Wednesday، 28 February 2024 | چهارشنبه، 09 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف ایران ارائه بسته حمایتی برای بنگاه های تولیدی و اقتصادی کوچک با همکاری دولت، وزارت صمت و اصناف را مورد تأکید قرار داد و گفت: اصناف بازوی محرکه تحقق شعار جهش تولید هستند.

جلال الدین محمد شکریه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، از نقش اصناف به ویژه در بخش نظام عرضه و برقراری ارتباط معنادار بین تولیدکننده و مصرف کننده سخن گفت و اظهار داشت: اصناف بازوی محرکه تحقق شعار جهش تولید هستند بنابراین دولت باید با کمک وزارت صمت و اصناف به عنوان بخش خصوصی یک بسته حمایتی برای آنان تعریف کند.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران جهت گیری شعارهای سال انتخاب شده توسط مقام معظم رهبری را حاکی از اهمیت و جایگاه بالای اقتصاد دانست و عنوان کرد: یکی از راه های برون رفت از تحریم ها و مشکلات موجود، نگاه به توان داخلی، حمایت از بنگاه ها و کسب و کارهای کوچک است که باید توسط دولت مدنظر قرار گیرد.

شکریه یکی از رموز پیشرفت کشورهای توسعه یافته آسیایی یا اروپایی را توجه آنان به بنگاه های اقتصادی کوچک تلقی کرد و ابراز داشت: وقتی بحث جهش تولید به عنوان یک راهبرد مطرح می شود باید نظام عرضه را به عنوان یکی از پیش نیازهای ضروری آن مورد بررسی قرار دهیم زیرا بدون کنکاش در این حوزه برنامه ها عملیاتی نمی شود.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان با بیان اینکه هم اینک نظام عرضه چه در بخش تولیدات صنفی و چه در بخش تولیدات صنعتی به میزان 99 درصد توسط واحدهای توزیعی اصناف انجام می شود تصریح کرد: نظام توزیعی در حقیقت تولید را در ریل عرضه قرار می دهد حتی با توجه به آشنایی با ذائقه مصرف کننده می تواند حلقه واسط خوبی بین تولید و مصرف باشد.

وی برقراری ارتباط معنادار و هدفمند بین تولید و مصرف را از ویژگی های ذاتی واحدهای صنفی فعال در حوزه نظام عرضه اعلام کرد و گفت: نمی توان این دو مقوله مهم را از هم منفک کرد از طرفی حمایت از بنگاه های کوچک اقتصادی کاهش خروج ارز از کشور را عملیاتی کرده و در این وانفسای اقتصادی کمک بسیار زیادی به دولت می شود.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران با تأکید بر اینکه ماشین آلات بنگاه های اقتصادی کوچک بیشتر داخلی بوده و ارز چندانی برای خرید ماشین آلات خارجی این بخش از کشور خارج نمی شود افزود: اشتغال متوازن، پایدار و دارای ثبات لازم در کشور از دیگر مزیت هایی است که با گسترده شدن چتر حمایتی دولت روی بنگاه های اقتصادی محقق می شود.

شکریه برنامه ریزی دقیق دولت برای تحقق شعار جهش اقتصادی را مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه در حال حاضر بنگاه های کوچک اقتصادی از کمک های دولت بی بهره اند خاطرنشان کرد: زمینه ها و استعدادهای تولید در کشور وجود داشته و فراوان است اما تولیدکنندگان به علت افزایش قیمت بنزین و نوسانات ارزی متحمل آسیب های زیادی شده اند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان از تقلیل پیدا کردن سرمایه واحدهای صنفی به یک پنجم و حتی یک ششم به علت افزایش قیمت ارز در سال 97 و 98 سخن گفت و اظهار داشت: به اعتقاد بنده دولت بلافاصله بعد از تعطیلات باید با نگاهی هماهنگ کننده یک بسته حمایتی را با کمک وزارت صمت و اتاق اصناف برای بنگاه های اقتصادی کوچک ارائه دهد.

وی با تأکید بر اینکه اتاق اصناف کشور بسته حمایتی از بنگاه های اقتصادی کوچک را تهیه و تدوین کرده و آن را در برنامه ششم توسعه هم ارائه داده بود ابراز داشت: یک قسمت هایی از این بسته که حاوی موارد بسیار خوب بود و مورد تأکید ما هم قرار داشت عملیاتی نشد، از طرفی انتظار داریم دولت اینبار توجه بیشتری به آن داشته باشد.

نایب رئیس اتاق اصناف ایران مشخص شدن جایگاه تولید و عرضه، نقش دولت و اینکه در چه جاهایی قرار است به واحدهای صنفی و بنگاه های اقتصادی سوبسید داده شود را بسترساز تحقق شعار جهش تولید ذکر کرد و افزود: برای موفقیت در این راهبرد باید نحوه حمایت دولت در نظام تأمین اجتماعی، قانون کار و نظام بانکی کاملاً مشخص باشد.

شکریه آسیب دیدن سرمایه واحدهای صنفی و بنگاه های اقتصادی کوچک در دو چالش بزرگ نوسانات نرخ ارز و شیوع بیماری کرونا را متذکر شد و تصریح کرد: اینکه تولیدکننده چگونه می تواند مجدداً خود را بازیابی کرده و در ریل قرار بگیرد از جمله موارد مهمی است که انتظار داریم دولت برای برون رفت از شرایط فعلی برای آن برنامه ریزی کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان