Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: کاهش بودجه عمرانی به ۱۱ درصد و کسری بودجه ۵۳ درصدی از دلایل رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ است.

رسول فرخی میکال شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سفر استانی آقای رئیسی اتفاق بسیار خوبی بود و مشکلات جدی استان به سمع و نظر ایشان رسید. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس گفت: در این راستا نمایندگان گیلان در مجلس نیز نشستی داشته و مشکلات موجود جمع بندی شد و به سمع و نظر رئیس قوه قضاییه رسید. عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: درخواست ما از قوه قضائیه این است که به تولید استان توجه ویژه ای داشته باشد؛ گیلان قطب کشاورزی قرار گرفت و این سبب عقب افتادگی صنعت گیلان شده است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس ابراز داشت: اکنون کارنجات ورشکسته معضل استان گیلان شده و در این راستا از آقای رئیسی در خواست شد تا به وضع کارخانجات بلااستفاده مانند الکترونیک و پوشش رسیدگی کند. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس خاطرنشان کرد: این ظرفیت در کارخانه پوشش وجود دارد که مجدداً 4 هزار کارگر بیکار شده در آنجا به کارگیری شوند تا مشکلات اشتغال گیلان تا حدودی به حداقل برسد. وی عنوان داشت: یکی از مشکلات دیگر بحث منابع طبیعی و زمین خواری در گیلان بوده و تغییر کاربری اراضی در حوزه های مختلف کشاورزی بدون نظارت انجام شده و به درستی انجام نمی شود. نماینده معین مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: درخواست جدی نمایندگان از قوه قضاییه در نظر گرفتن توسعه پایدار و آمایش سرزمینی در گیلان است. وی افزود: در 4 دهه گذشته مردم گیلان از رودخانه های زرجوب و گوهر رود ماهیگیری کرده و فضای شادی را در آنجا تجربه می کردند اما اکنون تبدیل به رودخانه هایی شده اند که زندگی در کنار آن ها مشکل شده است. فرخی میکال ابراز داشت: با توجه به بالا بودن جمعیت در روستاها باید ساخت منازل مسکونی در روستاها در ارتفاعات تعریف شود تا هم روستا و هم اراضی کشاورزی حفظ شوند. وی عنوان داشت: اکنون کشورهایی توسعه می یابند که اقتصاد کشاورزی داشته باشند اقتصاد کشاورزی زمانی اتفاق می افتد که هم بتوانیم اراضی را حفظ کرده و هم امکان زندگی برای کشاورزان را در روستاها فراهم کنیم. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس بیان کرد: حل مسائل محیط زیستی و پسماند از دیگر مباحث مورد رسیدگی نمایندگان گیلان بوده؛ پسماند مشکل بزرگی در حوزه اقتصادی، سلامتی و زیست محیطی برای مردم گیلان بوجود آورده است. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس تصریح کرد: این موضوع مورد رسیدگی نمایندگان گیلان در مجلس بوده و در این حوزه نمایندگان به قوه قضاییه کمک می کنند.

وی درباره دلایل رد کلیات لایحه بودجه 1400 خاطرنشان کرد: لایحه بودجه 1400 حدود 341 هزار میلیارد تومان درآمد و 637 هزار میلیارد تومان هزینه و کسری زیادی 53 درصدی داشت. فرخی میکال افزود: موضوع دیگری که در بودجه مورد بحث بود بودجه عمرانی بوده که به 11 درصد کاهش یافت افزایش 60 درصدی افزایش هزینه های جاری دولت از دیگر عوامل رد کلیات بودجه 1400 بود. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس گفت: سهم درآمدهای مالیاتی از منابع عمومی بودجه از 36 درصد به 26 درصد کاهش و از دیگر عوامل رد کلیات لایحه بودجه 1400 به شمار می آید. عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: دولت باید لایحه را اصلاح کرده و مجدداً تحویل مجلس دهد تا در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گیرد. وی گفت: 900 روستا در گیلان و مازندران در قالب 60 هزار خانوار در 200 کیلومتر به کشت نامنظم چای می پردازند؛ 8 هزار خانوار در بحث فرآوری و 183 کارخانه مشغول به فعالیت هستند. فرخی میکال با بیان اینکه عمر این محصول در تولید 2 الی 3 ساعت بوده ابراز داشت: این ایجاب می کند که دولت در تولید و فرآوری چای به چایکاران کمک مؤثری داشته باشد. وی گفت: در بخش بهزراعی و قیمت تضمینی اقداماتی صورت گرفت اما مشکل اکنون بازرگانی چای است؛ سود هر کیلو چای ممتاز به جیب کارخانجات و کشاورزان نرفته و در جیب دلالان قرار می گیرد. نماینده معین مردم آستانه اشرفیه در مجلس عنوان داشت: این حاشیه سود باید به جیب چایکار نیز برگردد لذا امروز در حال حاضر به صرفه اقتصادی چای نرسیده و در این حوزه برنامه هایی تدوین شده است. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس بیان کرد: این برنامه ها به گونه ای که برگ سبز چای را در بورس ببریم؛ با این کار قیمت منصفانه چای اجرا شده و همچنین توازن قیمت در این حوزه ایجاد می شود. فرخی میکال افزود: تشویق چایکاران به کاشت، داشت و برداشت از دیگر برنامه ها بوده و تشویق سرمایه گذار نیز یکی از برنامه های رونق بازرگانی چای است. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس گفت: عامل کمک کننده دیگر ایجاد تعاونی قوی چایکاران است که بتواند بازرگانی چای در بورس را حمایت کند. وی افزود: 34 هزار خانوار با جمعیت 55 هزار نفر از طریق چای گذران معیشت می کنند و رونق بازرگانی چای افزایش اشتغال را در گیلان به دنبال دارد.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه واردات چای نیز در این طرح کنترل شده تصریح کرد: باید در این زمینه تعاونی چایکاران با وارد کنندگان چای هماهنگ باشند. فرخی میکال ابراز داشت: علاوه بر همه این ها در صورت اجرایی نشدن و ایجاد نشدن یک تعاونی قوی باید صندوق چای را رونق بخشیم تا وام های سبک و کم بهره در اختیار چایکاران قرار دهد. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس گفت: احداث سد گولک دیلمان با تأخیر بسیار زیاد 50 ساله روبرو بوده پیگیری های لازم صورت گرفته و اکنون با کمبود اعتبارات مواجه است. وی عنوان داشت: در این خصوص رایزنی هایی با آقای نوبخت و همچنین در کمیسیون تلفیق انجام شده تا بتوانیم یک ردیف بودجه را به ساخت این سد اختصاص دهیم. فرخی میکال بیان کرد: سد گولک می تواند منطقه گردشگری بسیار زیبایی برای منطقه ایجاد کرده و باعث رفع آلودگی کارخانه سیمان نیز شود. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه یکی از مسائل اساسی در لاهیجان و سیاهکل بخش راه ها است افزود: برخی از راه ها هنوز اسفالت نشده و یا آسفالت ها کیفیت لازم را ندارد. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس خاطرنشان کرد: در این حوزه از وزیر نیرو درخواست شد تا از محل طرح ابرار 2 مشکلات این حوزه حل شود. وی گفت: راه های دیلمان نیز به ویژه در مناطق بالادست هنوز خاکی بوده و با مشکلات عدیده ای در این بخش روبرو هستیم و به همین دلیل روستاهای سیاهکل و املش شاخص بهره مندی مطلوبی ندارند. فرخی میکال افزود: دپوی زباله در «تموشل» مشکلات زیادی را برای مردم مناطق همجوار ایجاد کرده لذا امسال پیگیری هایی صورت گرفته و توانستیم 25 میلیارد و 50 میلیون تومان برای این پروژه دریافت کنیم. رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس عنوان داشت: این پروژه تاکنون 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و همچنین با پیگیری های انجام شده در مجلس مدیریت زباله در «تموشل» 10 میلیارد تخصیص اعتبار پیدا کرد. وی خاطرنشان کرد: محور سراوان- سنگر- سیاهکل آن چیزی که در نقشه اولیه اش بود اجرا نشد و اکنون مبلغ اعتبار لازم برای انجام پروژه تا پایان امسال داده شده است. نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس ابراز داشت: حدود یک کیلومتر و 200 متر از این محور ساخته شده و تا پایان امسال حدود 80 درصد آن ساخته می شود. فرخی میکال افزود: جاده سیاهکل- ازبرم لاهیجان یک راه روستایی بوده که عرض بسیار کمی داشته و نیاز به ارتقاء و ایجاد جاده اصلی دارد پیگیری هایی انجام شد که از محل طرح ابرار این مشکل حل شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان