Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: همزمان با سراسر کشور ( بصورت ویدئو کنفرانس ) و با شعار نهالکاری همگانی ، برای ایرانی سبز ۲ میلیون اصله نهال در این استان کاشته شد.

محسن یوسف پور امروز در آیین نهالکاری در منطقه ساحلی روستای انبارسر بخش بندرکیاشهر از توابع  شهرستان آستانه اشرفیه اظهار داشت : کاشت این تعداد نهال  شامل گونه هایی چون بلوط ، ون ، افرا ، توسکا و سایر گونه ها بطور همزمان در شهرستان های مختلف گیلان و با مشارکت استانداری ، فرمانداری ها، بخشداری ها ، دهیاران ، شوراهای اسلامی روستایی ،  نیروهای بسیجی ، گروه های مردم نهاد انجام شده است.

وی، احیاء اراضی ملی را از اهداف اجرای این طرح درختکاری عنوان و تصریح کرد: این تعداد نهال در حدود ۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان های  مختلف استان گیلان کاشت شده است .

وی با اشاره به کاشت  همزمان ۱۴ میلیون اصله درخت در کشور گفت: با اجرای این طرح در ۵۴۰ هکتار از اراضی ملی این استان نهال های جدید کاشت شده و در حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار نیز احیاء درختکاری صورت گرفته است.

به گفته یوسف پور اجرای این طرح ملی درختکاری با هدف حفظ اراضی ملی و همچنین توسعه نهالکاری در بین اقشار مختلف مردم انجام شده ، ضمن آنکه تلاش می شود از ظرفیت های مردمی برای حفظ این منابع خدادادی استفاده شود.

وی در ادامه با اشاره به وجود یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار از اراضی ملی در استان گیلان یادآور شد: همزمان با سراسر استان گیلان نیز امروز ۱۰ هزار اصله نهال در ۵۵ هکتار از اراضی ملی روستای انبارسر بخش بندرکیاشهر کاشت می شود.

وی گفت: حدود ۵ هکتار از اراضی ملی این منطقه دچار آسیب دیدگی  شده که با اجرای این طرح دوباره احیا خواهند شد.

فرماندار شهرستان آستانه اشرفیه نیز در حاشیه برگزاری این مراسم ضمن تاکید بر لزوم حفظ و احیاء اراضی ملی اظهار داشت: درختکاری یکی از کارهای پسندیده و مورد تاکید  در دین اسلام و بزرگان دینی است.

یونس محمودی با اشاره به اینکه درختکاری باید به صورت یک فرهنگ عمومی در جامعه  ترویج و توسعه یابد افزود: توسعه و کاشت درخت می تواند در ساختار زیست محیطی و اقتصادی جامعه نقش موثری داشته باشد.

وی استفاده از ظرفیت های مردمی را در احیا اراضی ملی و همچنین کاشت درخت مهم دانست و گفت: ضروری است تا در این بخش ، به مردم به عنوان سرمایه های اجتماعی اعتماد شود و امور را به آنان واگذار کنیم.

محمودی ضمن دعوت از عموم مردم در جهت پاسداری و حفظ اراضی ملی اظهار داشت: امیدواریم با مشارکت مردم شاهد تحولات چشمگیری در جهت حفظ و توسعه این اراضی خدادادی و طبیعی باشیم.

گفتنی است در آیین درخت کاری امروز در منطقه انبارسر بندرکیاشهر  ، نماینده مردم، بخشداران ، مسئولین ادارات و نهادها ، گروه های مردم نهاد ، بسیجیان، شوراهای اسلامی و دهیاران حضور داشتند.

شهرستان استانه اشرفیه با مساحتی حدود ۴۰ هزار هکتار دارای ۱۱ هزار هکتار جنگل و اراضی ساحلی، ۹۸۰ هکتار استخر مشجر و ۶۰۰ هکتار اراضی موات است.

این شهرستان با د اشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستاست و در شرق استان گیلان قرار دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان