Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

دو بانک خصوصی در قالب تأسیس ۶۰ شرکت و برای هر بانک ۳۰ شرکت فقط به قصد اخذ تسهیلات از یکدیگر توانسته اند هر کدام مبلغ سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به یکدیگر تسهیلات دهند که در مجموع هفت هزار میلیارد تومان از سپرده های مردمی نزد این دو بانک که رقمی بیش از سرمایه اصلی این دو بانک است، در معرض خطر قرار دارد.

پدیده فساد اقتصادی سال هاست در نظام بانکی رخنه کرده است و هر روز آمار تازه ای از این فساد سیستماتیک منتشر می شود. امیر خجسته، نماینده مجلس، دیروز از فساد هفت هزار میلیاردتومانی دو بانک خصوصی خبر داده است؛ آن ها شرکت صوری تأسیس کرده و با تبانی به شرکت های اقماری یکدیگر وام میلیاردی داده اند. به گفته او، دو بانک خصوصی در قالب تأسیس ۶۰ شرکت و برای هر بانک ۳۰ شرکت فقط به قصد اخذ تسهیلات از یکدیگر توانسته اند هر کدام مبلغ سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به یکدیگر تسهیلات دهند که در مجموع هفت هزار میلیارد تومان از سپرده های مردمی نزد این دو بانک که رقمی بیش از سرمایه اصلی این دو بانک است، در معرض خطر قرار دارد.
امیر خجسته در گفتگو با خانه ملت، درباره فعالیت بانک های خصوصی و پشت پرده تخلفات در برخی از این بانک ها، گفت: نوع فعالیت برخی از بانک های خصوصی موجب شده است زمینه برای سوءاستفاده های مالی عده ای فرصت طلب در پشت پرده تعدادی از این بانک ها مهیا شود. نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس بر این اساس تصریح کرد: دست های پرقدرت پشت پرده در برخی از این بانک ها و اعمال دستورات فرمایشی موجب شده است سپرده های مردمی نزد آن ها با خطر جدی مواجه شود.
وی افزود: این بانک ها باید با اعطای تسهیلات و تأمین مالی خرد و کلان، راه را برای توسعه اقتصادی و حل مشکلات مردم باز کنند، اما برخی گزارش ها به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی، پرده از این موضوع برداشته است که تعدادی از این بانک ها با بیراهه رفتن و تأسیس شرکت های اقماری و ضربدری زیرمجموعه، اقدام به دورزدن قانون کرده اند. نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با اشاره به اینکه صورت های مالی بدون تراز بعضی از این بانک ها موجب شده است صورت های مالی آن ها مملو از سود های موهوم و زیان های آشکار باشد، بیان کرد: طبق یکی از بررسی های صورت گرفته در یکی از بانک ها با ایجاد معاملات صوری در بین شرکت های زیرمجموعه توانسته اند به صورت صوری مبلغ پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سود موهوم و کاغذی شناسایی کنند که متأسفانه این اقدامات به وسیله شرکت های حسابرسی نیز حساب سازی شده است، همچنین تخلفاتی نیز جهت احداث پروژه های خود در شهرداری ها دارند که از سوی فراکسیون به طور تخصصی در حال بررسی بوده و در صورت حصول نتیجه بلافاصله به قوه قضائیه برای رسیدگی فرستاده خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه طبق گزارش های رسیده برخی از این بانک های خصوصی در موقعیت حساس کنونی کشور و تحریم های ظالمانه به جای بانکداری، اقداماتی در زمینه سرمایه گذاری در حوزه زمین، طلا، ارز و... داشته اند، اظهار کرد: آن ها قصد داشتند از این طریق سود های هنگفتی به دست بیاورند و باعث شده اند این اقدام بانک های خصوصی نه تنها پول را وارد چرخه تولید و اقتصاد نکرده، بلکه سهم بالای نقدینگی و سپرده های مردمی را به سمت بخش های غیربازده سوق دهد.
خجسته در ادامه تصریح کرد: متأسفانه این بانک ها به هیچ وجه در اصلاح ساختار قدم برنمی دارند، چون سهام داران این بانک ها، آن را برای مقاصد خودشان تأسیس کرده و حتی تعدادی از بانک های خصوصی از سوی عده ای خاص از پیمانکاران ساختمانی تأسیس شده که اصلا به اصلاح ساختار راغب نیستند. رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به برخی گزارش های واصله به این فراکسیون، خاطرنشان کرد: فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در زمینه های متعددی مشغول به بررسی فساد های عملکردی در بانک هاست که اهم آن ها شامل اخذ سپرده ها، نحوه اخذ آن ها و به کارگیری سپرده ها از سوی این بانک ها در خارج از عرف بانکداری، اخذ تسهیلات میلیاردی به وسیله افراد خاص از این بانک ها، میزان سرمایه گذاری انجام شده از سوی این بانک ها در داخل و خارج کشور، نحوه معاملات انجام شده از طریق شرکت های اقماری و ضربدری این بانک ها، بررسی دستورات فرمایشی و وابسته به قدرت به این بانک ها، میزان تسهیلات داده شده از سوی این بانک ها به یکدیگر، میزان سرمایه اصلی این بانک ها و میزان سپرده های مردمی که این بانک ها اخذ کرده اند و تخلفات انجام شده به وسیله این بانک ها برای اجرای پروژه ها و قرارداد های اقتصادی انجام شده است./ منبع : فرارو
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان