Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه با همکاری این سازمان نظام استاندارد دستگاه های اجرایی تهیه و تدوین می شود، گفت: سازمان استاندارد بر تولید محصولات خانگی نظارت می کند.

نیره پیروزبخت در حاشیه افتتاح ساختمان اداری آزمایشگاهی استاندارد به برنامه های آینده سازمان اشاره و اظهار کرد: سازمان استاندارد تلاش می کند تا برنامه های خود را بر مبنای استراتژی پیش بینی شده تدوین، طراحی و اجرایی کند.

وی تقویت و توسعه نظام استاندارد را مهم ترین برنامه این سازمان دانست و گفت: در قانون پیش بینی شده که این آیین نامه اجرایی باید تدوین و تصویب شود این آیین نامه در کمیسیون زیربنایی تصویب و قرار است در هیئت وزیران نیز مطرح و تصویب شود.

پیروزبخت ادامه داد: با تصویب این آیین نامه استراتژی اصلی و راهبری سازمان استاندارد براساس قانون مشخص و برنامه نیز تهیه، تدوین و طراحی می شوند.

وی در ادامه با اشاره به چهار محور استاندارد سازی، ارزیابی انطباق، اندازه شناسی و تایید صلاحیت، تصریح کرد: سازمان استاندارد برای تمام دستگاه های اجرایی برنامه دارد. سازمان ها باید نظام استاندارد را در حوزه فعالیتی خود اجرایی کنند.

رئیس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه نظام استاندارد دستگاه های اجرایی با کمک و همکاری خود دستگاه ها تهیه و تدوین می شود، افزود: بعد از تهیه این نظام، اجرا و نظارت بر آن برعهده خود دستگاه مربوطه است و این موضوع سبب می شود تا استانداردسازی در کل کشور اجرایی شود.

وی نظارت و استانداردسازی مشاغل خانگی و روستایی را یکی دیگر از اولویت های این سازمان برشمرد و گفت: این طرح بنا به تصویب شورای عالی استاندارد و با همکاری معاونت زنان و خانواده و وزارت تعاون اجرایی می شود. استان گیلان نیز با توجه به موقعیت خود در این زمینه ظرفیت های زیادی دارد.

پیروزبخت با بیان اینکه سازمان استاندارد به دنبال نظارت و بررسی بر تولیدات روستایی است، گفت: داشتن نشان استاندارد بر روی تولیدات روستایی سبب جلب بیشتر اعتماد عمومی نسبت به این گونه تولیدات می شود.

وی در ادامه به صدور چندین گواهینامه در حوزه محصولات دانش بنیان نیز اشاره و اظهار کرد: امروز بیش از گذشته نیازمند عرضه این محصولات با توجه به موضوع صادرات کالاهای دانش بنیان هستیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه علاوه بر برنامه های و سیاست های کلی سازمان به دنبال اجرای این طرح ها نیز هستیم، افزود: در زمینه موضوع برند حلال نیز شورای فقهی در سازمان ملی استاندارد تشکیل شده که این شورا در زمینه استانداردسازی همه محصولات مرتبط با این برند فعالیت خواهد کرد.

وی ادامه داد: در زمان صادرات برخی از محصولات سازمان ملی استاندارد نشان استاندارد حلال را بر روی محصول زده خواهد شد.

پیروزبخت با اشاره به راه اندازی سه آزمایشگاه مرجع در استان گیلان، گفت: باید آزمایشگاه هایی در زمینه زیتون رودبار، چای لاهیجان و برنج رشت راه اندازی شود تا در هنگام صادرات این محصولات دنیا بدانید کارهای آزمایشگاهی پشت تولید این محصولات انجام شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان