Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه رئیس جمهور نامه ای به کمیسیون تلفیق نوشت و کمیسیون تلفیق را دچار تناقض کرد، گفت: در نامه ذکر شده بود که هر تغییراتی در لایحه بودجه مجاز است.

جبار کوچکی نژاد شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  لایحه بودجه 1400 که دولت ارائه داد اشکالات زیادی داشت و یکی از این اشکالات 200 هزار میلیارد تومان کسری بودجه بود که تورم شدیدی را به همراه داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان داشت: از دیگر ایرادات لایحه بودجه 1400 تکیه بیش از حد دولت به صندوق توسعه ملی بود؛ تبصره 4 لایحه بودجه 800 هزار میلیارد تومان بوده و همچنین دولت فروش 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت در روز را پیش بینی کرده بود که این امر تحقق نمی یافت.

کوچکی نژاد افزود: دولت قصد داشت 20 درصد از سهم صندوق توسعه ملی را با فروش نفت پرداخت کند لذا در نامه مقام معظم رهبری ذکر شد که تبصره 4 لایحه باید حذف شود و صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی بوده و دولت نمی تواند به عنوان هزینه جاری از آن استفاده کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت باید به ازای یک میلیون بشکه نفت 20 درصد و به ازای بیشتر از آن 38 درصد از سهم صندوق توسعه ملی را پرداخت کند و همچنین مطالبات سال های گذشته را نیز باید بپردازد.

وی با بیان اینکه رئیس جمهور نامه ای به کمیسیون تلفیق نوشت و کمیسیون تلفیق را دچار تناقض کرد گفت: در نامه ذکر شده بود که هر تغییراتی در لایحه بودجه مجاز است که کلیات در کمیسیون تلفیق رأی آورد و وقتی به مجلس ورود کرد با اعتراض آقای روحانی مواجه شدیم که گفتند مجلس براساس قانون اساسی حق تغییرات اساسی در بودجه را ندارد.

 کوچکی نژاد بیان کرد: اصلاحات کمیسیون تلفیق نیز اشکالاتی داشت به عنوان مثال در بحث بودجه نفت کمیسیون تلفیق بیش از 350 هزار میلیارد تومان بودجه نفتی در نظر گرفته بود که این رقم 35 درصد بودجه سال 1400 را به نفت وابسته می کرد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس گفت: مالیات معوق بیش از 70 هزار میلیارد تومان و فرار مالیاتی بیش از 150 هزار میلیارد تومان است؛ کمیسیون تلفیق به جای هدایت مالیات به این بخش، مالیات بر ارزش افزوده را افزایش داده که به عبارتی 30 هزار میلیارد تومان بوده و فشار مستقیمی را به مردم وارد می کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ابراز داشت: در سال گذشته کمتر از 50 هزار میلیارد تومان از قبل فروش املاک و دارایی ها به دست آورد و در تبصره 2 بیش از 90 هزار میلیارد تومان برای این بخش پیش بینی شده بود در بحث مطالبات بازنشستگان و ایثارگران بودجه دولت 830 هزار میلیارد تومان که کمیسیون تلفیق آن را به هزار و 200 هزار میلیارد تومان رساند.

وی افزود: هدفمند کردن یارانه ها در تبصره 14 حدود 250 هزار میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق آن را به 400 هزار میلیارد تومان افزایش داد و این رقم به علاوه هزار و 200 میلیارد تومان تقریباً بیش از 2 برابر بودجه دولت بود که  بودجه ای بسیار تورم زا بوده و دولت نیز اعلام کرد که این تغییرات را اعمال نمی کند.

وی گفت: کمیسیون تلفیق ارز را 17 هزار و 500 تومان دیده بود که دولت آن را قبول نداشت درست است که ارز 4 هزار و 200 تومان است فسادزا است اما وقتی به یکباره این ارز به 17 هزار و 200 تومان تبدیل شود عملاً قیمت ها به شدت افزایش می یافت و این خطر وجود داشت که دولت نتواند بازپرداخت را به کارمندان کشاورزان محرومین مستضعفان پرداخت کند و از طرفی افزایش قیمت بیش از حدی را نیز شاهد بودیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه با مخالفت مجلس کلیات لایحه بودجه 1400به تصویب نرسید تصریح کرد: اکنون  لایحه بودجه در دست دولت بوده و امیدواریم لایحه بودجه 1400 در روز سه شنبه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

وی گفت: دولت در حال اعمال اصلاحات بر روی لایحه بودجه است لذا بودجه باید در جهت حمایت بخش های آسیب پذیر مانند بازنشستگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان کشوری باشد که اکنون به دلیل شرایط اقتصادی متحمل فشار بسیاری هستند به ویژه حقوق های بازنشستگان تأمین اجتماعی بسیار پایین بود و باید در لایحه بودجه 1400 رقم های بیشتری برای این موضوعات در نظر گرفته شود.

کوچکی نژاد با بیان اینکه پس از تأکیدهای مقام معظم رهبری  در خصوص پیری جمعیت مجلس سعی در ارائه راه حل هایی برای این موضوع دارد افزود: استان گیلان پیرترین استان کشور شناخته شده اما باید توجه داشت که مهاجرینی که به استان گیلان می آیند اکثراً میانسال بوده و به این خاطر ما شاهد رشد منفی جمعیت در استان هستیم.

 عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی عنوان داشت: در این راستا نمایندگان طرحی را تحت عنوان جمعیت و تعالی خانواده در مجلس ارائه کردند  این طرح در حال نهایی شدن بوده و احتمالاً در سال آینده به آن پرداخته می شود و مجلس قانون درستی را برای آن به تصویب می رساند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس ابراز داشت: اعتقاد ما این است که باید در شهرستان رشت تغییراتی در حوزه تقسیمات کشوری صورت گیرد این تغییرات در ماه اخیر اجرا شده و طی آن خمام به شهرستان، چوکام به بخش و پیربازار به شهر تبدیل شدند که این امر برای مردم این مناطق بسیار حائز اهمیت است.

کوچکی نژاد خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های خمام که در تبدیل آن به شهرستان کمک بسیاری کرد مرزی بودن خمام بود در شهرهای مرزی جمعیت اثر چندانی ندارد اکنون لشت نشا و خشکبیجار نیز مرزی بوده و چون جمعیتشان نسبت به خمام کمتر بود خمام اولویت بیشتری برای شهرستان شدن داشت.

 وی تصریح کرد: زمانی که شهر به شهرستان ارتقا پیدا می کند خود به خود باید دستگاه ها و ادارات در آنجا ارتقا پیدا کند این بحث در لایحه بودجه سال آینده دیده شده و مکاتباتی را نیز با مسئولان کشوری در این حوزه داشتیم تا بتوانیم منابعی را در اختیار فرماندار شهرستان قرار دهیم.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: دستگاه های این مناطق برای استقرار نیاز به زمین و امکانات دارد برای مثال مردم چوکام بخشداری چوکام را به سرعت تجهیز کرده و در خمام نیز در تلاش هستند تا دستگاه ها را در آنجا مستقر کنند.

رئیس فراکسیون محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس گفت: محصول استراتژیک گیلان برنج بوده و باید دفتر مستقلی در وزارت خانه برای آن تأسیس شود؛ بخش های مختلف مانند خرما، گندم، چغندر، مرکبات، ابریشم و آبزیان  دسته بندی شده و در مجلس یازدهم در تلاش هستیم که علاوه بر حمایت این محصولات در تولید و صادرات بتوانیم  صنایع وابسته را در گیلان توسعه دهیم.

 نماینده مردم رشت و خمام در  مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در راستای توسعه صنایع تبدیلی گیلان جلساتی آغاز شده و در حال جمع آوری مشارکت بخش خصوصی و دولتی هستیم تا ان شاالله اقدامات اساسی در این حوزه انجام شود.

کوچکی نژاد بیان کرد: مسکن مهر رشت اخیراً اعلام کرده مابه تفاوت ساخت خانه ها را از خریداران دریافت می کند بنده این موضوع را در جلسات شورای اداری تذکر دادم که وجود تعاونی ها دیگر در این حوزه توجیهی ندارد و هر بلوکی می تواند نماینده ای انتخاب کرده و نمایندگان کارها را بر عهده بگیرند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تعاونی ها به جز اتمام بلوک های نیمه کاره وظایف دیگری نداشته و تصمیماتی مانند محوطه سازی، رنگ آمیزی، زدن آسانسور و مواردی از این دست برعهده خود خریداران است.

وی با بیان اینکه بخشی از معضل حاشیه نشینی ناشی از عدم برنامه ریزی شهری مسئولان شهر و مسئولان استان است گفت: در مجلس دهم قانونی وضع شد و یک مهلت 3 ساله در نظر گرفته شد تا حاشیه نشینان را از نعمت آب، برق و گاز بهره مند کنند.

وی افزود: حاشیه نشینی شامل افرادی هستند که به طور شخصی خانه می سازند و یا انبوه سازانی که برای ندادن عوارض شهرداری این رویه را در پیش گرفتند و مردم وقتی این منازل را دریافت می کنند تازه متوجه عدم وجود امکانات می شوند 4 هزار خانه در رشت با این بحران مواجه بوده و این  هرج و مرج ضعف در مدیریت شهری است.

 کوچکی نژاد گفت: اکنون طرحی آماده شده که آن هایی که برای سرپناه خود منازل شخصی می سازند و انبوه سازان سودجو از هم جدا شده و به افراد آب، برق و گاز داده و انبوه سازان را به سمت شهرداری و دریافت عوارض هدایت کنند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس عنوان داشت: یک میلیون تن قیر رایگان به بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش با درصدهای مشخص تعلق یافت؛ اگر قیر رایگان سریعتر به گیلان و شهرستان رشت اختصاص پیدا کند مشکل چند جاده شهرستان رشت که کارهای اولیه آن انجام شده برطرف می شود.

  نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: از این جاده ها می توان به جاده امین آباد، چهار راه نوده، کوچصفهان و خشکبیجار اشاره داشت و امیدواریم تا اوایل عید بتوانیم روکش این جاده ها را انجام دهیم.

کوچکی نژاد با بیان اینکه ساخت قطار شهری در رشت حدود 10 سال قبل مطرح شد ابراز داشت: همزمان 6 مرکز استان ها نیز این پروژه را داشتند که مجوز آن دریافت شد اما متأسفانه این پروژه در رشت با مشکلاتی مواجه شد که یکی از این مشکلات هرج و مرج در مدیریت شهری بود.

وی افزود:  مشکل بعدی مجوز استان بود که معتقد بودند آیا رشت نیازمند حمل و نقل ریلی است یا خیر که پس از دریافت مجوز این پروژه در تهران توسط بنده مورد دفاع و توجیه قرار گرفت اما در نهایت با نامه یک دستگاه این پروژه کنسل شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان