Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان تقویت نظارت بر آب های ورودی از بالادست را یک ضرورت برای کیفیت بخشی به منابع آبی دانست و توسعه مکانیزاسیون فرآیندهای مختلف بخش کشاورزی را گامی موثر در بهینه سازی مصرف آب ذکر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع عصر امروز (سه شنبه) در جلسه کمیته تخصصی کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که از طریق ارتباط تصویری با حضور نمایندگان دستگاه های کشوری برگزار شد، به اقدامات موثر صورت گرفته در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی آب های زیرزمینی با همت و پیگیری مدیران دستگاه های ذیربط اشاره و اظهار کرد: براساس آمارها در سال های اخیر، افت محسوسی در آبخوان های گیلان و نیز کیفیت نداشته ایم اما با افت در سد سفیدرود مواجه ایم.

وی به تأمین آب آشامیدنی مورد نیاز از طریق ایجاد تصفیه خانه اشاره کرد و گفت: مدول دوم تصفیه خانه آب گیلان نیز با شش مترمکعب ظرفیت به زودی وارد مدار می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان تقویت نظارت بر آب های ورودی از بالادست را یک ضرورت برای کیفیت بخشی به منابع آبی دانست.

وی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود آلاینده های مراکز صنعتی و بیمارستانی به رودخانه ها با ایجاد تصفیه خانه را مهم خواند و خاطرنشان کرد: توسعه مکانیزاسیون فرآیندهای مختلف بخش کشاورزی در بهینه سازی مصرف آب گامی موثر بوده است.

دکتر زارع با بیان اینکه علیرغم پربارش بودن گیلان، اقدامات فرهنگی برای مدیریت مصرف آب همواره در دستور کار قرار دارد، گفت: اقدامات فرهنگی و اجتماعی با همکاری آموزش و پرورش و رسانه ها در تبیین و ترویج فرهنگ مصرف بهینه بسیار اثرگذار بوده و چشم انداز مثبت آن را در رفتار مردم شاهد بوده ایم.

وی ابراز امیدواری کرد که در طول برنامه چشم انداز توسعه شاهد کاهش ۵۰ میلیون مترمکعبی طی سال های آتی باشیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه پیشگیری از ریزش حدود هفت میلیارد مترمکعب آب به دریا جزء سیاست ها و برنامه های وزارت نیروست، افزود: سد پلرود شهرستان رودسر با پیشرفت فیزیکی قابل توجه به صورت فعالانه برای آبگیری در ماه های آتی آماده می شود ضمن آنکه تلاش ها برای آماده سازی سد دیورش در حال انجام و احداث سدهای لاستیکی نیز برای تأمین آب مورد نیاز مناطق مختلف در دست اجراست.

در این جلسه مدیران عامل شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب گیلان گزارشی از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند.

همچنین نمایندگان وزارت کشور، نیرو، جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست در سطح ملی در خصوص برنامه های سازگاری با کم آبی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان