Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل بنادر و دریانوردی به بررسی راهکارهای افزایش همکاری های بنادر استان با آستاراخان روسیه در سفر به این کشور اشاره کرد و گفت: در راستای تقویت همکاری ها اقدامات خوبی انجام شد.

حمیدرضا آبایی با اشاره به سفر به روسیه و نشست مشترک هیأت سازمان بنادر و دریانوردی با مقامات دریایی و وزارت حمل و نقل روسی و دیدار با عبدالله مطلب اف رئیس بنادر و دریانوردی آستاراخان، گفت: در این سفر همکاری بنادر آستاراخان و بندر انزلی و نحوه همکاری در خصوص اعزام کشتی ها به بنادر دو طرف بحث و بررسی و مقرر شد مشکلات در تردد کشتی های ایرانی با پرچم ایران در آب های روسیه بررسی و پیگیری و حل شود.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مواردی که در این سفر مورد پیگیری شد برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی است، افزود: مقرر شد در صورت برگزاری دوره های آموزشی عوامل بنادر آستاراخان، بندر انزلی و به سایر بنادر شمالی کشور در این دوره حضور داشته باشند تا همکاری های علمی و فنی تقویت و افزایش یابد.

آبایی با اشاره به اینکه در بحث همکاری های مشترک بین منطقه آزاد انزلی و منطقه آزاد آستارا خان (بندر علیا) با سرگی میلوشگین دیدار و راستای توافقنامه همکاری و راه اندازی کریدور شمال به جنوب بررسی و بحث های لازم انجام و طرف روسی بر این موضوع بسیار تاکید داشت تا بتوانیم با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی و اقدامات لازم در زمینه تقویت همکاری ها در این حوزه اقدامات لازم را انجام دهیم تا به سود هر دو طرف باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به موضوع ایجاد بنادر متقارن میان دو کشور ایران و روسیه و با بیان اینکه مقرر شد امکانات خود را در اختیار منطقه آزاد آستارا خان قرار دهیم و از سوی دیگر این بندر نیز در حوزه تجهیزاتی، توان عملیاتی و اسکله ها با ما همکاری مشترک داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه برای بهبود شرایط حمل و نقل و افزایش سطح همکاری ها در این حوزه نیز، مقرر شد که تمام هزینه ها در این زمینه در آستاراخان، انزلی و بندر آستارا استخراج و در صورت لزوم توافق  براساس اعمال تعرفه های ترجیحی با تجار انجام شود. در این راستا نیز تجار باید تعرفه تناژ را ارائه دهند تا بتوانیم تعهدهای ترجیحی را پیش بینی کنیم.

وی همچنین به تردد و پهلوگیری کشتی های ایرانی با پرچم ایران در بندر آستاراخان نیز اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز مقرر شد طرف روسی پیگیری های لازم را انجام دهد، همچنین طرف روس نیز از افزایش هماهنگی و توسعه فعالیت های بنادر آستاراخان، انزلی و بندر آستارا استقبال کرد.

آبایی در ادامه با بیان اینکه در این دیدار مقرر شد در راستای افزایش ارتباط بین منطقه ویژه لوتوس آستاراخان با منطقه ویژه اقتصادی آستارا جلسات مشترکی برگزار شود، ادامه داد: امیدواریم با افزایش سطح همکاری ها بتوانیم توافقنامه های در این زمینه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای بهبود شرایط حمل و نقل و افزایش سطح همکاری ها در این حوزه نیز مقرر شد که تمام هزینه ها در این زمینه در آستاراخان، انزلی و بندر آستارا استخراج و در صورت لزوم توافقنامه ترجیحی با تجار انجام شود. در این راستا نیز تجار باید تعهد تناژ را ارائه دهند تا بتوانیم تعهدهای ترجیحی را پیش بینی کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در ادامه حمل کالا و افزایش آن را یکی دیگر از موضوعات پیگیری شده در این سفر عنوان و بیان کرد: یکی از مقوله هایی که هم از سوی ما و روس مورد تاکید قرار گرفت پیشنهادات مطرح شده در خصوص حمل و نقل، هزینه ها، مدت زمان و نحوه ارائه خدمات بود و مقرر شد تا تیم های کارشناسی در این زمینه تشکیل شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان