Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به صدور گواهی انطباق صادرات یکی از فرآورده های لبنی تولیدی استان از سوی سازمان استاندارد برای اولین بار، تأکید کرد که با بکارگیری مناسب ابزارهای قانونی و ظرفیت های داخلی، زمینه صادرات محصولات کشاورزی و لبنی با تسهیل گری افزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح یکشنبه در چهارمین جلسه توسعه صادرات غیرنفتی استان با یادآوری شعار امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان رونق تولید و تأکیدات همیشگی رئیس جمهوری و دولت تدبیر و امید در این خصوص اظهار داشت: در این راستا باید در جهت رشد تولید و در کنار آن صادرات تلاش بیشتری برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور شود.

وی صادرات غیرنفتی را از شاخص های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: گیلان به دلیل موقعیت ممتاز جغرافیایی، باید در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی نقش موثرتری ایفا کند.

نماینده عالی دولت در گیلان به وجود زیرساخت های لازم بمنظور رونق این بخش که باید با مشارکت فعالان و دست اندرکاران بخش خصوصی و البته حمایت های دولتی باشد، اشاره و خاطرنشان کرد: در هشت ماه امسال بیش از 260 میلیون دلار صادرات با وزن کالایی حدود 468 هزار تن به کشورهای روسیه، آذربایجان، عراق، قراقستان، گرجستان و کشورهای آسیای میانه انجام شده که باید بیش از پیش تقویت تا برنامه هدف گذاری 500 میلیون دلاری محقق شود.

استاندار گیلان افزود: همچنین در این مدت بالغ بر ۱۰ هزار و ۸۲۸ تن کالا به ارزش اقتصادی بیش از 43 میلیون و 300 هزار دلار به صورت چمدانی صادر شده که رشد چشمگیری نسبت به مشابه سال قبل داشته است.

وی تصریح کرد: هدف گذاری تعیین شده در جهت افزایش میزان صادرات تا حجم 500 میلیون دلار، اهتمام جدی دستگاه های مختلف به ویژه حوزه های کشاورزی، صنعتی، تولیدی و اقتصادی را می طلبد.

دکتر زارع با بیان اینکه فعالان اقتصادی بخش خصوصی همواره اثرگذاری بسیاری در توسعه صادرات دارند، اظهار داشت: دستگاه های متولی باید از اندیشه، فکر و حضور بخش خصوصی در جلسات تخصصی در راستای تصمیم سازی کارشناسانه و نیز در برگزاری نمایشگاه های استانی، ملی و بین المللی که کمک شایان توجهی به معرفی توانمندی های صنعتی، خدماتی و تولیدات می کند، بهره ببرند.

 وی ادامه داد: برخی شرکت های صادرکننده در گیلان در جشنواره های مختلف به عنوان برتر معرفی می شوند و نقش اساسی در افزایش سهم استان در این حوزه دارند که باید به عنوان الگو برای دیگر شرکت ها باشند.

دکتر زارع به وجود ظرفیت بنادر مستعد در استان گیلان که زمینه مناسبی برای گسترش صادرات غیرنفتی محسوب می شود نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم با استفاده از بستر ایجاد شده در خصوص ارتباط با کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، شاهد توسعه بیش از پیش این بخش که دارای اهمیت است، باشیم.

وی با بیان اینکه نسبت به برنامه هایی که برای صادرات هدف گذاری کرده ایم، عقب هستیم اظهار داشت: با صادرات محصولات کشاورزی استان به کشورهای همسایه می توانیم این عقب ماندگی را جبران کنیم.

استاندار گیلان با اشاره به احداث پایانه صادراتی گل و گیاه در آستارا گفت: کمیته ای متشکل از معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان صنعت، معدن و تجارت، منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و نیروی انتظامی تشکیل و اولویت ها را شناسایی و همکاری های لازم برای تأمین زمین را هرچه سریع تر انجام دهد.

دکتر زارع افزود:  برای اولین بار گواهی انطباق صادرات یکی از فرآورده های لبنی تولیدی استان از سوی سازمان استاندارد صادر شده که می توان با بکارگیری مناسب از ابزارهای قانونی و ظرفیت های داخلی زمینه صادرات را با تسهیل گری افزایش دهیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان