Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : استاندار گیلان در نشست مجمع نمایندگان مورخه 13 آذر 98 گفت: باید برای تأمین آب کشاورزی، نهایت صرفه جویی صورت گیرد و فقط به ذخیره سد سفیدرود اکتفا نشود .

صرفه جویی آب کشاورزی چند سالی است از سوی مسئولان و متولیان ذکر خیر می شود ولی تا کنون این آرزوی مدیران آب محقق نشد شاید دلیلش این باشد که خداوند به کشاورزان رحم می کند و درهای رحمتش را بروی شان باز می کند ولی مدیران آب از این نعمت الهی بهره ها می برند و سال زراعی به خیر خوشی به پایان می رسانند .

آقای استاندار ! این نویسنده از سال 73 در خصوص کشاورزی ، آب مطمئن کشاورزی ، مهار آب های جاری استان و عدم مدیریت آب مطلب ها نوشت و در جلسات پرسش و پاسخ اعتراض ها کرد بالاخره اطمینان حاصل کرد : "آنکه البته به جایی نرسد فریاد است"!؟ از این رو عطایش را به لقایش بخشید ولی در زمان تصدی جنابعالی دو اقلیم جغرافیایی متفاوت را تجربه دارید یک بار دیگر به اختصار مطالبی معروض می شود تا گزارش های بدون درد مدیران را چندان جدی نگیرید .

جهت مزید اطلاع باید گفت : سد سفیدرود در 21 اردیبهشت سال 41 با قدرت ذخیره سازی بیش از یک میلیارد و 750 میلیون مترمکعب آب برای تامین آب مطمئن کشاورزی ۱۸۹۸۳۲ هکتار اراضی گیلان و فومنات افتتاح شد .

وقتی سد سفیدرود ساخته و افتتاح شد قرار در استفاده بهینه از آب ذخیره شده بود کارهایی دیگری به انجام برسد و آن کانال و زهکشی در محدوده گیلان و فومنات بود که نصف و نیمه عمل شد .

پروژه کانال و زهکشی به میزان 50 درصد انجام شد و از میزان انجام شده حدود 50 درصد نیمه کاره هست بنابراین مشکلاتی برای کشاورز و خسارات قابل توجهی به اموال عمومی وارد کرده و می کند .

در حال حاضر بیش از یک سوم مخزن این سد پیر و شکسته و وصله پینه شده انباشت از رسوب است و در شرایطی که سد منجیل در عمل قادر به مشروب همان مقدار زمینی که برایش احداث شده ، نیست مع الوصف امروزه می گویند سطح شالیزاری استان از مرز 240 هزار هکتار گذشته است !

لازم به تاکید است سد سفیدرود در کنار مزایا معایبی هم برای گیلان دارد که تخریب انهار سنتی از جمله آن است و آبیاری شالیزار ها باید مثل عکس زیر صورت گیرد که این شلینگ ها مورد سرقت قرار می گیرد و یا از سوی شاربین پایین قطع آب می شود و هزار گرفتاری دیگر...

سد سفید رود باعث شد خیلی از آب بندان ها خشک و یا تغییر کاربری داده شود ، چون تخریب انهار سنتی  و آبیاری شلینگی دارای زحمت و هزینه های مضاعف است به ناچار شکستن و سوراخ کردن کانال از تبعات این کار است .

منطقه ای وجود دارد که نهر بزرگی که آب زراعی چند صد هکتار شالی زار را تامین می نماید ؛ اولا: فاقد سر دهنه است و هر ساله سردهنه سنتی آن به دلیل طغیان سفیدرود منجر به معطلی کشاورزان و متعاقب آن ایراد زیان های کاشت به کشاورزانش می شود ؛ ثانیا : قریب نیمی از مسیر این نهر ، سنتی با تاج طرفینی خاکی است که آب زیادی را هدر می دهد و نیمه پایانی آن صنعتی است!

از معایب دیگر اجرای ناقص کانال کشی از بین رفتن راه های ارتباطی کشاورزان است که این فشار سبب می شود کشاورز برای راه ارتباطی کال را تخریب نماید

از سوی دیگر بر اثر بی توجهی متولیان آب و مسئولان استان و حتی مباشرت اینان بر روی دو سرشاخه این سد به نام های قزل اوزن و شاهرود سد های کوچک و بزرگ زیادی احداث شد که تعداد این سدها قریب به 200 سد گفته می شود و این امر باعث افت شدید ورودی آب به سد سفیدرود می شود و اسفبار تر اینکه گفته می شود احداث حدود 100 سد دیگر نیز بر روی این دو رودخانه در دست مطالعه است .

دست اندرکاران آب کشور حقی به نام (حقابه) برای گیلان متصورند ولی مسئول تحصیل این حق مشخص نیست و یا در هاله ابهام است و معلوم نیست این (حقابه) وصول می شود یاخیر؟

با همه این کاستی ها مشکل مهم دیگری در تامین آب کشاوری گیلان وجود و آن (مدیریت آب) است و این ناتوانی در یکی از سال های خشکسالی در شهرستان آستانه کشته نیز داد .

مجموع عوامل برشمرده باعث (هدررفت آب) ناتوانی متولیان در (مدیریت آب) است که شرح کشافی دارد و در این مقاله نمی گنجد .

کاهش ذخیره آب کشاورزی در پشت سد سفیدرود ، از بین رفتن آب بندان ها و تبدیل به کاربری مسکونی ، عدم اجرای کامل کانال و زهکشی، از بین رفتن بسیاری از انهار سنتی ، ناتوانی در مدیریت آب ، نیمه صنعتی و سنتی بود مجاری آبرسانی و ... عواملی است که مانع صرفه جویی در آب کشاورزی می شود .

بنابراین آقای استاندار ! می توان نتیجه گرفت با توجه به وضعیت زیرساخت ها نمی توان در آب کشاورزی صرفه جویی کرد !؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان