Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به شاخص های مقاله و کارهای پژوهشی مناسب گفت: مقاله و پژوهش خوب باید در سایت و همایش های بین المللی چاپ و ارائه شود و در دانشگاه گیلان سالانه دو هزار و ۳۰۰ مقاله به چاپ رسیده که ۶۵ درصد آن دارای درجه عالی است.

احمد رضی عصر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دانشگاه مسیر رشد و تکامل انسان است، اظهار کرد: جوانان پس از گذراندن دوران مدرسه وارد دانشگاه شده و در آنجا به رشد و تکامل علمی رسیده و برای اداره کشور آماده شوند.

وی با اشاره به جایگاه پژوهشی جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای دنیا گفت: سرمایه گذاری خوبی در جمهوری اسلامی در حوزه پژوهش انجام شده و جایگاه ایران در بین کشورهای دنیا ۱۵ در منطقه و کشورهای اسلامی اول و در بین کشورها بعد از هند دوم است.

رئیس دانشگاه گیلان با تأکید بر ظرفیت جمهوری اسلامی در حوزه پژوهش، بیان کرد: بر اساس آخرین آمار که در سال ۹۸ اعلام شد ۱۲ پژوهشگر ایرانی در بین پژوهشگران قابل استناد وجود دارد که یک نفر آن عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان است.

رضی با اشاره به جایگاه علمی دانشگاه گیلان در حوزه پژوهش در بین دانشگاه های دنیا تصریح کرد: دانشگاه گیلان به عنوان بزرگ ترین دانشگاه شمال کشور در حوزه پژوهش در بین دانشگاه های جوان دارای رتبه ۵۰۰ و در بین کل دانشگاه های دنیا در رتبه ۸۰۰ تا هزار، در بین دانشگاه های علوم پزشکی در رتبه ۳۰۰ قرار دارد که جایگاه بسیار خوبی است.

وی لازمه رشد علمی جامعه را انجام کارهای پژوهشی عنوان کرد و گفت: پژوهش یعنی به اشتراک گذاشتن علم برای استفاده در صنعت و دیگر عرصه ها که باید بیشتر در جامعه موردتوجه قرار گیرد.

رئیس دانشگاه گیلان با اشاره به شاخص های مقاله و کارهای پژوهشی مناسب بیان کرد: مقاله و پژوهش خوب باید در سایت و همایش های بین المللی چاپ و ارائه شود و در دانشگاه گیلان سالانه دو هزار و ۳۰۰ مقاله به چاپ می رسد که ۶۵ درصد آن دارای درجه عالی است.

رضی یکی از ویژگی های پژوهش ها را حل مشکلات جامعه دانست و افزود: پژوهش باید به جامعه و کشور کمک کند و به همین دلیل دانشگاه گیلان تاکنون ۲۰۰ قرارداد با شرکت های خصوصی نهادها و شرکت های دولتی بسته تا بتواند بخشی از مشکلات جامعه را با انجام کارهای پژوهشی مشکلات جامعه را حل کند.

وی از رسالت دانشگاه گیلان برای حل مشکلات جامعه خبر داد و تصریح کرد: اخیراً در هیئت امنای دانشگاه گیلان مصوبه ای را به تصویب رساندیم که در آن دانشجویان دکترا مکلف هستند تا موضوع رساله خود را به حل مشکلات جامعه و استان اختصاص دهند.

رئیس دانشگاه گیلان با تأکید برداشتن امکانات لازم برای انجام کارهای پژوهشی بیان کرد: برای انجام کارهای پژوهشی باید نیروی انسانی کارآمد و آزمایشگاه های خوب در اختیار داشته باشیم که در دانشگاه گیلان ۱۹۰ آزمایشگاه و کارگاه وجود داشته که نیاز به نوسازی دارند.

رضی با اشاره به اولویت های دانشگاه گیلان در سال جدید گفت: سعی داریم در سال جدید آزمایشگاه ها را نوسازی و با شرکت هایی قرار داد بسته تا از خرید دستگاه های تکراری جلوگیری کنیم.

وی مهم ترین مشکل پژوهش را فراهم آوردن اعتبار لازم در این حوزه دانست و تصریح کرد: فراهم آوردن اعتبار لازم برای پژوهش مشکل کشوری است اما در قانون آمده که درآمد سه درصد از تولید ناخالص ملی به بخش پژوهش تعلق گیرد که فقط نیم درصد آن اجرایی شده لذا از نمایندگان مجلس درخواست دارم در بودجه ۹۹ به این امر توجه کنند.

رئیس دانشگاه گیلان با بیان اینکه مردم گیلان ارزش بسیار زیادی به علم و فناوری قائل هستند، افزود: بعد از استان البرز استان گیلان دارای بیشترین مرکز پژوهش در کشور است اما از کمبود اعتبار رنج می برند زیرا ۲۰ میلیارد اعتبار سال گذشته با هیچ افزایشی مواجه نبوده است.

رضی با گله مندی از مدیران اجرایی در کشور گفت: در قانون ششم توسعه به صراحت اعلام شده که یک درصد از درآمدهای نهادهای اجرایی باید به حوزه پژوهش تعلق گیرد که متأسفانه این امر محقق نشده و باید مدیران اجرایی کشور توجه و حساسیت ویژه ای به تعلق گرفتن این اعتبار داشته باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان