Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حالی با کسری بودجه قابل ملاحظه به استقبال سال جدید می رود که طبق گفته رئیس این دانشگاه در حال حاضر بدهی ۷۰۰ میلیارد تومانی دارد.

طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان این مجموعه در حال حاضر حدوداً 700 میلیارد تومان بدهی دارد و در سال آینده نیز با کسری بودجه قابل توجهی روبه رو خواهد بود و بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی استان نیز کمبود وسایل و تجهیزات دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان صبح امروز در مراسم هفته پژوهش سال 98 با حضور مسئولان بهداشتی کشور و استان در رشت به دیدار خود با هیئت دولت جهت بیان مشکلات و بدهی های دانشگاه علوم پزشکی گیلان اشاره کرد و اظهار داشت: در این دیدار بودجه یک میلیارد تومانی جهت شماره گذاری چند دستگاه آمبولانس و 90 میلیارد تومان برای تسویه بدهی های گذشته و سال آینده گرفتیم.

ارسلان سالاری با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال آینده نیز با کسری بودجه بالایی روبه رو است خاطرنشان کرد: بسیاری از خانه های بهداشت در سراسر استان گیلان توان پرداخت قبوض آب، برق و گاز خود را ندارند و با مشکلات زیادی مواجه هستند.

وی با اشاره به وضعیت نیروهای قراردادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان که سابقه چندین سال فعالیت در این مجموعه را دارند تصریح کرد: در دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیروهایی خدمت می کنند که 20 سال سابقه کار دارند اما قراردادی بوده و آینده شغلی روشنی ندارند و حقوق آنها را از بخش غذا و دارو تأمین می کنیم.

سالاری کمبودها و مشکلات مجموعه های بهداشتی و درمانی استان گیلان در بحث تجهیزات مانند دیالیز و سی تی اسکن را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: در مراکز آموزشی سطح رشت مانند بیمارستان پورسینا دستگاه سی تی اسکن و ام آر آی نداریم و اگر بیماری دچار مشکل شد باید با آمبولانس او را به بیرون شهر انتقال دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با اشاره به وضعیت بهداشتی نامناسب استان بیان کرد: گیلان تنها استانی است که طرح تحول بهداشتی را به طور کامل اجرا نکرد و بسیاری از خانه های بهداشت شهرستان رشت نیز استیجاری هستند.

وی با بیان اینکه خوابگاه های دانشجویی گیلان نیز مشکلات عدیده ای دارند گفت: تعدا تخت، کتابخانه و سایر تجهیزات خوابگاه های گیلان هنوز مانند چندین سال گذشته است اما در جلساتی که با مسئولان استانی داشتیم برای مجهز کردن این خوابگاه ها قول مساعدت و اختصاص بودجه گرفتیم.

سالاری افزود: تلاش برای برون رفت از شرایط مالی موجود دانشگاه که بدهی نزدیک به 700 میلیارد تومانی دارد، پیشبرد طرح تحول نظام سلامت، تلاش برای تقویت پژوهش های فاخر و مؤثر برای دانشگاه و تعیین وضعیت اعضای هیئت علمی متعهد و قراردادی از اولویت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این مراسم اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال حاضر وظیفه آموزش علوم پزشکی، پژوهش در پزشکی و سلامت، نوآوری و تولید فناوری پزشکی، کارآفرینی و ارائه خدمات بهداشتی به جامعه را برعهده دارند.

پیام کبیری با اشاره به اینکه هدف دانشگاه های علوم پزشکی برتر جهان این است که جهان را به جای بهتری برای زندگی کردن تبدیل کنند گفت: چشم انداز یکی از دانشگاه های علوم پزشکی تیپ یک کشور کسب رتبه نخست تا سوم در شاخص های مختلف بهداشتی است درحالیکه با هدف نهایی دانشگاه های برتر دنیا و ارتقای سطح زندگی مغایر است.

رئیس مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی وزارت بهداشت عنوان داشت: ایران در زمینه نوآوری در سال 2019 به رتبه 61 جهانی رسید و سهم دانشگاه های علوم پزشکی کشور از فروش محصولات دانش بنیان به 25 درصد کل فروش شرکت های دانش بنیان است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این مراسم افزود: بازنگری در نحوه آموزش سنتی در مراکز علمی، معرفی الگوها و ملاقات با دانشمندان برجسته، آگاه شدن از جدیدترین پیشرفت های علمی و گرفتن ایده از جامعه و محیط زیست و همچنین تلاش برای یافتن راه حل در بهبود اوضاع علمی کشور در حوزه بهداشت مؤثر است.

محمد عبداللهی با بیان اینکه تولید ثروت به معنای تجاری کردن پژوهش ها و سایر اقدامات است گفت: اتخاذ مدیریت شایسته سالار برای مقابله با تأثیرات منفی تحریم و انتقال دانش و تکنولوژی و شرکت در همایش های بین المللی برای مقابله با مشکلات مربوط به هزینه های خدمات درمانی و دسترسی به داروها مؤثر است.

وی با بیان اینکه ارتقاء سطح علمی کشور با سرعت کم اینترنت و بسته بودن برخی از سایت های علمی امکان پذیر نیست تصریح کرد: حفظ اقتدار پژوهش، امنیت در پژوهش و جلوگیری از خطا، دسترسی به عوامل تأثیرگذار برای کامل بودن روش های پژوهش و وجود محیط آزاد پژوهش برای دانشجو و پژوهشگر برای حفظ و افزایش رتبه علمی یک جامعه ضروری است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این مراسم با اشاره به رتبه این دانشگاه در حوزه پژوهش طبق ارزیابی های سال 96 ابراز داشت: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رابطه با امتیازات پژوهشی بین رتبه های نهم تا دوازدهم کشوری قرار دارد.

محمدرضا نقی پور با بیان اینکه بزرگ ترین مشکل دانشگاه علوم پزشکی گیلان تولید علم است عنوان کرد: خروجی کمی و کیفی تولیدات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان سطح مطلوبی ندارد و تا این مشکل را حل نکنیم به موفقیت های بالاتر نمی رسیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان