Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : قائم مقام هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گیلان گفت: برخلاف تصورات موجود بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس هیچ ربطی به سلیقه و گرایش سیاسی آن ها ندارد.

احمد قنبریان با بیان اینکه مواضع و رفتارهای یک نامزد انتخاباتی ملاک رد و یا تأیید صلاحیت او در هیئت نظارت محسوب می شود اظهار داشت: برخلاف تصورات موجود، بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس هیچ ربطی به سلیقه و گرایش سیاسی آن ها ندارد.

قائم مقام هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گیلان انتخابات را نماد مشارکت مردم و جمهوریت خواند و عنوان کرد: هر نظام سیاسی شرایط تعریف شده ای دارد و بر همین اساس ماده 27 قانون انتخابات جمهوری اسلامی ایران نیز شرایط انتخاب کنندگان را مشخص کرده است.

قنبریان با بیان اینکه علاوه بر نامزدها رأی دهندگان نیز باید دارای شرایطی باشند داشتن سن 18 سال، تابعیت جمهوری اسلامی ایران و عاقل بودن را از جمله این ویژگی ها دانست و افزود: مواد 28 تا 30 قانون انتخابات نیز به تبیین شرایط انتخاب شوندگان پرداخته و 8 شرط را به عنوان شرایط ایجابی داوطلبان مشخص کرده است.

وی داشتن حداقل سن 30 سال و مدرک کارشناسی ارشد را از جمله شرایط ایجابی نامزدهای انتخابات مجلس اعلام کرد و ابراز داشت: اعتقاد و التزام عملی داوطلبان به اسلام، جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه باید توسط هیئت ها احراز شود و صرف داشتن 30 سال سن و مدرک کارشناسی ارشد کفایت نمی کند.

قائم مقام هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گیلان در مورد دیگر ویژگی های یک نامزد شرکت در انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: براساس ماده 30 قانون انتخابات داوطلبان نباید جزو محکومان محاکم قضایی بوده و سوءشهرت داشته باشند هرچند که در بررسی ماده 30 اصل بر برائت است.

قنبریان با اشاره به اینکه پس از ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس، در گام نخست هیئت های اجرایی به مدت 10 روز برای بررسی صلاحیت ها مهلت دارند عنوان کرد: اعضاء هیئت های اجرایی نظارت بر انتخابات مجلس بر اساس 2  سازوکار استعلام ها و تحقیقات لازم در محل صلاحیت نامزدها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار می دهند.

سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گیلان از آغاز کار بررسی صلاحیت نامزدها در هیئت های نظارت پس از اتمام کار هیئت های اجرایی سخن گفت و اظهار داشت: هیئت های نظارت استانی به مدت 20 روز فرصت دارند که صلاحیت نامزدهای رد و یا تأیید شده را بررسی کنند.

وی با تأکید بر اینکه افرادی که در هیئت های اجرایی رد صلاحیت شده اند یک روز و کسانی که توسط هیئت نظارت استان تأیید صلاحیت نشده اند به مدت 4 روز برای شکایت به شورای نگهبان فرصت دارند افزود: هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات بعد از 20 روز نتایج نهایی بررسی صلاحیت تمام نامزدها را به فرمانداری ها اعلام می کند.

قائم مقام هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گیلان بررسی صلاحیت نامزدها از هیئت های اجرایی تا نتیجه نهایی شورای نگهبان را فرآیندی 50 روزه اعلام کرد و گفت: به بیان دیگر روند بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس از 17 آذر آغاز و تا 50 روز بعد آن ادامه پیدا می کند.

قنبریان هدف از نظارت استصوابی را جلوگیری از اشتباه و انحراف، اصلاح اشتباه و انحراف و برخورد با اشتباه و انحرافات ارزیابی کرد و اظهار داشت: اگر در فرایند بررسی صلاحیت ها داوطلبی توسط هیئت اجرایی تأیید شود، شورای نگهبان می تواند با توجه به بررسی های که انجام می دهد نسبت به رد صلاحیت او اقدام کند.

وی اخذ نظر مراجع چهارگانه را بخشی از اصل نظارت استصوابی خواند و تصریح کرد: بر این اساس از مرحله ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی تا مرحله اعلام نتایج نهایی و تأیید صلاحیت توسط شورای نگهبان نظارت عام نیز اعمال می شود که این نظارت در واقع مکمل نظارت استصوابی است.

سخنگوی هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گیلان در مورد ترکیب و اعضاء هیئت های نظارت در استان و شهرستان ها افزود: در استان 5 نفر و در شهرستان ها 3 نفر عضو هیئت های نظارت هستند و اعضاء بخش ها هم با پیشنهاد اعضاء شهرستانی و موافقت استان انتخاب می شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان