Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : امام جمعه رشت با بیان اینکه در تنبیه نباید افراط وتفریط داشت، گفت: افراط در تنبیه از نگاه اسلام ترد شده چراکه افراط و سرزنش آتش لجاجت را برمی افروزد.

آیت الله رسول فلاحتی در آئین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته رشت با بیان اینکه مهلت هیئت های اجرایی انتخابات با همه فراز و نشیب ها تمام شد، اظهار کرد: توقع از هیئت های نظارتی این است که همه دقت های لازم را به کاربرده و در احراز صلاحیت دقت لازم را داشته باشد، چراکه انتخابات حق الناس است.

وی با اشاره به ویژگی نمایندگان منتخب مردم گفت: نماینده مردم باید باتقوا و خداترس باشد، شاید خیلی از آن ها از فیلترهای مختلف بگذرند، اما اصل انتخاب بر دوش مردم است، لذا مردم دقت کنند که به انسان باتقوا رأی بدهد نه انسان حزبی.

امام جمعه رشت با تأکید بر اینکه نماینده نباید مسؤولین ادارات را عزل و نصب کند، چراکه این وظیفه نماینده عالی دولت در استان است، تصریح کرد: این امر موهوم نمایندگان، بیخ ریش استانداران و وزیران شده و برخی نمایندگان مسؤولین را عزل و نصب می کنند درصورتی که اصلاً چنین وظیفه ای ندارند.

فلاحتی با اذعان به اینکه نمایندگان باید پیگیر امورات عمرانی موکلین خود باشد، افزود: در استان گیلان مناطق فراوانی وجود دارد که هنوز مردم مشکل آب شرب داشته و با تانکر، آب شرب خود را تأمین می کنند، نمایندگان باید این ها را پیگیری می کردند.

وی با انتقاد از وضعیت جاده ای و پل های نامناسب برخی مناطق، گفت: نمایندگان و مسؤولان استانی چرا به این وضعیت توجه نکردند! و از بیت المال هزینه های بدون محاسبه کرده و با آن هزینه هیچ مشکلی از  مردم برطرف نکردند؟!

فلاحتی با تأکید بر لزوم اولویت بندی نیاز استان در انجام فعالیت ها بیان کرد: اولویت استان دو رودخانه زرجوب و گوهر رود و پسماند سروان به عنوان بزرگ ترین آسیب و اولویت نیاز استان است که مجدانه باید پیگیری شود.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه از استاندار خواسته بودم دریکی از جلسات شورای تأمین حاضرشده تا مشکلات را بیان کنم، تصریح کرد: باگذشت این همه سال این مشکلات هنوز باقی مانده و مسؤولین بدانند که باید با اولویت بندی برای رفع نیاز استان قدم های مؤثری بردارند.

وی با اشاره به بیانیه ۷۷۷ نفر از اعضای جنبش آزادی استادی دانشگاهی کشور برای رفع مشکلات اقتصادی تصریح کرد: این بیانیه نشان از توجه و چشمان بینای دو بخش آموزشی کشور یعنی حوزه و دانشگاه است، چراکه تذکرات این قشر فرهیخته منجر به این می شود که  پاره ای از غفلت های مسؤولین سه قوه، در حل مشکلات مردم از بین برود.

فلاحتی با تأکید بر لزوم نقد برخی از احکام قضات توسط دانشگاهیان با دستور رئیس قوه قضائیه بیان کرد: این پیشنهاد بی نظیر یا کم نظیر، بذر امید را در دل مردم ایجاد کرده چراکه قشر دانشگاهی و حوزوی می تواند با بررسی مسائل، در حل بسیاری از مشکلات یاری دهند.

خطیب جمعه رشت با بیان اینکه اثرات گرانی بنزین هنوز متوجه بخش های گوناگون جامعه بوده و هنوز مردم نگرانند، گفت: ما از اتاق اصناف، صمت و تعزیرات حکومتی می خواهیم که تا پایان این دولت به طور جدی نظارت کنند.

امام جمعه رشت با بیان اینکه نظارت ها نباید تنها بخش خاصی مانند گوشت و نان را در بربگیرد، افزود: ناظرین باید به همه بخش ها دقت کنند، مراقب باشند، چراکه بعضی بخش ها موزیانِ قیمت ها را بالا می برند، مانند برخی بخش های خانگی و بخش های ساختمانی که در سایه غفلت نظارت، موزیانِ در حال افزایش قیمت اند.

وی با اشاره به شیوه های گوناگون  تربیت اسلامی در نظام اسلامی بیان کرد: تشویق بر تنبیه ارجعیت دارد اما تنبیه در راستای متعالی کردن و انسان سازی بوده و با چوب زدن و تنبیه فیزیکی فرق دارد.

وی با تأکید بر اینکه در تنبیه نباید افراط وتفریط داشت، گفت: افراط در تنبیه، یعنی شیوه های گوناگونی که در مکتب خانه با فلک زدن با متربیان برخورد می کردند، لذا این شیوه های سختگیرانه منجر به فراری دادن دانش آموزان و بی سوادی برخی از گذشتگان شده بود.

امام جمعه رشت با بیان اینکه برخورد سختگیرانه در اندیشمندان غربی ازجمله توماس هابز و جان لاک نیز دیده می شود، افزود: افراط در تنبیه از نگاه اسلام ترد شده چراکه افراط و سرزنش آتش لجاجت را برمی افروزد.

فلاحتی با تأکید بر آثار منفی افراط در تنبیه تصریح کرد: با این شیوه حریت و آزادی فردِ خاطی از بین می رود و در بزرگ سالی برخورد او با دیگران، برخورد ارباب رعیتی خواهد بود، پس این گونه تربیت اثرات منفی خواهد داشت.

خطیب جمعه رشت نگاه منفی فرد تنبیه شده نسبت به والدین یا معلم  را دومین عامل منفی افراط در تنبیه دانست و گفت: در مسئله تربیت، باید از افراط و شیوه های افراطی تنبیه نسبت به خطاکار دوری کرد چراکه اثرات منفی بسیار زیادی دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان