Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) گفت: اگر راه های ورودی به گیلان بسته شود و مردم نیز رعایت کنند و از خانه بیرون نیایند و مدیران اجرایی استان نیز امکانات در خانه ماندن مردم را فراهم کنند ویروس کرونا ۲۵روزه مهار می شود.

پروفسور علی کرمی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت با بیان اینکه "پاندمی مشابه ویروس کرونا پس از آنفلوآنزای 1918 در جهان نداشتیم" اظهار داشت: این ویروس تقریباً تمام کره زمین را احاطه کرده و به سبب شیوع گسترده آن زندگی و فعالیت های تولیدی انسان ها مختل شده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) با اشاره به علت شیوع بالای ویروس کرونا بیان کرد: علائم کرونا بسیار شبیه به علائم سرماخوردگی، آنفلوآنزا و ذات الریه است به همین دلیل افراد در تشخیص دچار اشتباه می شوند اما 85 درصد افراد دارای علائم با ماندن در خانه خوب بهبود پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونای فعلی جزو خانواده ویروس کرونا است تصریح کرد: این ویروس ابتدا در قم و سپس در گیلان شیوع پیدا کرد و علت آن مسافرپذیر بودن این 2 استان است علاوه بر این دمای مناسب گیلان برای تکثیر و زنده ماندن ویروس کرونا بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید

کرمی با یادآوری اینکه درصد پایینی از مبتلایان به ویروس کرونا فوت می کنند خاطرنشان کرد: طبق بررسی ها بیشتر افرادی که در گیلان به ویروس کرونا مبتلا شدند رفت وآمد بالایی به بازارهای محلی، رستوران ها و اماکن شلوغ مانند پمپ بنزین داشتند که این اماکن مهم ترین عامل انتقال کرونا هستند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) با ابراز اینکه قرنطینه نکردن قم و گیلان اشتباه بسیار بزرگی بود عنوان کرد: قدرت سرایت فوق العاده بالای ویروس کرونا آن را از سایر ویروس ها مانند آنفلوآنزا متفاوت کرده است و همین موضوع در شیوع بالای آن نقش بسیار مهمی دارد.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا به صورت قطره ــ ذره انتقال پیدا می کند اظهار داشت: وقتی شخص سرفه می کند ذرات بسیار ریزی از دهانش خارج می شود که همین عامل انتقال ویروس کرونا بوده لذا نیاز است اشخاص دارای علائم حتماً از ماسک استفاده کنند تا زنجیره انتقال ویروس قطع شود.

کرمی با تأکید بر اینکه قطره ذره های ویروس کرونا تا 9 ساعت یا حتی 2 روز روی سطوح باقی می مانند تصریح کرد: باید از تماس دست با چشم، دهان، بینی و گوش خودداری کنیم و پس از ورود به خانه بلافاصله دست های خود را با آب و صابون بشوییم و وسایل خود را ضدعفونی کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) بر قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به عنوان مهم ترین عامل رفع بحران فعلی تأکید کرد و بیان داشت: تنها راه مهار ویروس کرونا ماندن در خانه است زیرا رفتار این ویروس قابل پیش بینی نیست و کشور چین نیز با همین روش توانست ویروس را به طور کامل مهار کند.

وی با بیان اینکه مسئولان کشور چین تمام تجهیزات و شرایط در خانه ماندن مردم را فراهم کردند گفت: باید لوازم قرنطینه کردن مردم در خانه را فراهم کرد و اگر بسیجیان، فرمانداران و دهیاران در محلات همکاری کنند و نیاز خانوارها را تأمین کنند دیگر کسی از خانه خارج نمی شود.

کرمی با اشاره به اینکه جوانان گیلانی به صورت خودجوش و بی مزد و منت اماکن را ضدعفونی و تجهیزاتی مانند ماسک را تولید و تأمین می کنند افزود: ما مردم بسیار مهربانی داریم و در این روزها نیز شاهد ازخودگذشتگی و ایثار پزشکان و پرستارانی هستیم که شبانه روز به بیماران خدمات می دهند.

مدرس و محقق پدافند غیرعامل در زمینه تهدیدات نوین زیستی و محیطی با اشاره به شرایط جوی گیلان و روحیه مهمان نوازی مردم آن ابراز داشت: شرط مهار 20 تا 25 روزه کرونا در استان گیلان این است که مردم از ترددها خودداری کنند و در خانه بمانند زیرا رفت آمدها باعث می شود زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع نشود.

وی با بیان اینکه تنها تب سنجی نمی تواند عامل تشخیص افراد مبتلا باشد و ممکن است برخی افراد بدون هیچ علائمی ناقل باشند تصریح کرد: اگر لازم نیست از خانه بیرون نیاییم زیرا هیچ جایی مثل خانه امن نیست و کارهای خود را به صورت آن لاین انجام دهیم و نیازهای خود را تلفنی سفارش دهیم.

کرمی با تذکر اینکه مسئولان باید با قاطعیت بیشتری از تردد مردم جلوگیری کنند عنوان داشت: از مدیران خواهش دارم قاطعیت خود را بیشتر کنند و افرادی را که به استان ها سفر می کنند برگردانند و دهیاران در روستاها نیز تلفنی از نیازهای مردم منطقه خود جویا شوند تا مردم نیازی به خروج از خانه نداشته باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) شرط مهار 25روزه ویروس کرونا در گیلان را قرنطینه کامل مردم در خانه ها دانست و افزود: هر عاملی که باعث می شود چرخه ویروس قطع نشود مانند بیرون رفتن مردم از خانه باید از بین برود و تحقق این موضوع نیازمند همکاری متقابل میان مردم و مسئولان است.

وی از رسانه ها خواست که مردم گیلان و مسئولان را بسیج کنند تا یک برنامه 25روزه برای مهار ویروس کرونا تشکیل دهند و بیان کرد: اگر راه های ورودی به گیلان بسته شود و مردم نیز رعایت کنند و از خانه بیرون نیایند و مدیران اجرایی استان نیز امکانات در خانه ماندن مردم را فراهم کنند ویروس کرونا 25روزه مهار می شود.

کرمی با اشاره به در پیش بودن شروع فصل زراعی در گیلان توصیه هایی نیز به کشاورزان کرد و گفت: حداقل افراد لازم و ترجیحاً جوان که دارای بیماری های زمینه ای دیگر نیستند به کار گرفته شوند، افراد حتماً با فاصله 2 متر از یکدیگر کار کنند، از دست دادن و روبوسی خودداری شود و در محل کار ماسک صورت، دستمال کاغذی، و سطل های آشغال دردار برای دستمال کاغذی ها داشته باشید.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) از کشاورزان خواست تا ماسک و چکمه های ایمن بپوشند و تأکید کرد: شست وشوی مرتب و کامل دست ها با آب و صابون انجام شود، حداقل زمان لازم را در مزرعه بگذرانند، از ظروف مشترک برای نوشیدن آب و صرف غذا استفاده نکنند، کشیدن قلیان ممنوع، کسانی که بیمار یا علائم تب و سرفه دارند در منزل بمانند و امکانات اطلاع رسانی به مراکز بهداشتی و اورژانس همراه داشته باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان