Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نماینده عالی دولت در گیلان در جلسه شورای اداری با تأکید بر اینکه موضوع پسماند همچنان مسئله اول استان است، گفت: پروژه های وعده داده شده به مردم، در موعد مقرر تحویل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع عصر امروز (یکشنبه) در جلسه شورای اداری استان که در سالن غدیر استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه به سبب تشدید تحریم های ظالمانه و غیرقانونی استکبار و دولت آمریکا، مشکلات اقتصادی بر مردم، دولت و نظام جمهوری اسلامی تحمیل شده ، افزود: اگرچه آغاز تحریم ها و تشدید آن فشاری مضاعف در سال 1397 بر مردم و دولت وارد کرد اما با بهره گیری از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، مدیریت دولت، همراهی دیگر قوا و ارکان نظام و همکاری ملت فهیم و آگاه ایران اسلامی در سال جاری نه تنها براساس آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، بلکه به گواه سازمان های معتبر بین المللی توانستیم بر بسیاری از مشکلات همچون تورم، بی ثباتی بازار ارز، کاهش برخی کالاهای استراتژیک و افت شاخص های اقتصادی فائق آییم و از مرحله دشوار کشور با سربلندی گذر کنیم.

وی با بیان اینکه به یقین رشد اقتصادی ما نسبت به سال قبل مثبت خواهد بود، اظهار داشت: کالاهای اساسی برای ماه های آینده تأمین شده و نه تنها التهابی در بازار ارز نیست، بلکه تحت کنترل بانک مرکزی قرار گرفته است.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: با وفاق و همدلی که بین ارکان نظام وجود دارد، به یقین در کنار هم برای خلق بزرگترین حماسه در دوم اسفندماه مصمم هستند تا رویدادی مهم در عرصه سیاسی و اجتماعی رقم بزنند.

وی به وجود فضای مطلوب همکاری، همدلی و وحدت در استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: در چنین فضایی که هیچگونه حاشیه ای برای کار، تلاش و خدمت وجود ندارد؛ امیدوارم بتوانیم با فعالیت های مضاعف، وظایف و دین خود به مردم را به خوبی ادا کنیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه مدیران دستگاه های اجرایی موظف به اجرای برنامه های تعیین شده و انجام تکالیف قانونی خود هستند، افزود: انتظارم از فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی این است تا در جهت تکمیل پروژه های عمرانی و اقتصادی و مهیا شدن آنها برای بهره برداری در دهه فجر اهتمام ویژه داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه پروژه های وعده داده شده به مردم باید در موعد مقرر تحویل شود، تصریح کرد: براساس این رویکرد و بر مبنای پیشرفت قابل ملاحظه پروژه ها در ابتدای سال، کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها اعتبارات بیشتری به آنان اختصاص داد.

دکتر زارع همچنین بر لزوم توجه جدی به پروژه های اقتصاد مقاومتی و نیز طرح های در دست اجرای بخش خصوصی که با حمایت مجموعه دولت در حال اجراست نیز تأکید کرد و گفت: در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی که همواره مورد تأکید رئیس جمهوری است، این پروژه ها باید به صورت پیوسته نظارت، رسیدگی و مشکلات آنان برطرف شود.

وی با اشاره به تهیه و تولید اطلاعات پایه زمین شناسی از سوی کارشناسان خبره اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه کاسپین باختری مستقر در گیلان گفت: دستگاه های اجرایی، مراکز تحقیقاتی و آموزشی به منظور جلوگیری از هرگونه موازی کاری و اتلاف بیت المال از تولیدات پژوهشی و تحقیقاتی این مجموعه استفاده بهینه کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: اگرچه ایران از نظر معدن و ذخائر معدنی در غرب آسیا، رتبه اول را دارد اما از این ظرفیت متناسب با نقشی که می توانسته در توسعه کشورمان ایفا کند، استفاده نشده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ظرفیت های اطلاعات پایه زمین شناسی، شناخت جاذبه های طبیعی و پدیده های ژئومورفولوژیکی در صنعت گردشگری است که می تواند زمینه درآمدزایی و اشتغال را فراهم کند و در استان گیلان ذخائر بی شماری وجود دارد که می توان از آنها به بهترین نحو بهره گرفت.

استاندار گیلان با بیان اینکه همه ی ما مدیران و مردم باید به این باور برسیم که منابع کشور در ابعاد گوناگون از جمله انرژی و برق محدود است، گفت: براین اساس باید در شیوه کار و زندگی تجدیدنظر کنیم و از روش های اصلاحی ارتقای بهره وری و صرفه جویی بهره بگیریم.

وی تصریح کرد: اگرچه وزارت نیرو پروژه های مهم و موثری در عرصه تولید و توزیع انجام داده و در حال انجام است اما چنانچه ادارات، نهادها، سازمان ها و مردم همچنان در مصرف انرژی و برق اسراف و بیش از پنج برابر شاخص شدت مصرف انرژی، برق مصرف کنند؛ به یقین در آینده چالش های امروز ما مضاعف می شود.

دکتر زارع با تأکید براینکه مدیریت مصرف نیاز به عزم همگانی و تلاش همه مدیران دارد، افزود: میزان صرفه جویی برق دستگاه های اجرایی، سازمان ها و شهرداری ها تا پایان سال، یکی از معیارهای ارزیابی مدیران محسوب می شود.

وی تصریح کرد: انتظار است مجموعه دستگاه های اداری و نهادهای مختلف بکوشند زمینه بیشتر صرفه جویی توسط کارکنان خود را فراهم آورده و با این اقدام در میان مردم فرهنگ سازی کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان به نقش موثر دستگاه های آموزشی و فرهنگی در تبیین مدیریت مصرف برق و انرژی در میان افراد جامعه اشاره کرد و گفت: می توانند صدا و سیما، رسانه ها، مطبوعات و سازمان های مردم نهاد در این بخش نقش بسزایی ایفا کنند.

وی افزایش سهم انرژی های تجدیدپذیر در تولید برق را از تکالیف قانون برنامه ششم توسعه عنوان کرد و افزود: با توجه به ضرورت بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر در آینده و اعلام آمادگی سرمایه گذاران برای اجرای این پروژه در مناطق جنوبی استان، باید از ظرفیت های حمایتی همچون تسهیلات بانکی برای تسریع در عملیاتی شدن آن استفاده شود.

استاندار گیلان با قدردانی از فرمانداران در برگزاری کارگروه های تنظیم بازار شهرستانی، بر لزوم استمرار نظارت، رصد و پایش بازار و تداوم برگزاری جلسات تأکید کرد و گفت: قدردان همکاری خوب اصناف، کسبه، بازاریان و فعالان حمل و نقل بوده و از کسانی که به بهانه اصلاح قیمت بنزین قیمت کالاها را افزایش دادند گله مند هستیم؛ البته تعزیرات حکومتی و دستگاه های نظارتی برخوردهای قانونی را نسبت به آنان اعمال کردند.

وی با اشاره به اینکه موضوع پسماند همچنان مسئله اول استان است، افزود: براساس آخرین گزارش؛ وضعیت پروژه های این عرصه در مناطق مختلف استان متفاوت است که انتظار دارم اجرای این پروژه ها که برای مردم و مسئولان از اهمیت خاصی برخوردار است، تسریع شود.

دکتر زارع اجرای برنامه های تدوین شده دولت الکترونیک را یکی از موضوعات مورد تأکید دولت در سال های اخیر عنوان و تصریح کرد: باید کوشید از مکاتبات به صورت کاغذی مگر در مواقع اضطراری، پرهیز شود.

وی همچنین به فرسودگی و قدمت بالای دستگاه های مورد استفاده در بخش دیالیز و نیز سی تی اسکن بیمارستان های استان اشاره و اظهار کرد: بازسازی و بهسازی بخش های دیالیز در مراکز درمانی شهرستان های مختلف یک ضرورت محسوب می شد که با پیگیری های صورت گرفته توسط اینجانب، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی مقرر شد چند دستگاه برای شهرستان ها و مرکز استان خریداری و جهت بهره مندی مردم استان تحویل شود.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: استان از نظر نیروی انسانی و کادر تخصصی یکی از بهترین استان های کشور است که براین اساس در سند توسعه و طرح آمایش سرزمینی، گردشگری سلامت یکی از ظرفیت های مثبت گیلان در راستای پیشرفت در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه اهمیت، نقش و جایگاه انتخابات در نظام های دموکراتیک از جمله نظام مردمساری دینی ما واضح و مبرهن است، اظهار داشت: اهمیت استمرار اقتدار و عزت مردم و جمهوری اسلامی ایران، در گرو برگزاری انتخاباتی امن، سالم، رقابتی و با حضور حداکثری مردم است.

استاندار گیلان اعتمادسازی را یکی از زمینه های خلق شکوه و عظمت حضور مردم در انتخابات دانست و گفت: اعتمادسازی مرهون رعایت قانون و اصل بی طرفی همه دست اندرکاران انتخابات اعم از مجریان و ناظران است.

وی تصریح کرد: مدیران هرگز نباید اجازه دهند تا از امکانات دولتی اعم از دستگاه های اجرایی، ادارات کل، نهادها، شهرداری ها و دهیاری ها، له یا علیه کاندیدایی استفاده شود.

دکتر زارع به استقبال و نام نویسی داوطلبان برای رقابت در انتخابات امسال، بیش از مجلس دهم اشاره و خاطرنشان کرد: طبق تقویم روزشمار انتخابات، فرمانداران و بخشداران توانستند بدون چالش و مشکلی هیأت های اجرایی را از معتمدین منصف و عادل تشکیل دهند و مراتب رسیدگی صلاحیت ها نیز وفق قانون انجام می شود.

وی افزود: امیدواریم در ادامه نیز با فعالیت احزاب، گروه های سیاسی، فعالان مدنی و سازمان های مردم نهاد زمینه ترغیب و تشویق بیشتر مردم برای حضور در انتخابات فراهم شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان