Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با بیان اینکه طی پنج سال اخیر بین المللی سازی دانشگاه گیلان در دستور کار قرار گرفته ، افزایش چشمگیر دانشجویان خارجی و گسترش ارتباط با دانشگاه های کشورهای حاشیه دریای خزر و اوراسیا را در اولویت فعالیت های بین المللی این دانشگاه عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در دیدار با وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری با بیان اینکه گیلان از معدود استان هایی است که دانشگاه در استان تجزیه نشده و همه دانشکده های دانشگاه گیلان در ذیل همین نام حالت هم افزایی دارند، اظهار داشت: این سیاست اگرچه امسال در طرح ساماندهی دانشگاه ها در سایر استان ها دنبال می شود اما برای اجرای موفق طرح ساماندهی نیاز است تا دانشگاه هایی که تجزیه نشدند، مورد حمایت تشویقی قرار گیرند و محدودیت های آنها برای توسعه رشته ها و تامین اعتبارات کافی مرتفع شود.

وی با اشاره به در دست تهیه بودن سند علم و فناوری استان افزود: گیلان نخستین استانی است که گزارش اولیه آن دری شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) ارائه شده است.

استاندار گیلان با یادآوری اینکه طی پنج سال اخیر بین المللی سازی دانشگاه گیلان در دستور کار قرار گرفته، افزایش چشمگیر دانشجویان خارجی و گسترش ارتباط با دانشگاه های کشورهای حاشیه دریای خزر و کشورهای اوراسیا را در اولویت فعالیت های بین المللی این دانشگاه عنوان و دریافت لوح تقدیر از وزیر علوم به عنوان دانشگاه برتر در ارتباطات بین المللی را موید موضوع پیش گفته ذکر کرد.

وی ادامه داد: پروژه عمرانی دانشگاه با وجود شرایط سخت اقتصادی در حال پیشرفت است و در این دولت ۳۵ هزار متر مربع فضای آموزشی و کمک آموزشی به فضاهای دانشگاه گیلان افزوده شده و با تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی که تا آخر امسال خریداری می شود، در مجموع بیش از ۴۰ میلیارد تومان برای این امر هزینه شده است.

دکتر زارع با اشاره به فعال بودن بنیاد خیرین دانشگاه گفت: علاوه بر سه پروژه بهره برداری شده توسط خیرین، هم اکنون پنج پروژه همزمان توسط آنان در حال احداث است. وی ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت در راستای تحقق دانشگاه کارآفرین را موضوعی مهم خواند و گفت که با تشکیل 10 خوشه موضوعی، همکاری صنعت و دانشگاه روان تر و گسترده تر شده است.

وی از وزیر علوم خواست با گسترش دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های گیلان به ویژه در دانشگاه گیلان که از ظرفیت های بالا برای راه اندازی رشته های جدید در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد برخوردار است، موافقت کند.

ایجاد دهکده ورزشی آموزش عالی در رشت، حمایت از ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در استان، حمایت از افزایش سرمایه استان در اعتبارات دولتی برای توسعه آموزش عالی و تامین کسری اعتبارات دانشگاه گیلان، حمایت از تکمیل مجموعه مرکز نوآوری دانشگاه گیلان و تاثیر کارخانه نوآوری در استان از جمله مواردی بود که استاندار گیلان در دیدار با وزیر علوم خواستار شد.

همچنین حمایت برای خرید زمین و احداث فضاهای آموزشی و کمک آموزشی دانشکده فنی و مهندسی شرق گیلان که می تواند متقاضیان تحصیل در غرب مازندران و شرق گیلان را تحت پوشش قرار دهد، تخصیص اعتبارات کافی از ردیف های متمرکز در وزارت علوم برای دانشگاه های استان از جمله ردیف های ۵۰ درصد خیرین، مقاوم سازی، خرید تجهیزات آزمایشگاهی، مدیریت سبز و ... و نیز دستور به صندوق رفاه دانشجویان برای کمک ویژه برای مقاوم سازی خوابگاه دختران اتقیا که موجب می شود ۳۰۰ نفر به ظرفیت خوابگاه دختران اضافه شود ، از دیگر محورهای نشست دکتر زارع و دکتر غلامی بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان