Monday، 26 February 2024 | دوشنبه، 07 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : سرپرست اداره کل شیلات گیلان از کاهش میزان صید ماهیان استخوانی در سواحل این استان به نسبت مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: صید ماهیان استخوانی از دریای خزر ۴۷۱میلیارد ریال درآمد نصیب صیادان گیلانی کرد.

عظیم مدبری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، از کاهش میزان صید انواع ماهیان استخوانی در سواحل استان گیلان خبر داد و با بیان اینکه شرایط جوی نامساعد و طوفانی بودن دریا از مهم ترین علل این موضوع است اظهار داشت: صید ماهیان استخوانی از دریای خزر تاکنون معادل 471 میلیارد ریال درآمد نصیب صیادان گیلانی کرده است.

سرپرست اداره کل شیلات گیلان با تأکید اینکه ماهی سفید و کفال بیشترین نوع ماهیان صیدشده از دریای خزر توسط صیادان این استان بوده است عنوان کرد: صیادان گیلانی تاکنون هزار و 34 تن انواع ماهی استخوانی از بستر دریای خزر صید کرده اند که این میزان در مقایسه با آمارهای سال گذشته کاهش داشته است.

مدبری از کاهش 31درصدی صید انواع ماهیان استخوانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد و در تشریح جزئیات بیشتری از صید امسال توسط صیادان و شرکت های تعاونی پره استان گیلان نیز تصریح کرد: ماهی سفید با 622 تن و کفال با 330 تن بیشترین ماهی بود که امسال توسط صیادان از بستر دریای خزر صید شده است.

وی درباره فعالیت حدود 4 هزار صیاد گیلانی عضو 49 شرکت تعاونی پره استان خاطرنشان کرد: روند آغاز فعالیت های صید و صیادی در گیلان امسال از 20 مهر آغاز شد و طبق برنامه ریزی انجام شده صیادان استان تا 15 فروردین سال آینده می توانند در دریای خزر ماهی صید کنند.

سرپرست اداره کل شیلات گیلان سفید، کفال، سیم و سوف را بیشترین نوع ماهیان استخوانی که توسط صیادان صید می شود اعلام کرد و بیان داشت: تولید و رهاسازی بچه ماهی در سطح رودخانه های منتهی به دریا با هدف اقتصادی کردن و پایدار نگهداشتن فعالیت های صید و صیادی از اقدامات مجموعه شیلات گیلان محسوب می شود.

وی استان گیلان را در زمینه بازسازی ذخیره انواع ماهیان استخوانی و خاویاری، مرکزی پیشتاز در سطح کشور دانست و خاطرنشان کرد: مجموعه شیلات استان گیلان تاکنون در این راستا توانسته است ضمن تدوین یک برنامه ریزی خیلی دقیق گام های بسیار مؤثری در حوزه آبزی پروری و پایدار کردن فعالیت های صید و صیادی بردارد.

سرپرست اداره کل شیلات گیلان برنامه بازسازی ذخایر ماهی و حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان را یکی از اهداف عالیه سازمان شیلات ایران به ویژه استان های ساحلی تلقی و اضافه کرد: مجموعه شیلات استان گیلان نیز در راستای سیاست گذاری های کلان انجام شده برای تحقق هرچه بیشتر اهداف مورد اشاره برنامه ریزی می کند.

مدبری با ابراز اینکه برنامه بازسازی و حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان به پایداری انفال در حوزه دریا و آب های داخلی کمک می کند اظهار داشت: استان گیلان از یک سو قدمت و پیشینه بسیار خوبی در سطح کشور دارد و از سوی دیگر داشتن مراکز مهم بازسازی ذخایر آبزیان از اهمیت بسیار بالای این خطه در بخش شیلات حکایت دارد.

به گزارش تسنیم موقعیت مناسب دریای خزر با 371 هزار کیلومترمربع وسعت به عنوان بزرگ ترین دریاچه دنیا، محیط مناسبی را برای رشد انواع آبزیان به ویژه ماهیان به وجود آورده است، به طوری که با بهره گیری از آب رودهایی که به آن سرریز می شود و رسوبات حاصل از آن ها محیط مناسبی برای افزایش پلانکتون ها، نرم تنان، سخت پوستان و ماهیان به وجود آمده است.

در حال حاضر شیلات شمال با وجود دریای خزر و تنوع رودخانه های مختلف و گوناگونی ماهیان موجود در آن همواره یکی از پرکارترین مناطق شیلاتی کشور محسوب می شود تا جایی که از نظر اقتصادی نه تنها در زندگی مردم منطقه بلکه حتی فراتر از آن در سطح ملی و بین المللی نیز اهمیت داشته و دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان