Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : تاکنون حدود ۱۰۰ تن از روحانیون و طلاب گیلانی در بیمارستان های قرنطینه کرونا به جهت کمک به کادر درمان، تزریق روحیه و اجرای اعمال شرعی جان باختگان کرونا حضور دارند.

با مرور این روزهای اخبار در جراید و رسانه ها، بیشترین تصاویر از مدافعان سلامت که به حق بهترین واژه و درخور نیز برایشان هست، دیده می شود اما دراین بین، افراد دیگری نیز هستند که مسؤولیت شرعی بر گردن دارند و مجاهدانه عمل می کنند ولی هیچ نام و نشانی از آن ها نیست و این قشر، طلاب و روحانیانی هستند که وظیفه غسل و تیمم اموات ازجمله جان باختگان کرونایی را طی این روزها بر عهده دارند.

با توجه به مخاطره آمیز بودن کروناویروس ازجمله در بین جان باختگان و به منظور پیشگیری از سرایت آن به دیگران، عده ای ممکن است حاضر به رعایت آداب اسلامی برای غسل، کفن ودفن میت نباشند و لازم است این مهم توسط اسلام شناسان اهل فن که البته اهل جهاد بوده و تنها باخدا معامله گر باشند، سپرده شود.

در حال حاضر روحانیونی که در بیمارستان های قرنطینه کرونایی حضور دارند سه اقدام کمک به کادر خدماتی، دادن روحیه به بیماران و همراهان آن ها و همچنین تیمم اموات کرونایی را بر عهده دارند.

حجت الاسلام رضوانی، یکی از روحانیون جهادی حاضر در بیمارستان رازی رشت می گوید این اقدامشان در بیمارستان از روی نوع دوستی بوده تا کمک کاری برای بیماران، خانواده ها و رعایت آداب شرعی باشد.

وی از حضور چندروزه خود در این بیمارستان خبر داده و گفته هنر این است که انسان در شرایط بحرانی در کنار هم نوع خود باشد و به خدمت مشغول شود وگرنه خدمت به مردم در شرایط عادی هنر نیست.

به گفته حجت الاسلام چهری، یکی دیگر از روحانیون جهادی حاضر در بیمارستان رازی رشت تاکنون حدود ۱۰۰ نفر از طلاب و روحانیون در رشت در بیمارستان های رازی، رسول اکرم و قائم حضور دارند.

برای بیمارانی که براثر کرونا فوت می کنند غسل شرعی ممکن نیست ازاین رو توسط مبلغان دینی حاضر در سردخانه های بیمارستان تیمم انجام می شود.

به گفته چهره، برای جان باختگان ناشی از کرونا علاوه بر تیمم، حنوط نیز انجام می شود و پس ازآن مست کفن شده و با اقامه نماز بر پیکر آماده دفن می شوند.

علیرغم اینکه تاکنون حدود ۱۰۰ نفر از روحانیون و طلاب در بیمارستان ها برای کارهای خدماتی، ارائه روحیه مثبت به بیماران، تیمم و کفن کردن اموات اعم از کرونایی و غیر کرونایی حضور دارند اما روحانیون همچنان دست یاری به سوی همکاران خود دراز کرده و منتظر یاری شان هستند.

هرچند در کنار حضور فعالانه اقشار مختلف ازجمله روحانیون در کنار کارت های درمانی در بیمارستان ها، لازم است مردم دست به دعا شده و با رعایت بهداشت فردی زنجیره انتقال ویروس را با قرنطینه اختیاری در خانه ها قطع کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان