Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه چهار رکن خانواده، مدرسه، مسجد و محله بیشترین تأثیر را به ویژه در سنین پایه برای آینده سازان کشور دارند، گفت: به یقین تقویت ارتباط این ارکان با اعتقادات دینی می تواند در توسعه جامعه ای منظم، منضبط و ارزش مدار بیشترین اثرگذاری را داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع پیش از ظهر امروز در پنجمین اجلاس استانی نماز که با عنوان نماز و مدرسه و با حضور نماینده ولی فقیه در گیلان در سالن غدیر استانداری برگزار شد، افزود: خصلت ها و ارزش هایی مانند امانتداری، صداقت و راستگویی و خدمت به مردم از جمله خصائص و رفتارهای انسانی محسوب می شود اما نماز ، علامت دین و چهره تمام نمای اسلام است.

وی خاطرنشان کرد: ایمان به خدا، اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهی جوهر دین است، اما نماز حقیقتاً پرچم دین به شمار می رود و همانگونه که کشورهای جهان با پرچم شان شناخته می شوند، دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: از مجموعه آموزش و پرورش، این خانواده بزرگ که در قریب به اتفاق خانواده ها نمایندگانی به نام دانش آموز دارد انتظار دارم در ترویج فرهنگ تعالی بخش نماز و ارزش های دینی اقدامات موثرتری را انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: این تقویت ارتباط موثر می تواند به صورت همزمان به ارتقاء دانش و آگاهی های عمومی والدین بیانجامد و در آینده نیز این دانش آموزان فعلی والدینی برای کودکان، نوجوانان و آینده سازان دیگر باشند.

دکتر زارع با بیان اینکه آموزش و پرورش وظیفه خطیر و رسالت بزرگی در ترویج نماز بر عهده دارد، افزود: آموزش و پرورش می تواند با بهره مندی از آموزه های دینی خصوصاً در مقاطع پایه، پیش دبستانی و دبستان اقدامات مفیدی را انجام دهد و با بهره مندی از سیاست ها و برنامه های دولت و اسناد بالادستی از جمله قانون برنامه ششم توسعه نیز در همان مسیر گام بردارد.

دکتر زارع بر ضرورت توجه جدی به سبک زندگی اسلامی و ایرانی به صورت فعالانه و خلاقانه که از سفارشات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری است، تأکید و اظهار کرد: صدا و سیما، رسانه ها، سازمان های مردم نهاد، پژوهشگران و دستگاه های اجرایی فعال در عرصه فرهنگی، اجتماعی و دینی در ترویج تعالی بخش نماز بیشتر کوشا باشند.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای گردشگرپذیری استان گیلان و میزبانی از تعداد قابل توجهی از مهمانان، گردشگران و مسافران در طول سال گفت: اگر اماکن عمومی، مجتمع ها، سکوهای نماز و مساجد بین راهی، تمیزتر، مجهزتر و مهیای برگزاری نماز جماعت باشد، گامی موثر در راستای ترویج نماز است.

نماینده عالی دولت در گیلان به اقدامات صورت گرفته در بازسازی نمازخانه های مدارس و تجهیز آنان به وسایل گرمایشی، سرمایشی و فرش های سجاده ای در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: امیدوارم ضمن رفع نواقص در برخی نمازخانه های مدارس، پروژه های نیمه تمام مرتبط با این بخش با برنامه ریزی لازم تا پایان دولت دوازدهم تکمیل شود.

وی خاطرنشان کرد: در مدارسی که زمین برای احداث نمازخانه وجود دارد باتوجه به محدودیت در آغاز پروژه جدید، از ظرفیت خیران این حوزه استفاده شود.

استاندار گیلان به حضور اهل تسنن و تشیع در نمازهای جماعت در کنار یکدیگر اشاره و خاطرنشان کرد: این وحدت و دوستی که بین مذاهب در استان گیلان وجود دارد باید به نحو شایسته اطلاع رسانی شود.

وی با تأکید بر استمرار نظارت و بازدید از اماکن عمومی برگزاری نماز توسط فرمانداران، شهرداران، بخشداران و دهیاران و رفع نواقص، افزود: امیدوارم پرداختن به موضوع نماز صرفاً محدود به ایام برگزاری این اجلاس نباشد بلکه به عنوان یک گفتمان و نیاز جامعه در فصول مختلف سال باشد.

دکتر زارع اضافه کرد: تجهیز، تعمیر و نگهداری مساجد، نمازخانه ها و تفرجگاه ها، سواحل و پارک ها باید با اهتمام ویژه به آن توجه شود و فرمانداران و شهرداران با همکاری ستاد اقامه نماز بر اجرای صحیح آن نظارت کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان