Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به لزوم تجدید نظر در طرح هادی گفت: در برخی از روستاها ۱۰ سال از آخرین بازنگری طرح هادی در آنجا می گذرد.

غلامرضا مرحبا درباره بازنگری در طرح هادی با بیان اینکه طرح هادی مشکلاتی را برای بومیان مناطق روستایی به وجود آورده اظهار داشت: این طرح برای مشخص کردن محوطه روستایی و تسهیل خدمات رسانی به روستاها به تصویب رسید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اما در خیلی از مناطق طرح هادی مشکلاتی را برای بومیان ایجاد کرده و در بسیاری از روستاها بیش از 10 سال از آخرین بازنگری طرح هادی در آن ها گذشته که به دلیل نبود بودجه بازنگری انجام نشده است.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با بیان اینکه در این مدت روستاها متحمل تغییرات زیادی بوده و گسترش یافته است خاطرنشان کرد: همچنین در بازنگری کاربری ها نیز مواردی در طرح هادی لحاظ شده که نیاز به اصلاح دارد.

وی افزود: باید کارشناسی های درستی در این حوزه انجام شود تا به عنوان مثال کشاورزان و روستاییان برای ساخت سکونتگاهی برای فرزندان خود در محوطه خانه خود دچار مشکل نباشند که برای حل این مشکل پیگیری های بسیاری صورت گرفته است.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سیستم فعلی طرح هادی جز ایجاد مشکلات برای روستاییان چیزی به همراه ندارد اظهار داشت: پیگیری هایی در جهت تجدید نظر در نحوه طراحی نقشه های طرح هادی انجام شده تا یک فکر اساسی در این خصوص صورت گیرد.

مرحبا درباره بودجه اختصاص یافته به مدیریت بحران در لایحه بودجه 1400 گفت: معمولاً بودجه های در نظر گرفته شده برای مقابله با حوادث طبیعی و جبران و بازسازی خسارات حاصل از بلایا کفایت نمی کند اما در مجموع امسال نسبت به سال گذشته میزان بود جه ها بیشتر بوده که پس از ابلاغ بودجه مربوط به مدیریت بحران سهم هر استان در این بودجه مشخص می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص رفع مشکلات مناطق حاشیه نشین افزود: یکی از موارد حائز اهمیت در خصوص معضل حاشیه نشینی ساماندهی اماکن احداث شده است که در حوزه اراضی ملی محیط زیست و منابع طبیعی قرار دارد.

مرحبا خاطرنشان کرد: اما بخش دیگری از اماکن احداث شده در حاشیه ها در محوطه منابع طبیعی، اراضی ملی و موارد این دست نبوده و اکثر ساکنان اقشار آسیب پذیری هستند که از سال ها قبل زمین هایی را در آنجا خریداری کردند.

وی با بیان اینکه برخی از اماکن در مناطق حاشیه نشین با احکام قضایی صادر شده تخریب می شود عنوان داشت: به اعتقاد بنده می توان در این خصوص تدابیری اندیشید تا این اماکن ساماندهی و تعیین تکلیف شده و حضور این افراد در مناطق حاشیه قانونی باشد تا بتوانند خدمات دریافت کنند.

 مرحبا با اشاره به اینکه مردم ساکن این مناطق در مشقت بسیاری بوده و باید اقدامات موثر و اساسی به ویژه در زمینه آب، برق و گاز در این مناطق انجام شود افزود: این حاشیه نشینی سبب شده تا ساکنان این مناطق از امکانات شهری و رفاهی بهره مند نباشند که باید تدابیر لازم جهت ساماندهی و تعیین تکلیف آن صورت گیرد.

نماینده مردم آستارا در مجلس با بیان اینکه گمرک آستارا فعالترین گمرک زمینی کشور بوده و حجم بسیاری از کامیون ها در آنجا حضور می یابند گفت: باتوجه به حجم کار در گمرک آستارا میزان تجهیزات در این گمرک کافی نبوده و باید امکانات بیشتری آن اختصاص یابد تا روند کارها با سرعت بیشتری انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: گمرک آستارا دارای یک دستگاه ایکس ری برای کنترل قاچاق بود که طی پیگیری های انجام شده دستگاه ایکس ری دوم نیز بزودی به این گمرک افزوده می شود که دستگاه جدید تکنولوژی بالاتری دارد همچنین برای راه آهن آستارا نیز نیازمند یک دستگاه ایکس ری هستیم.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی از افزایش تعداد باسکول در گمرک آستارا خبر داد و عنوان داشت: پس از محوطه سازی گمرک آستارا تعدادی باسکول به این مجموعه افزوده می شود.

وی تصریح کرد: با وجود پیگیری ها و رایزنی های بسیار اما متاسفانه اقدام خاصی در خصوص پروژه های عمرانی آستارا انجام نشده به عنوان مثال سد لاستیکی آستارا 40 درصد پیشرفت داشته و بودجه کافی به آن نرسیده و تأمین مالی خوبی ندارد.

مرحبا خاطرنشان کرد: از دیگر پروژه ها استخر سرپوشیده آستارا است که حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اما سالیان سال رها شده و یا مجتمع فرهنگی که بخش زیادی از آن ساخته شده حدود 13 سال به همان شکل باقی مانده و تأمین اعتبار برای تکمیل آن اختصاص نیافته است.

نماینده مردم آستارا در مجلس افزود: با رایزنی های انجام شده ورزشگاه وحدت پیشرفت خوبی داشته و با هماهنگی های انجام شده با وزیر ورزش و جوانان اعتباراتی برای اتمام آن اختصاص یافت که توانستیم بخشی از کار را جلو ببریم.

 مرحبا با اشاره به اینکه بازی های تیم آستارا در ماه رمضان و ساعات عصر انجام می شود اما تجهیزات نوری ورزشگاه تکمیل نیست گفت: باید نورپردازی این ورزشگاه تکمیل شود و اگر تا ماه رمضان این تجهیزات کامل نشود باز هم امتیاز میزبانی از تیم آستارا گرفته می شود.

وی با بیان اینکه بسیاری از جاده های روستایی وضعیت مناسبی نداشته و حتی بعضاً در مناطق شهری نیز نامناسب بودن معابر شهری دیده می شود ابراز داشت: این موارد به مسئولان منعکس شده و پیگیری های لازم  صورت گرفته اما تاکنون نتیجه مطلوب واصل نشده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان