Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون انرژی مجلس از برابری میزان تولید و توزیع برق در کشور خبر داد و گفت: میزان مصرف برق در کشور بر روی خط قرمز قرار دارد.

پرویز محمدنژاد شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین بار ارائه لایحه بودجه 1400 به مجلس ابهاماتی برای نمایندگان مجلس به همراه داشت و نهایتاً مجلس به این نتیجه رسید که اصلاحیه لازم را لایه لایه انجام دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ابراز داشت: بودجه وارد کمیسیون تلفیق شد و اصلاحات لازم صورت گرفت ولی از آن جایی که دولت مسئول اجرای این لایحه بوده و با اجرا نکردن آن ضرر و زیانش به ملت می رسد مجلس تصمیم گرفت که دولت نیز در این اصلاحات سهیم باشد.

محمدنژاد افزود: اشکالات این لایحه با اصلاحات جزئی حل شد؛ در بودجه ریزی نکته حائز اهمیت مباحث درآمدی است لذا در لایحه بودجه 1400 ابهاماتی در درآمد وجود داشت مثلاً فروش 2 میلیون و 500 بشکه نفت یکی از ابهامات لایحه بودجه 1400 بود.

وی با بیان اینکه این مسئله در کمیسیون انرژی دارای ابهام بود تصریح کرد: چاه های نفتی که از آن ها برای مدت طولانی برداشت نشود کیفیت برداشت خود را از دست می دهد و برای برداشت مجدد آن باید هزینه هایی انجام شود و این امر زمان بر نیز هست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد: از طرفی بازار فروش نفت نیز برای منطقه و فرامنطقه برای مجلس نامفهوم بود و اکنون بازار فروش آنچنانی برای این موضوع وجود ندارد کمااینکه دولت نیز نتوانست پاسخ درستی در این باره به مجلس بدهد و اکنون در اصلاحیه نیز باز ابهام دیده می شود.

 وی با اشاره به اینکه مجلس با 199 هزار و 276 میلیارد تومان فروش نفت موافقت کرد عنوان داشت: درآمدهای پایدار یکی از مباحث مهم است و اکنون حدود 50 هزار میلیارد تومان به درآمدها افزوده شد که این امر بسیار خوبی است؛ نگرش دولت و مجلس بر روی افزایش محدود اعتبارات هزینه ای بود زیرا هر چه اعتبارات هزینه ای در کشور کمتر شود ایجاد اشتغال و سایر امکانات رفاهی را برای مردم فراهم می شود.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه این مباحث در حقوق بازنشستگان بدهی تأمین اجتماعی و موارد این چنینی دیده شد خاطرنشان کرد: دولت برای پرداخت بدهی خود به تأمین اجتماعی 125 هزار میلیارد تومان دیده بود که مجلس آن را به 150 هزار میلیارد تومان تبدیل کرد.

وی گفت: تبصره 12 افزایش 25 درصدی حقوق بوده و اعتبارات هزینه ای نیز به وفور در این تبصره دیده می شد همچنین پیش بینی منابع لازم آن نیز باید توسط دولت صورت می گرفت که اکنون پیش بینی شد؛ بحث حقوق بگیران نجومی یک معضل بسیار مهم برای کشور شده بود که در همین تبصره اصلاح و محدود شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: در بحث برق اگر افزایش زیادی صورت می گرفت به مردم فشار وارد می شد لذا به همین خاطر تنها 10 درصد به آن افزوده شد و عشایر، روستایی و چاه های کشاورزی که در تولید محصولات کشاورزی نقش به سزایی دارند شامل این افزایش نیستند؛ صنایع مشمول این افزایش می شوند.

محمدنژاد عنوان داشت: امروز کشور ما در حوزه برق تجدیدپذیر از دنیا عقب مانده است این یک فناوری جدید روز بوده و در برنامه پنجم و ششم قرار بود 5 هزار از این محل تولید داشته باشیم و این تولید را نیز صادر کنیم.

وی با بیان اینکه امروز در صنعت برق چند چالش بزرگ مطرح است تصریح کرد: تولید برق کشور 58 هزار مگا وات و میزان مصرف ما نیز همین مقدار است و میزان مصرف ما اکنون در خط قرمز قرار دارد؛ مسئولین وزارت نیرو باید توجه داشته باشند که در برنامه پنجم و ششم تولید 3 هزار مگا وات به دولت تکلیف شده که متأسفانه این امر صورت نگرفت.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه تولید ما در سال های گذشته 2 هزار و 500 مگا وات بود خاطرنشان کرد: نیروگاه های ما قدمت زیادی داشته و تولید ما از قبل نیروگاه های حرارتی از رده خارج شده صورت می گیرد؛ 18 هزار مگا وات از تولید از نیروگاه هایی با قدمت 20 تا 40 سال است.

 وی با بیان اینکه در این خصوص تبصره هایی ارائه شده بیان کرد: نگاه مجلس به برق تحول یافته و اگر به برق نرسیم صنایع دیگر و مشترکین نیز دچار مشکل می شوند کمیسیون انرژی مجلس نیز به برق توجه دارد و امیدواریم در لایحه بودجه 1400 در تبصره های مربوط به این حوزه بتوانیم موارد خوبی را در نظر بگیریم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس عنوان داشت: کنارگذر لنگرود 11 کیلومتر است که تا پیچ شهید املاکی حدود 2 و نیم کیلومتر از آن کاری صورت نگرفته بود اما در این چند ماه درصد بالایی از آن 2 و نیم کیلومتر اجرا شده است.

وی با بیان اینکه کنارگذر لنگرود 12 سال پیش به پیمانکار واگذار شده و اکنون تنها 70 درصد آن انجام شده گفت: علت آن این است که زمانی که مشاور می خواهد مطالعه پروژه را آغاز کند محدوده استفاده از مصالح را خیلی کوتاه در نظر می گیرد کنارگذر لنگرود حدود 400 هزار تن مصالح نیاز دارد که تحقق این امر در لنگرود میسر نیست و اگر بخواهیم این مقدار مصالح را برای پیمانکار تهیه کنیم به 80 معدن نیاز داریم که این امر ممکن نیست.

 محمدنژاد افزود: زمان برآورد پروژه این موضوع دیده نشد و اکنون هزینه این پروژه 5 برابر شده است؛ مشاوره ها و محدود کردن پیمانکار در برآورد مصالح برای کم کردن هزینه حمل، کار درستی نیست و این مشکلی است که در کل استان دیده می شود؛ خساست در نگاشتن  بودجه اولیه و کم کردن محدوده تأمین مصالح باعث عقب ماندگی پروژه های استان و افزایش میزان اعتبار موردنیاز برای تکمیل آن ها شده است.

 نماینده مردم لنگرود در مجلس اظهار داشت: بسترهای لازم برای اتمام کنارگذر لنگرود فراهم شده و ان شاالله بتوانیم در موعد مقرر آن را تحویل دهیم که بار ترافیک لنگرود به حداقل برسد همچنین شهرداری لنگرود نقش موثری در کاهش بار ترافیک داشته که از آن کمال تقدیر و تشکر را دارم شهرداری لنگرود در ضلع غربی شهر خیابان عریضی را آماده کرده که بار ترافیک این منطقه را به کلی کاهش می دهد.

وی افزود: یکی از دغدغه های ما شهرک های صنعتی است و اکنون 60 درصد واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی در حال خاک خوردن هستند در حال حاضر 120 واحد صنعتی در شهرک های صنعتی و کارگاه های صنعتی فعالیت می کنند و قالب این واحدها در تأمین تسهیلات بانکی در گردش مالی، تجهیزات و لوازم و منابع اولیه ساخت دچار مشکل هستند.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس عنوان داشت: در سطح کشور پیگیر این موضوع بودیم و همچنین کمیته رفع موانع تولید در لنگرود نیز بسیار راهگشا بوده و درصد قالب ملاحظه ای از موانع حل شده و تولید بیشتر شده است اما هنوز نیز در خطر ورشکست شدن این واحدها هستیم.

 وی با بیان اینکه انتخاب محل اطاقور برای ساخت کارخانه کمپوست نارضایتی هایی را برای مردم محل به همراه داشت و زباله ها آنجا تخلیه شده و مردم را با مشکل مواجه کرد گفت: برای حل این مشکلات جلسه ای در تهران برگزار شد و در فاز نخست این مشکلات حل شده تنها کمی با مشکلات برق روبرو هستند که بنده پیگیر این مسئله هستم و ان شاالله در یک الی 2 ماه آینده این پروژه به بهره برداری اولیه در فاز پردازش می رسد.

محمدنژاد خاطرنشان کرد: فاز دوم مربوط به کود آلی است که درصد رشد خوبی نداشته و با توجه به اینکه 24 هزار میلیارد تومان برای آن اعتبار اختصاص داده شده اگر مشکلی پیش نیاید در 6 ماه نخست سال آینده می توانیم بخش کود آلی را نیز تکمیل کنیم .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان