Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : فرخی میکال از عملکرد بانک ها در قبال کشاورزان به شدت انتقاد کرد و با بیان اینکه طرح های بزرگ کشاورزی در گیلان اجرایی نشده است گفت: مردم از افزایش بی سابقه قیمت کود شیمیایی ناراضی هستند و توقع رسیدگی دارند.

«رسول فرخی میکال» با تاکید بر اینکه شالیکاران و کشاورزان از افزایش قیمت کود شیمیایی و سموم دفع آفات ناراضی هستند و توقع رسیدگی مسئولان به این قضیه را دارند اظهار داشت: عملکرد بانک ها در قبال کشاورزان و برای اعطای تسهیلات کشاورزی به آنان اصلا قابل قبول نیست.

رییس مجمع نمایندگان گیلان نامگذاری امسال به نام سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه ایشان بر روی مباحث اقتصادی و خودکفایی تاکیدات ویژه ای دارند تصریح کرد:جای طرح های بزرگ کشاورزی در گیلان خالی است.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک ها برای اعطای تسهیلات از کشاورزان درخواست می کنند سند ملک شهری ارائه کنند در حالی که یک کشاورز چنین امکانی برایش وجود ندارد و عملا دستش خالی می ماند.

فرخی میکال با اشاره به اینکه درخواست های غیرمعقول بانک ها برای اعطای تسهیلات به کشاورزان مشکلات زیادی را برای آنان ایجاد کرده است عنوان کرد: درخواست بانک ها برای ارائه سند ملک شهری موجب می شود کشاورز برای تهیه سند به دلالان مراجعه کند و بخشی از وام دریافتی را به آنان بدهد.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس فراهم آوردن بسترهای لازم برای اینکه زمینی که کشاورز روی آن کار می کند به عنوان وثیقه مورد قبول واقع شود را راهکاری اساسی جهت حمایت از تولیدات داخلی دانست و یادآور شد: خودکفایی و افزایش تولیدات بخش کشاورزی بدون پشتیبانی مؤثر از این بخش میسر نمی شود.

وی بارش شدید باران در سال گذشته و همزمان با برداشت محصول برنج که خسارات مالی بسیار زیادی را متوجه شالیکاران گیلانی کرد را هم مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: اگر بیمه محصولات کشاورزی از جمله برنج به خوبی ترویج می شد الان شاهد این حجم از آسیب دیدن کشاورزان و برنجکاران گیلانی نبودیم.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس مبلغ خسارت پرداختی بیمه در مقایسه با ارزش محصولات را بسیار ناچیز قلمداد کرد و بیان داشت: علاوه بر این مشکل، کشاورزان به علت اینکه آگاهی کامل و جامعی از این موضوع ندارند هر قراردادی را که در مقابلشان می گذارند و با هر شرطی که باشد را امضا می کنند.

رییس مجمع نمایندگان گیلان خسارت بسیار شدید بارندگی به مزارع برنج حوزه انتخابیه لاهیجان و سیاهکل را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه مشکلات موجود در مسیر بیمه کردن محصولات کشاورزی باید برداشته شود خاطرنشان کرد: اکثریت اراضی شالیزاری آسیب دیده ما بیمه نبودند از طرفی به علت برخی مسائل مردم نیز تاکنون رغبتی برای بیمه کردن محصول خود نداشته اند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان