امنیت اقتصادی داریم اما باید از این قوانین برای پیشرفت کشور و رفع موانع کشور استفاده نکرد نه اینکه بیاییم از قانون برای ایجاد مانع تراشی استفاده شود.

بانک با تأکید بر صادرات کالای ایرانی به خارج از کشور بیان کرد: کشور دارای تولیدکنندگان بسیار خوبی است که باید برای معرفی و صادرات این کالاها از ظرفیت منطقه آزاد، بنادر و کریدورهای شمال به جنوب استفاده کرد زیرا قطعاً به استان گیلان و کشور کمک می کند.

سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیاردی مناطق آزاد در سال ۹۸

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اذعان به اینکه ارتباط مناسبی میان فعالان اقتصادی و مدیران منطقه آزاد وجود دارد، تصریح کرد: بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، در مناطق آزاد دارای رشد اقتصادی هستم و در سال ۹۶ چهار هزار میلیارد سرمایه گذاری شکل گرفته و این آمار در سال ۹۷ به ۶ هزار میلیارد رسیده و پیش بینی ما این است این آمار در سال ۹۸ به ۱۰ هزار میلیارد تومان برسد که این امر نشان دهنده ارتباط مناسب میان فعالین اقتصادی با مدیران مناطق آزاد است.

وی بهترین راه برای استقلال کشور را توجه به رونق تولید دانست و گفت: در مناطق آزاد شاهد رشد اقتصادی با استفاده از ظرفیت سرمایه گذار هستم به طوری که ۲۵ مورد از واحدهای تولیدی که اکنون در منطقه فعالیت می کنند تا سال گذشته واردکننده بودند.

بانک با درخواست از نهادهای نظارتی در کشور بیان کرد: دولت با تمام توان خود از سرمایه گذار با ایجاد تسهیلات لازم حمایت می کند لذا از دیگر دستگاه ها و نهادهای نظارتی درخواست دارم به فعالان اقتصادی و به رفع موانع تولید کمک کنند زیرا بهترین راه کمک به کشور در شرایط تحریم انجام چنین کاری است.

منطقه آزاد انزلی مهم ترین منطقه آزاد کشور

مشاور اقتصادی رئیس جمهور، منطقه آزاد انزلی را مهم ترین منطقه آزاد کشور دانست و افزود: فعالیت های اقتصادی در دریای خزر بسیار سخت بود اما توافق با اتحادیه اوراسیا فعالیت های اقتصادی در این دریا را آزاد و راحت کرد زیرا ۸۰۰ قلم کالا صادر می شود که ۳۶۰ قلم از این کالا ایرانی است و با ادامه این روند منطقه آزاد انزلی به مهم ترین منطقه آزاد کشور تبدیل می شود.

وی با اشاره به ویژگی های منطقه آزاد انزلی تصریح کرد: ما موانع و مشکلات داریم اما کریدور شمال به جنوب و ایجاد خط ریلی در منطقه آزاد بسیار به سرمایه گذاران کمک می کند زیرا باعث افزایش تجارت خارجی شده و تاکنون ۶۰ کشتی از این طریق وارد گیلان شدند به همین دلیل آینده منطقه آزاد انزلی را می توان روشن تصور کرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور وی با اذعان به اینکه سیاست های کلان کشور در راستای حمایت از منطقه آزاد است، گفت: قانون های مالیاتی شامل مناطق آزاد نشده و در مناطق آزاد تا ۲۰ سال معافیت مالیاتی وجود دارد و بعدازاین مدت ۳۰ درصد معافیت مالیاتی به تولیدکنندگان اختصاص داده می شود و در این خصوص نگرانی خاصی وجود نداشته و این امر نشان دهنده حمایت از مناطق آزاد در سیاست های کلان کشور است.

بانک با اشاره به میزان صادرات توسط مناطق آزاد کشور بیان کرد: در سال ۹۲ میزان صادرات در مناطق آزاد کشور ۱۹۲ میلیون دلار بوده و این آمار در سال ۹۸ به یک میلیارد دلار می رسد ضمن اینکه ۵۰۰ میلیون دلار نیز واردات در این حوزه داشته ایم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان