Friday، 01 March 2024 | جمعه، 11 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : جانشین فرمانده سپاه استان گیلان با اشاره به عملکرد ضعیف مدیریت بحران استان در بارش برف اخیر، گفت: در حوادث مختلف به جای مقابله با بحران خود سازمان مدیریت بحران استان دچار بحران می شود.

سرهنگ پاسدار علی توشه پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری تشریح اقدامات سپاه قدس گیلان در بحران برف اخیر در سالن جلسات نمایندگی ولی فقیه، اظهار کرد: کمک به مردم و ایجاد امنیت را مهم ترین مأموریت سپاه در بحران برف اخیر بود.

جانشین فرمانده سپاه استان گیلان با اشاره به عملکرد مطلوب سپاه قدس در دفع آسیب ها در حوزه امنیتی بین استان های کشور، افزود: در حوزه تهدیدات طبیعی نیز با توجه به اماده نبودن زیرساخت ها در استان گیلان شاهد بحرانی هایی در این زمینه بودیم.

وی به طرح های مختلف سپاه گیلان برای مقابله با بحران های گوناگون اعم از طبیعی و امنیتی اشاره و با بیان اینکه در مواقع ضروری این طرح ها برای کاهش آسیب پذیری ساماندهی می شود، گفت: لازمه مقابله با بحران و تهدید ایجاد آمادگی در عرصه های مختلف در گیلان است و باید سعی کنیم بدون استفاده از امکانات نظامی آسیب ها را به حداقل برسانیم.

سرهنگ توشه در ادامه عدم آماده بودن زیرساخت ها و توقف زندگی مردم تنها بخاطر بارش چند سانتی متری برف در استان گیلان را عملکرد بد پدافند غیرعامل دانست و ادامه داد: تعدادی از مردم جان خود را از دست دادند و این موضوع نشان می دهد باید سطح آمادگی استان گیلان در مواجهه با بحران ها و حوادث بیشتر از وضعیت فعلی باشد.

جانشین فرمانده سپاه استان گیلان با اشاره به عدم وجود مدیریت بحران متمرکزی در استان، تصریح کرد: در حوادث مختلف به جای مقابله با بحران خود سازمان مدیریت بحران استان گیلان دچار بحران می شود و در شرایط اضطراری مدیریت واحد در گیلان وجود ندارد.

وی به عدم دعوت از سپاه به رغم توانمندی و ظرفیت های فراوانی برای کمک در زمان بحرانی در جلسه ستاد مدیریت بحران استان گیلان اشاره کرد افزود: سپاه با امکانات، ظرفیت و نیروی انسانی می تواند نقش مؤثری در کاهش آسیب های ناشی از بحران داشته باشد.

سرهنگ توشه با تأکید بر لزوم تقویت مدیریت بحران استان گیلان برای مقابله با حوادث، گفت: نبود مدیریت صحیح در پدافند غیرعامل گیلان و عدم تدوین نظام جامع پدافند غیرعامل در استان تدوین از دلایل مدیریت ضعیف در مواقع بحرانی است.

وی با بیان اینکه بارش برف متوسط ۶۰ سانتی متری در گیلان نباید موجب اختلال در زندگی مردم شود، گفت: برف و باران پدیده ای کاملاً طبیعی در گیلان است و عدم آمادگی مسئولان و دستگاه های اجرایی در این مواقع زیبنده این استان نیست و موجب نگرانی می شود.

سرهنگ توشه با اشاره به اینکه سپاه قدس گیلان با تمام توان به کمک مردم نیازمند در برف اخیر آمد، تأکید کرد: اگر چه این اقدامات ناکافی بود و نتوانستیم رضایت مردم را جلب کنیم اما ضروری است که نقش اقدامات قبل از بحران را جدی تر بگیریم تا آسیب های ناشی از شرایط اینچنینی کاهش یابد.

جانشین فرمانده سپاه گیلان با بیان اینکه در این ایام از کمک گروه های جهادی تمام دو هزار پایگاه مقاومت استان برای کمک به افراد گرفتار در برف استفاده شد، ادامه داد: ۱۷ خودروی سنگین و ۱۵۴ خودروی سبک عمدتاً تاکتیکی برای مکان هایی که امکان تردد خودروهای معمولی در آن وجود نداشت برای کمک به مردم اعزام شدند و در مسیر امامزاده هاشم نیز نیروهای ناحیه سلمان عملکرد خوبی داشته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان