Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: در جهت حمایت از نوآوران صاحبان طرح های نوآورانه وام ۵۰۰ میلیونی با بهره کم دریافت می کنند.

عباس علیزاده شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وظیفه ای که اکنون بر عهده اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی است تنظیم حوزه کارکردی واحدهای تولیدی با جمعیت جویای نیروی کار است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ابراز داشت: نرخ مشارکت اقتصادی استان گیلان که در نمونه گیری پاییز امسال اعلام شد 44 درصد بوده براساس سرشماری سال 95 نرخ بیکاری جمعیت بالای 10 سال 11.2 درصد است .

علیزاده تصریح کرد: بیشترین نرخ بیکاری در شهرستان های شفت با حدود 19 درصد، بندر انزلی با 17 درصد و صومعه سرا با 16 درصد مشاهده می شود و شهرستان رضوانشهر کمترین نرخ بیکاری را دارد.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان عنوان داشت: متوسط نرخ بیکاری در استان گیلان در سال های 95 تا 98 حدود 11 درصد بوده و نرخ بیکاری افراد بالای 16 سال در استان 10.5 درصد است.

وی با بیان اینکه سیاست کلی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اتصال نهادهای بازار کار به همدیگر است بیان کرد: یکی از اقدامات در این حوزه رصد اشتغال هایی که در استان صورت می گیرد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان خاطرنشان کرد: همه واحدهای صادرکننده مجوز اشتغال باید اشتغال ایجاد شده خود را در سامانه مربوطه اعلام کنند که برای آن ها در طول سال برنامه ریزی شود.

وی افزود: امسال 16 هزار و 663 شغل برای ثبت در سامانه پیش بینی شده بود و اکنون تعداد 16 هزار و 334 شغل ثبت شده است این سامانه برای رصد آمار افراد شاغل بوده و هر فرد با کد ملی خود در این سامانه ثبت نام می کند.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان اظهار داشت: یکی دیگر از سیاست های ما تسهیل گری در حوزه اشتغال است در این حوزه دولت تسهیلاتی مشخص شده که به این شغل ها اختصاص می یابد.

 وی گفت: در ارتقاء بهره وری کارگاه های استان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقداماتی اعم از ایجاد کارگاه های آموزشی و ایجاد مراکز مشاوره برای توسعه کار و خدمات را صورت می دهد که نیروی کار، سرمایه گذاران و تعاونی ها می توانند در این مراکز حضور یابند.

علیزاده تصریح کرد: یکی از بسته های حمایتی تسهیلات ارزان قیمت برای بخش کارآفرینی است در حوزه روستایی و عشایری جهت ایجاد اشتغال پایدار 3 هزار و 900 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت ارائه شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان ابراز داشت: در همین راستا به کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و بنیاد شهید و امور ایثارگران هزار و 200 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شده است.

وی گفت: در حوزه تسهیلات فراگیر برای شرکت هایی که در حوزه های غیر از روستایی مانند شهرک های صنعتی فعال هستند 972 میلیارد ریال و در مجموع 4 هزار و 879  میلیارد ریال با پیش بینی بیش از 6 هزار و 600 نفر اشتغال تسهیلات پرداخت شده است.

علیزاده افزود: به واحدهای آسیب دیده از کرونا در گیلان بیش از 3 هزار و 463 میلیارد ریال تسهیلات برای تثبیت اشتغال بیش از 38 هزار نفر در 5 ماهه گذشته پرداخت شده و گیلان در حوزه جذب تسهیلات حمایتی کرونا و ارائه آن به افراد در کشور دارای رتبه نخست است.

وی گفت: در حوزه مشاغل خانگی وام های ارزان قیمت اعطا شده و تاکنون 62 میلیارد ریال برای اشتغال 600 نفر پرداخت شده؛ از دیگر اقدامات حمایت از طرح های نوآورانه ای است که توسط پارک علم و فناوری گیلان به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خاطرنشان کرد:  در این راستا تسهیلات زیر 500 میلیون تومان با سود 4 درصد و تسهیلات بیش از 500 میلیون تومان با سود 10 درصد پرداخت می شود.

علیزاده تصریح کرد: در راستای اجرای ماده 27 قانون برنامه ششم با هدف توسعه اشتغال و کاهش مهاجرت از روستا به شهر  وزارت تعاون طرحی را تحت عنوان «روستا تعاون» اجرا کرد.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان بیان کرد: در این طرح در 10 ماه گذشته 37 تعاونی تشکیل داده شد که تعداد اعضای آن ها بیش از 552 نفر بوده و برای بیش از 682 نفر فرصت شغلی ایجاد شد.

 در این حوزه با تشکیل شرکت های تأمین نیاز به جهت کمک به کاهش هزینه های تمام شده اعضا، کمک به بازاریابی و کمک به برندینگ و استانداردسازی بیش از 40 تعاونی با گرایش های مختلف با همت دستگاه های صادر کننده مجوز در گیلان ایجاد شد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان