Saturday، 02 March 2024 | شنبه، 12 اسفند 1402
1 2

گیلانیان : سردار عبدالله پور تجارب سپاه قدس گیلان در مقابل تهدیدات زیست محیطی و بیولوژیکی و دلایل آمادگی در مقابل ویروس کرونا را تشریح کرد.

سردار محمد عبدالله پور در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با اشاره به نحوه مدیریت کرونا در استان گیلان اظهار داشت: در استان گیلان نشان دادیم که با همدلی، همفکری، بهره گیری از خرد جمعی و کار خالصانه می توان از موانع مختلف همچون ویروس کرونا یا موانع بزرگتر از آن نیز عبور کرد.

فرمانده سپاه قدس استان گیلان با اشاره به سابقه مقابله با آفات و عبور از مشکلات در سال های گذشته گفت: در چند سال اخیر، تجربه هایی مانند مبارزه بیولوژیک با مگس زیتون در رودبار یا معضل سنبل آبی باعث شد تا بهتر بتوانیم برای مبارزه با کرونا یا ویروس هایی که به زندگی مردم آسیب می زند گام برداریم.

سردار عبدالله پور افزود: آفت مگس زیتون در رودبار باعث بروز مشکلات متعددی برای مردم و باغداران رودبار شده بود از طرفی بیش از 80 درصد درآمد مردم رودبار از طریق این محصول به دست می آید و ما در مقابله با این آفت متوجه شدیم که یک ویروس یا بلای این چنینی تا چه حد می تواند به زندگی مردم آسیب جدی وارد کند تا جایی که عمق فاجعه قابل درک نیست.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه در آن زمان تعدادی از بسیجیان برای مقابله با آفت مگس زیتون وارد عرصه شدند که البته در این مسیر با موانع مختلفی نیز روبه رو شدند گفت: نیروهای بسیجی همانطور که امروز در عرصه نبرد با کرونا حضور دارند در آن زمان با تلاش و ورود خود به عرصه این مساله را که مشکلات زیادی برای مردم به بار آورده بود به صورت ضربتی رفع کردند.

فرمانده سپاه قدس استان گیلان با اشاره به دیگر حوادثی که چند سال اخیر در استان رخ داده است گفت: مهمان ناخوانده «سنبل آبی» یکی دیگر از معضلاتی بوده که با آن روبه رو بودیم؛ این گیاه مهاجم سطح یکی از بزرگترین رودخانه های شهرستان لنگرود را کاملاً پوشانده بود طوری که حتی با قایق نمی توانستیم از رودخانه عبور کنیم و باعث از بین رفتن آبزیان و بیکار شدن کشاورزان و صیادان منطقه شده بود.

سردار عبدالله پور با بیان اینکه مقابله با مشکلات مذکور موجب کسب تجربه برای مقابله با مشکلات بعدی همچون ویروس کرونا شد افزود: وقتی از نزدیک شاهد این حوادث و مشکلات بودیم تازه به عمق فاجعه پی بردیم و به این نتیجه رسیدیم که برطرف کردن مشکلات این چنینی نیازمند طراحی عملیات های مهندسی است و پس از آن با همکاری محیط زیست، منابع طبیعی، شهرداری و سایر دستگاه های اجرایی برای برطرف کردن مشکل پیشگام شدیم.

فرمانده سپاه قدس استان گیلان با اشاره به فعال شدن همزمان 8 کارگروه قرارگاه زیست محیطی سپاه گیلان جهت مقابله با کرونا و مسدود کردن راه های نفوذ آلودگی گفت: البته اخیراً معضل جدیدی با عنوان «کاهوی آبی» به جمع دیگر گونه های مهاجم در گیلان افزوده شده است که به علت مقابله با کرونا هنوز فرصت پرداختن به آن را پیدا نکردیم.

سردار عبدالله پور برگزاری رزمایش های مختلف توسط سپاه گیلان که بخشی مربوط به دفاع در برابر حملات بیوتروریسم و عوامل زیست محیطی بوده را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: سپاه گیلان همانند دوران دفاع مقدس که در برابر دشمن خارجی ایستادگی می کرد در این ایام نیز در جبهه مبارزه با کرونا حضور دارد.

وی خاطرنشان کرد: سپاه قدس استان گیلان امروز با همدلی، وحدت، اخلاص و با بهره گیری از اخلاص بسیجیان و پاسداران و همچنین هم افزایی سازمان ها و دستگاه های اجرایی همچنان در عرصه جنگ با کرونا حضور دارد و همواره سعی کردیم که نقش محوری در این مسیر ایفا کنیم./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان