Sunday، 14 July 2024 | یکشنبه، 24 تیر 1403
1 2

گیلانیان : به این طلاب می گفتند که کار شما نماز جمعه رفتن و شنیدن خطبه و نهایتاً خطبه خوانی است اما هنگامه نیاز در حوزه سلامت و خدمت ،ماجرای طلاب قصه ما جالب شد.

ویروس کرونا در روزهای پایانی سال بلای جان مردم ایران و به ویژه استان گیلان شده بود به طوری که از همان روزهای اول شیوع این ویروس در کشور و با توجه به افزایش مبتلایان به کرونا نگرانی هایی از جهت کمبود فضا، امکانات و نیرو ایجاد کرده بود.

چرا گروه های جهادی پای کار آمدند

در روزهای اول شیوع کرونا و به علت افزایش تعداد افراد مبتلا شده به این ویروس و یا افرادی که مشکوک به کرونا بودند تمام کادر درمانی و پرستاری بیمارستان های استان از سوم اسفند درگیر این ویروس شده بودند و به بیماران خدمات ارائه می کردند به طوری که بعد از گذشت چند روز خستگی بر کادر درمانی و پرستاران در حال غلبه شدن بود زیرا واقعاً در آن روزهای ابتدایی کادر درمان استان تنها بوده و تحت شدیدترین فشار کاری بودند.

مراکز درمانی استان گیلان به ویژه بیمارستان پیروز لاهیجان نیاز مبرم به نیروهای خدمت رسان به بیماران داشتند که در چنین شرایطی بود که طلاب شهرستان لاهیجان با پیروی از عمه سادات خانم زینب کبری (س) به صورت جهادی و خودجوش آمادگی خود را برای حضور در بیمارستان پیروز جهت رفع کاستی ها اعلام کرده و از تاریخ نهم اسفندماه کار خود را در این بیمارستان آغاز کردند.

چگونه خطبه نشینان نمازجمعه سر از بیمارستان در آوردند

عده ای در جامعه اعتقاد دارند کار طلاب و روحانیت فقط رفتن به نماز جمعه، خواندن خطبه و صحبت در مجالس ترحیم و خطابه است ولی طلاب لاهیجان بعد از تعطیلی نماز جمعه به علت شیوع کرونا، یک ستاد مردمی را تشکیل و به جنگ این ویروس منحوس رفتند تا به مردم نشان دهند طلاب و جامعه روحانیت در همه شرایط در کنار مردم هستند.

علیرغم اینکه اکنون تمام نهادها در حال خدمات رسانی به کادر درمانی و پرستاری استان هستند ولی امام جمعه لاهیجان می گوید "در روزهای اول که به بیمارستان پیروز لاهیجان رفتم  کادر درمانی این بیمارستان در این جنگ تمام عیار بسیار تنها و خسته دیدم که دیگر نایی برای کار کردن ندارند. "

جواد سلیمانی از چگونگی تشکیل ستاد مردمی مبارزه با کرونا در لاهیجان می گوید و اعتقاد دارد در روزهای اول شیوع کرونا کرونا میزان تقاضا اقلام بهداشتی از میزان تولید استان بیشتر بوده و این میزان تولید پاسخ گو نیازهای کادر درمانی و مردم نبوده است به همین دلیل وقتی به بیمارستان پیروز لاهیجان مراجعه کردم رئیس بیمارستان از ما درخواست کمک کرد.

از امام جمعه لاهیجان می پرسم چرا تصمیم گرفتید ستاد مردمی مبارزه با کرونا را تشکیل دهید و او به ما می گوید بعد از خروج از بیمارستان پیروز به دفتر کار خود رفتم و یک جلسه را تشکیل و این ستاد را تشکیل دادم که با استقبال خوب مسؤولان دولتی، هلال احمر، شهرداری و سپاه پاسداران و نهادهای مردم نهاد مواجه شد.

سلیمانی از کمبود امکانات در روزهای اول شیوع کرونا در شهرستان می گوید و معتقد است کاری که در شهرستان لاهیجان و چند شهر دیگر استان در حال انجام شدن است کاری بسیار ارزشمند بوده زیرا در آن روزهای اول تیم های جهادی که تشکیل داده بودیم هیچ گونه لباس حفاظت شخصی و حتی ماسک نداشته و ما با پیگیری هایی که انجام دادیم چرخه تولید رو فعال کردیم و موفق شدیم با کمک چند خیاط ماسک موردنیاز و وسایل حفاظت شخصی را فراهم کنیم.

به گفته رئیس ستاد مردمی مبارزه با کرونا لاهیجان بعد از چند روز از تشکیل ستاد مردمی مبارزه با کرونا در شهرستان لاهیجان هلال احمر چند چادر در حیاط بیمارستان پیروز زده و دو تیم جهادی فرزندان ولایت و قرارگاه جهادی طلاب و روحانیون روزانه ۱۳ الی ۱۴ ساعت پای کار بوده و به کادر درمانی و پرستاری این بیمارستان کمک می کنند.

سلیمانی می گوید در ابتدای شیوع کرونا که ماسک و دستکش بسیار در استان و لاهیجان کم بود تیم های جهادی از ساعت هفت تا هفت شب در بیمارستان مشغول به کار بوده و به همراهان بیمار و بعضاً کادر درمانی ماسک اهدا می کردند.

وی یکی از مشکلات در شیوع کرونا را همراهان بیمار دانست و گفت: با کمک تیم های جهادی و نیروی انتظامی موفق شدیم از ورود همراهان بیمار به بیمارستان ممانعت کنیم تا از گسترش این ویروس به دیگر افراد جلوگیری شود و همچنین یک سبد و برنامه غذایی هم بیماران و کادر درمانی در نظر گرفتیم.

مسئله ضدعفونی کردن محیط بیمارستان پیروز از مهم ترین برنامه های گروه های جهادی ستاد مردمی مبارزه با کرونا در لاهیجان بود به طوری روزانه بسیاری از طلاب بخش مربوط به بیماران کرونایی را ضدعفونی می کند و وقتی به او می گویم که چرا به این بخش می روی می گویند ما جانمان را هم برای سلامتی هم وطنان خود می دهیم.

کمتر از یک ساعت دست به کار شدند

وقتی برای تهیه گزارش به شهرستان لاهیجان و بیمارستان پیروز رفتن وارد محوطه بیمارستان پیروز و بیماران کرونایی شدم و یک طلبه جوانی را دیدم که از شدت فعالیت و خستگی عرق از صورتشان در حال چکه کردن بود و وقتی از او خواستم با من گفت وگویی داشته باشد ابتدا مخالفت کرد ولی بعد از چند دقیقه توانستم او را متقاعد کنم تا با ما مصاحبه ای کند.

مسؤول گروه جهادی فرزندان ولایت لاهیجان می گوید در بازدیدی که به همراه امام جمعه لاهیجان از بیمارستان پیروز داشتیم توانستیم مشکلات را شناسایی و یک ساعت بعد جلسه ای در دفتر امام جمعه برگزار و ستاد مرمی مبارزه با کرونا صادر کردند.

به گفته سروش مطلق زاده بچه های گروه جهادی فرزندان ولایت در دو شیفت صبح و عصر در بیمارستان پیروز مشغول کار هستند که در شیفت صبح جابجایی کالا و مواد غذایی و در شیفت عصر به جنگ کرونا رفته و تمام نقاط بیمارستان به خصوص بخش کرونایی ها را ضدعفونی و ایزوله می کنند.

حواسشان به همراهان بیماران کرونایی هم هست

طلبه ای آن طرف تر نظر مرا جلب کرد که به من گفت در روزهای اول کرونا که ما وارد بیمارستان پیروز شدیم شروع به تهیه و حتی خرید اقلام بهداشتی به مانند ماسک کرده و به همراهان بیمار و بعضاً کادر درمانی و پرستاران اهدا کردیم تا بی دغدغه وظیفه خود را انجام دهند.

شیوع کرونا باعث ایجاد استرس برای افراد مختلف ازجمله کادر درمانی و همراهان بیمار می شود به همین دلیل مسؤول گروه جهادی طلاب و روحانیون لاهیجان می گوید هر روزه برای رفع استرس همراهان بیمار و حتی خود بیماران برنامه های ویژه ای داریم تا استرس از آنان دور شود زیرا در غیر این شکست کرونا سخت است.

به گفته حاج حافظ گستردگی کار در بیمارستان پیروز بسیار زیاد است و بچه های گروه جهادی طلاب و روحانیون لاهیجان با همراهی با گروه جهادی فرزندان ولایت در دو شیفت مشغول کار و فعالیت هستند.

وی می گوید چندین استاد حوزه را به بیمارستان پیروز آوردیم تا با بیماران کرونایی صحبت کنند و به درد و دل هایشان گوش دهند زیرا بسیاری از این افراد به خاطر ترس از کرونا جان خود را از دست می دهند.

طلابی که اموات را آماده سفر الهی می کنند

مسؤول گروه جهادی طلاب و روحانیون لاهیجان گفت تمامی کارهای تیمم، دفن و کفن افرادی که به علت کرونا فوت می کنند رایگان است و توسط طلاب همین گروه انجام می شود.

حاج حافظ می گوید گروه های جهادی در لاهیجان و گیلان عشق را معنا کرده و بدون ریا کارهای ارزشمندی را انجام داده و حتی بعضی بخش ها را با طی تمییز می کنند.

در شرایطی که همه ایران درگیر شیوع ویروس کرونا و کنترل آن است گروه های جهادی زیرمجموعه ستاد مردمی مبارزه با کرونا لاهیجان، جمله بنی آدم اعضا یکدیگرند را معنا کرده و به کمک بیماران کرونایی و کادر درمانی و پرستاری بیمارستان پیروز آمدند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان