Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان به گزارش فارس : کارخانه پوشش با وجود زیرساخت های لازم و قرار گرفتن در موقعیت های مهم جغرافیایی مأمن امنی برای توسعه سرمایه گذاری بوده و با توجه به سفر چند روز آینده رئیس قوه قضائیه به گیلان، دو هزار کارگر از کار بیکار شده پوشش امیدوارند سرنوشت کارخانه نساجی اردبیل در گیلان اجرایی شود.

در دهه ۴۰ و ۵۰ استان گیلان مآمن کارخانه های نساجی در منطقه بوده و به دلایل شرایط مناسب جغرافیایی و آب و هوایی مناسب کارخانه هایی مثل ایران پوپلین، پوشش، ریسندگی خاور، فرش گیلان، شرکت صنایع ابریشم، ایران برک و کنف کاران شروع به فعالیت کردند.

ولی اکنون سال هاست که دردها و غصه های عجیب و حیرت آور کارخانه های نساجی گیلان که در سالیان نه چندان دور دو هزار و ۸۰۰ کارگر در هرکدام از آن واحدهای تولیدی فعالیت داشتند، جان و روح هر انسان اهل فن و دوستار گیلان را مکدر خاطر و رنجور کرده است و وقتی با مسؤولان و سهامداران هرکدام از این کارخانه ها صحبت می کنیم صحبت از خصوصی سازی های بدون کارشناسی می کنند.

در صورت مطالعه تاریخچه کارخانه های نساجی در گیلان به نکته مشترک قابل تأمل می رسید و آن روز های پررونق صنعت نساجی در گیلان است به طوری که این کارخانه ها در بازارهای بین المللی حرفی برای گفتن داشتند و چرخیدن چرخ صنعت نساجی سفره های زیادی را رنگین نگه می داشت.

با آغاز اصل ۴۴ قانون اساسی و شروع روند خصوصی سازی در کشور کم کم چرخ صنعت نساجی در گیلان ازکارافتاده و سفره بسیاری از خانوارها ازهم پاشیده شد زیرا در طی این مدت و در ۱۷ سال گذشته بیش از ۴۴ واحد بزرگ گیلان تعطیل و قریب ۳۰ هزار نیروی کار در گیلان بیکار شده و از کارخانه هایی که روزی ارزآوری برای کشور ایجاد می کردند را نابود و اکنون از برخی از این کارخانه ها تنها یک ساختمان تخریب شده باقی مانده است.

در بررسی دلایل تعطیلی کارخانه های نساجی گیلان یک نکته مشترک وجود دارد و آن نقش برخی از مدیران وقت و شرکت های هلدینگی زیرمجموعه بانک ها در واگذاری های باری به هر جهت است به گونه ای که اکنون از برخی کارخانه های صنعت نساجی در استان تنها یک اسم باقی مانده است.

یکی از این کارخانه های نساجی مهم و بسیار بزرگ در استان که دارای سابقه طولانی در صنعت نساجی است کارخانه پوشش است، کارخانه ای که قربانی ناکارآمدی بخش خصوصی و واگذاری های بدون کارشناسی شده و سرگذشت عجیب وغریب آن قلب هر انسان و اقتصاددانی را متحیر می کند.

ماجرای پوشش از تحصن کارگران این کارخانه بعد ازکارافتادن دستگاه های تهویه و گرمایشی این کارخانه آغاز و با بارش برف سنگین ۲۲ بهمن سال ۸۳، بیش از ۱۸ هکتار از سقف سالن های کارخانه مذکور به طور کامل و نیمه کامل فروریخته و تخریب شد.

عدم کارآمدی بخش خصوصی، بعد از واگذاری این کارخانه به این بخش و پرداخت تنها یک پیش قسط از قرارداد متعهد شده، این کارخانه به شرکت آتیه دماوند (شرکت های زیرمجموعه بانک صنعت و معدن) بازگشت و در سال ۸۵ با حکم صادره از شورای تأمین استان گیلان، مبنی بر خلع ید بخش خصوصی از آن، کارخانجات پوشش به شرکت آتیه سازان دماوند واگذار شد، ضمن اینکه هیئت دولت نیز طی مصوبه ای کارخانه را به بخش دولتی اعاده کرده بود، شرکت آتیه سازان نیز در آن زمان مطالبات ۹ ماه کارگران کارخانجات صنایع پوشش را تسویه و هشت میلیارد تومان بدهی تأمین اجتماعی را تقسیط و پرداخت کرد.

نخستین بار در سال ۸۳ شرکت پوشش از طریق مزایده به فروش رسیده اما خریدار پشیمان و مجدد آگهی برای سرمایه گذاری گذاشته شده که دو نفر از یک شرکت خصوصی آن را تحویل گرفته و تنها یک قسط از تعهدات خود را پرداخت کردند، بنابراین به دلیل بنیه ضعیف مالی و مدیرت ناکارآمد بخش خصوصی متعهد شده، کارخانه را تعطیل و زمینه تشنجات کارگری را فراهم کرد.

برآورد اولیه برای فروش کارخانه پوشش ۳۰ میلیارد تومان و آن هم در سال ۸۳ قیمت گذاری شد ولی فرد خریدار کارخانه، فقط قسط اول خود به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را واریز و این سرمایه گذار به دلایلی هم چون عدم توانایی مالی ماشین آلات کارخانه و پس ازآن به بهانه فروریختن سقف کارخانه ۷۰۰ کانتینر جنس را از پوشش خارج کرد و به قیمت بسیار پایین تر فروخته و سرمایه کارخانه را نابود کردند.

سرمایه گذاران قبلی این کارخانه در اقدامی بسیار عجیب و غیرقابل باور در سال ۹۰ به پشتوانه یک مدرک باقی مانده از گذشته، طی حکمی بار دیگر به کارخانه برگشته و مدیران منتصب شرکت آتیه دماوند را با ضرب وجرح از کارخانه پوشش بیرون کردند و مجدداً بیش از ۴۰۰ کانتینر اموال شرکت را خارج و حدوداً تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ کانتینر جنس توسط این سرمایه گذاران از کارخانه به بیرون منتقل شده و همچنین معادل ۱۰۷ میلیارد تومان ماشین آلات را تا را تا سال ۹۱ از شهر خارج کردند.

ولی قصه پوشش به همین جا ختم نشده و با بازگشت همان بخش خصوصی، در سال ۹۱ به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه کارگران به تأمین اجتماعی، پرداخت نشدن مطالبات کارگران و تخریب صنعت نساجی، مشکل کارخانه روزبه روز بیشتر و گره ای بر کلاف سردرگم این کارخانه پر سابقه، افزوده شد.

به طور یقین کارخانه پوشش علیرغم وجود زیرساخت های لازم و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب و نزدیکی با فرودگاه بین المللی سردار جنگل و منطقه آزاد انزلی جایگاهی امن برای سرمایه گذاران در خصوص سرمایه گذاری است، ولی باوجوداین میزان از ظرفیت چندین سال این کارخانه درگیر پرونده قضائی بوده و با علیرغم قول چندین و درخواست شرکت آتیه دماوند از استانداری در خصوص به حرکت درآمدن چرخ های پوشش همچنان وضعیت این واحد بزرگ تولیدی نامعلوم بوده است.

بااین حال در چند ماه گذشته سرمایه گذارانی با ورود به گیلان خواستار سرمایه گذاری و احیا کارخانه پوشش بوده و در این خصوص جلساتی برگزارشده است.

یکی از متقاضیان سرمایه گذاری در کارخانه پوشش در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت می گوید که کارخانه پوشش به دلیل نزدیکی به دریا، فرودگاه سردار جنگل رشت و منطقه آزاد انزلی دارای ظرفیت بسیار خوبی بوده و در صورت ساخت دوباره و نوسازی دستگاه های ریسندگی می توان نخ های مرغوب را دنیا صادر و برای دو هزار و ۵۰۰ نفر در استان ایجاد اشتغال کرد.

این فرد معتقد است، مدیران استانی که همواره ادعای حمایت از بخش خصوصی را دارند تاکنون هیچ کمکی به ما به عنوان یک سرمایه گذار نکرده و عزم لازم برای حل مشکل کارخانه های گیلان وجود ندارد.

متأسفانه کارخانه پوشش بیش از چندین سال در گیرودار سپری شدن پرونده های قضایی بوده و باوجود مطالبات شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند از استانداری گیلان برای همکاری با این شرکت نیمه دولتی در راستای به حرکت درآمدن چرخ های کارخانه پوشش، سرنوشت این کارخانه پر قصه و پر غصه همچنان در هاله ای از ابهام قرار داشته است.

در این شرایط سخت اقتصادی دولت باید از سرمایه گذاران حمایت های لازم را انجام و مسیرهای ورود افراد با بنیه مالی زیاد را باز کند، ولی در این چند سال شورای سرمایه گذاری گیلان این سرمایه داران را به بهانه تعامل استانی پشت درب نگه داشته و هرروز از ارزش کارخانه کاسته می شود.

لذا با توجه به سفر چند روز آینده رئیس قوه قضائیه آیت الله سید ابراهیم رئیسی به گیلان، دو هزار کارگر از کار بیکار شده پوشش رشت امیدوارند مانند سرنوشت کارخانه نساجی اردبیل در این استان هم به وقوع پیوسته و موانع موجود بر سر راه شرکت های سرمایه گذاری برطرف و پرونده های برخی از شرکت های سرمایه گذاری که سالیان متمادی درگیر بروکراسی های اداری هستند بررسی و دو هزار کارگر کارخانه پوشش به فعالیت خود بازگشته که بسیاری از تنگنا های اشتغال در استان برطرف می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان