Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: «جام رشی» گیلان با قدمت ۲ هزار ساله در آیین افتتاح موزه صیادی به نمایش در می آید.

مسعود حلاج پور اظهار داشت: یکی از خاستگاه های صیادی در گیلان شهر پره سر بوده و«پره» به معنی جایی است که در گذشته صیادان در آن صیادی می کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان عنوان داشت: صید و صیادی در گیلان و به ویژه منطقه پره سر علاوه بر قدمت بسیار زیاد نقش مهمی در زندگی مردم داشته است.

حلاج پور افزود: در این راستا احداث موزه صید و صیادی شهر پره سر با هدف حفظ این هویت تاریخی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان قرار گرفت.

وی گفت: در موزه صید و صیادی در شهر پره سر ابزار آلات و اشیای صیادی تاریخی که در کاوش های باستان شناسان در دریا به دست آمده و ابزاری که در گذشته صیادان از آن استفاده می کردند جمع آوری می شود.

حلاج پور از قرارگیری قایق «تنه درختی» در موزه مذکور خبر داد و افزود: در گیلان در گذشته از قایق هایی تحت عنوان «تنه درختی» استفاده می شد که این قایق ها حدود 3 هزار سال در تاریخ گیلان قدمت دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: یکی از هویت های تاریخی صیادی استان گیلان «جام رشی» بوده که با حدود 2 هزار سال قدمت اکنون در موزه ملی ایران باستان تهران قرار دارد.

وی افزود: در این جام تمام اصول و فنون مربوط به گذشته صیادی در گیلان و تاریخ صیادی در سپیدرود اعم از نوع ابزار مورد استفاده، نحوه صیادی و انواع ماهی های صید شده با نقوش زیبا ترسیم شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: در نمایشگاهی که در سال های اخیر در کشور اسپانیا برگزار شده بود از نقوش ترسیم شده در این جام برای مزین کردن سالن نمایشگاه استفاده کردند.

حلاج پور افزود: در این راستا رایزنی هایی با موزه ملی ایران باستان در تهران صورت گرفته که در آیین افتتاح موزه صید و صیادی در پره سر، «جام رشی» به مدت یک الی 2 روز به نمایش گذاشته شود.

وی با اشاره به ایجاد موزه های مشارکتی در گیلان گفت: یکی از اقدامات انجام شده در احداث موزه ها انعقاد تفاهم نامه برای ایجاد موزه های مشارکتی بوده و در حال حاضر تفاهم نامه های مربوط به موزه عمارت شهرداری رشت منعقد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان بیان کرد: مبلغ 7 میلیارد تومان برای ایجاد این موزه اختصاص داده شده و اسفند ماه امسال مرمت این ساختمان با کاربری موزه آغاز می شود.

وی از روند احداث موزه مردم شناسی و باستان شناسی شمال کشور در رشت خبر داد و افزود: احداث این موزه در دست اجرا بوده و در حال حاضر طراحی مخزن و ویترین های آن در حال انجام است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان