Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس گفت: ۸ میلیارد دلار در بودجه ۱۴۰۰ برای تامین کالاهای اساسی با ارز دولتی اختصاص یافت.

مهرداد گودرزوند شامگاه پنجشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در لایحه بودجه 1400 سیاست های اقتصاد مقاومتی به خوبی در نظر گرفته نشده بود که به دولت ارجاع شد و دولت نیز موارد لازم را در آن لحاظ کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ابراز داشت: منابع عمومی لایحه بودجه 1400 اکنون 10 میلیون و 58 هزار و 639 میلیارد و 272 میلیون ریال است که از این مقدار 950 هزار میلیارد درآمدهای اختصاصی است .

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس بیان کرد: بیشترین بحث در لایحه بودجه 1400 مربوط به درآمدها در خصوص توجه به مالیات و کمتر کردن وابستگی بودجه به نفت بوده و یکی از دلایل برگشت خوردن لایحه بودجه به دولت سهم صندوق توسعه بود.

گودرزوند تصریح کرد: پس از رد لایحه بودجه دولت قبول کرد که سهم صندوق توسعه ملی تا یک میلیون بشکه  20 درصد و مازاد آن را 38 درصد بپردازد و مجلس  به نوعی 40 هزار میلیارد وابستگی بودجه به نفت را کاهش داد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در بخش مالیات ها 50 هزار میلیارد افزایش صورت گرفت و اکنون به 366 هزار میلیارد تومان رسید و سهم نفت نیز در لایحه بودجه سال آینده 199 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: اختصاص 150 هزار میلیارد تومان به همسان سازی بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی از کارهای مهم مجلس در لایحه بودجه 1400 بود لذا رتبه بندی معلمان، تسری زندانیان غیرعمد و بخش های دیگری که در لایحه بودجه نادیده گرفته شده بود لحاظ شد.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس بیان کرد: در لایحه بودجه سال آینده 8 میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی با ارز دولتی دیده شد و در این خصوص سیاست های نظارتی و انضباطی نیز پیش بینی شده است.

وی در خصوص پرداخت مالیات کارکنان دولت گفت: دریافتی های زیر 4 میلیون از مالیات معاف بوده و مالیات دریافتی بیش از آن به صورت پلکانی افزایش می یابد همچنین حقوق های زیر 10 میلیون تومان 25 درصد افزایش یافته و مبالغ بالاتر از آن 2 و نیم میلیون تومان افزایش می یابد.

گودرزوند تصریح کرد: بحث بعدی در لایحه بودجه تعرفه های الگوی مصرف بود تا خانواده هایی که از الگو پیروی می کنند از پرداخت معاف شوند و مبلغ جریمه ها نیز 5 درصد افزایش یافت که درآمد حاصل از آن به تأمین تجهیزات نیروی انتظامی اختصاص پیدا می کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس ابراز داشت: امسال یک میلیون بشکه قیر رایگان در اختیار دستگاه ها قرار گرفت که ابلاغیه آن داده شده و شهرداران باید پیگیر آن باشند؛ در سال بعد نیز 4 میلیون بشکه به دستگاه ها اختصاص پیدا کرد و استفاده از این قیر بستگی به مدیریت مدیران استانی و محلی دارد.

 وی با بیان اینکه بنده از معاونت عمرانی استاندار و استاندار می خواهم که نظارت بیشتری بر عملکرد شهرداری ها در این خصوص داشته باشند گفت: بنده نیز در این امر نظارت دارم و گزارش کار شهرداران رودبار در خصوص استفاده درست از این قیر در جهت رفع مشکلات آسفالت و روکش شهر ها باید از طریق فرمانداری ها به بنده داده شود.

نماینده مردم رودبار در مجلس عنوان داشت: این قیر به جاده های روستایی شهرستان رودبار نیز اختصاص یافته که اقدامات لازم پس از مساعد شدن شرایط جوی اجرا می شود در حوزه روستایی 28 کیلومتر برای آسفالت اعتبار اختصاص داده شده همچنین کار آسفالت جاده سندس نیز انجام شده و به پیمانکار سپره شده است.

 عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: کشور ما ظرفیت افزایش جمعیت را دارد اما باید به وضعیت اقتصاد توجه شود امسال در بحث حمایت های اقتصادی برای رشد جمعیت وام ازدواج، تسهیلات برای مسکن و تسهیلات فرزندآوری در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: در قانون بودجه به مباحث مشکلات ناباروری پرداخته شده و این مورد نیز تحت پوشش بیمه قرار می گیرد و افراد می توانند تا 2 بار در خصوص روش های مختف درمان ناباروری از بیمه استفاده کنند؛ د ر بحث فرهنگ سازی نیز اقداماتی صورت گرفته و اعتباراتی برای صدا و سیما در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم رودبار در مجلس گفت: شهرستان رودبار 18.5 از خاک گیلان را داشته اما 4.5 درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهد که در این خصوص رودبار با کاهش جمعیت مواجه است البته در شهرستان رودبار خدمات مناسبی نیز ارائه نشده و حتی برخی از مناطق تا کنون آب مناسب نیز ندارند.

وی با بیان اینکه اخیراً با وزیر نیرو جلساتی در خصوص سد دیورش برگزار شد و پیگیر هستیم تا در موعد مقرر تحویل داده شود افزود: درباره مشکلات زیتون پیگیری هایی صورت گرفته و با وزیر جهاد کشاورزی رایزنی هایی انجام شده است.

گودرزوند با بیان اینکه امسال در بحث کشاورزی در بودجه تسهیلات خوبی دیده شده اظهار داشت: از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبیاری کشاورزی و روش های نوین 100 میلیون یورو، برای عملیات آبخیزداری 100 میلیون یورو، طرح های آب رسانی روستاها 100 میلیون یورو اعتبار در نظر گرفته شده است.

نماینده مردم رودبار در مجلس افزود: همچنین برای آبیاری نوین و زهکشی 630 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده و در کمک های بلاعوض دولت نیز تسهیلات خوبی ارائه می شود؛ سیاست هایی در سطح کلان دیده شده امیدواریم بتوانیم بازنگری خوبی در بحث زیتون رودبار داشته باشیم.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زیتون رودبار را به حجم آن نمی شناسند و اصل بر کیفیت آن است تصریح کرد: لازمه توسعه آن توجه بیشتر بوده جهاد کشاورزی استان کارهایی در این خصوص انجام داده اما کافی نیست و باید توجه بیشتری به این حوزه شود.

وی با اشاره به اینکه لوله کشی گاز به طول 22 کیلومتر مشکلات عدیده ای را برای مردم شهرستان ایجاد کرده عنوان داشت: زمین های مردم در حریم این لوله کشی قرار گرفته همچنین ساخت راه آهن، آزاد راه و بستر سفید رود نیز حریم های مردم را در بر گرفته است.

نماینده مردم رودبار در مجلس با بیان اینکه قرار است برای رفع این مشکل از دیوارکشی استفاده شود تصریح کرد: دیوارکشی باید به نحوی باشد که مشکلات مردم را مرتفع سازد منابع این دیوارکشی ها بخشی از منابع شهرداری و بخشی از منابع ملی تأمین می شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس خاطرنشان کرد: شهرداری های رودبار، منجیل و رستم آباد عملکرد خوبی در دریافت مطالبات و اعتبارات داشتند اما شهرداری لوشان در این خصوص عملکرد خوبی نداشته که منجر به اعتراض هایی شده و از استاندار می خواهیم که در عملکرد شورا ها نظارت بیشتری صورت گیرد.

 نماینده مردم رودبار در مجلس اظهار داشت: یکی از مشکلات شهرستان آب و فاضلاب است که بسیاری از افراد در منازل با مشکلاتی در این حوزه مواجه هستند؛ امسال پیگیری هایی صورت گرفت و مشخص شد شکستگی هایی وجود دارد که باید این مشکلات برطرف شود.

وی با بیان اینکه احداث نیروگاه بادی و خورشیدی در شهرستان رودبار به خوبی جواب داده عنوان داشت: بسیاری از این توربین های شهرستان رودبار قدیمی هستند و تحریم ها نیز در این امر اثر گذار بوده اما پیگیری هایی با برق منطقه ای استان داشتیم تا توربین های خورشیدی و بادی در برخی از مناطق رودبار تعبیه شود.

گودرزوند خاطرنشان کرد: در این خصوص حمایت هایی نیز از بخش خصوصی انجام می شود که از جمله آن ها می توان به واگذاری زمین و تضمین خرید 20 ساله اشاره داشت لذا مشکلاتی در این حوزه وجود داشت که در حال حل و فصل است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحث هایی مبنی بر تولیدات کشاورزی در کنار این نیروگاه ها مطرح است که در صورت اجرایی شدن آن به تولید و صنعت شهرستان رودبار کمک بسیاری می کند.

نماینده مردم رودبار در مجلس گفت: رودبار حوزه های دامداری، طیور، باغذاری، توریست و صنعت را در دل خودش دارد همچنین شهر صنعتی لوشان پس از رشت بزرگترین شهر صنعتی گیلان است اگرچه در این شهرستان به طور کامل از این ظرفیت ها بهره گیری نمی شود.

گودرزوند تصریح کرد: رودبار در بخش گوساله پروری صنعتی دارای 9 واحد، بره پروری 5 واحد، دام های سبک 200 هزار رأس و دام سنگین 50 هزار رأس است همچنین در شهرستان رودبار حمایت هایی از تأمین نهاده ها صورت گرفته اما کافی نیست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان