Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم آستارا در مجلس گفت: وزیر راه و شهرسازی باید پاسخگوی لایروبی نشدن بندر آستارا پس از ۱۰ سال و مشکلات قرارداد راه آهن آستارا ـ آستارا باشد.

غلامرضا مرحبا با اشاره به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است اظهار داشت: مسئولان عالی کشور وآشنایی برای تحقق شعار سال باید یا  جدیت وارد عمل شوند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب برای چند سال متوالی به تولید اشاره فرموده اند افزود: توجه ویژه به تولید و حمایت از سرمایه گذاران داخلی و رفع موانع تولید از اهداف اصلی امسال است.

مرحبا، با اشاره به اینکه شهرستان مرزی بندر آستارا با دارا بودن مرزهای سه گانه یکی از مناطق بی نظیر ایران است تصریح کرد: آستارا با داشتن بندر و راه آهن و مرز زمینی، پتانسیل های بسیار بالایی در تولید و توسعه دارد که نیازمند توجه ویژه دولت است.

نماینده آستارا در مجلس با بیان اینکه در سال 1400 عقب ماندگی ها و پروژه های نیمه تمام شهرستان با جدیت پیگیری و عملیاتی می شود افزود: برخی از پروژه های مهم شهرستان بیشتر از 14 سال است که رها شده اند که امسال با جدیت این پروژه ها عملیاتی خواهد شد.

مرحبا، ساماندهی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، تکمیل استخر سرپوشیده شهرستان، مرکز فرهنگی ارشاد اسلامی، سیستم فاضلاب شهری، احداث، اصلاح و  ترمیم شبکه شرب شهری و روستایی و شبکه های جاده ای را از مهمترین برنامه های امسال شهرستان برشمرد.

وی با انتقاد شدید از نحوه عقد قرارداد راه آهن آستارا_آستارا بین ایران و جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد: ما به هیچ عنوان با عقد قرارداد با سرمایه گذاران خارجی مخالفتی نداریم بلکه انتقاد اصلی ما از متن قرارداد است.

نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این قرارداد همچون قرارداد ننگین ترکمنچای است افزود: این قرارداد در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست.

مرحبا با بیان اینکه طبق قرارداد بارانداز راه آهن آستارا ـ آستارا، دولت جمهوری آذربایجان بایستی 60 میلیون دلار سرمایه گذاری انجام می داد اظهار داشت: دولت جمهوری آذربایجان تاکنون 22 میلیون دلار در این بارانداز سرمایه گذاری کرده است و چندین برابر آن در حال بهره برداری از این پروژه است که خلاف مفاد قرارداد است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه اقتصاد علم فرصت ها است و هر کس از این فرصت ها استفاده نکند متضرر می شود تصریح کرد: متاسفانه در حوزه بندری نیز در این شهرستان با مشکلات عدیده ای روبه رو هستیم که یکی از آنها منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا است.

مرحبا با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به نماد فرصت سوزی در کشور تبدیل شده است افزود: علی رغم تحریم های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا همچنان مرزهای این شهرستان فعال است اما متولی این منطقه چراغی در آنجا روشن نکرده است.

وی با گلایه از عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص عدم لایروبی کامل بندر آستارا نیز گفت: متاسفانه پس از 10 سال هنوز لایروبی بندر آستارا کامل نشده است.

نماینده آستارا در مجلس با بیان اینکه درسال های گذشته کشتی های زیادی به دلیل عدم آبخوری کافی بندر آستارا موفق به پهلوگیری نشده اند تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی باید پاسخگوی خسارات قابل توجه این موضوع باشد که  متاسفانه با شعار سال مقام معظم رهبری در تضاد است.

مرحبا با تاکید بر اینکه هماهنگی های لازم جهت برگزاری جلسه مشترک با حضور سرمایه گذار بخش خصوصی بندر آستارا، سازمان بنادر و دریانوردی و مقامات عالی استان در حال انجام است خاطرنشان کرد: مردم شریف شهرستان آستارا باید بدانند که مقصر اصلی این عقب ماندگی ها در حوزه بندر آستارا چه کسی است و باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه موضوع عدم لایروبی بندر آستارا و عدم اجرایی شدن منطقه ویژه اقتصادی و قرارداد راه آهن آستارا ـ آستارا به صورت کتبی از وزیر راه و شهرسازی سوال و تذکر داده شده است افزود: پس از تعطیلات وزیر راه و شهرسازی بایستی در کمیسیون مربوطه مجلس حضور پیدا کرده و پاسخگوی سوالات باشد که در صورت عدم پاسخ مناسب بایستی در صحن علنی مجلس پاسخگو باشد.

نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه پس از گذشت 10 سال  مشکلات منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا همچنان پابرجاست که البته مؤسسات و شرکت های بزرگی هستند که می تواند متولی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا باشد.

مرحبا با اشاره به اینکه خسارت هایی که با مسدود شدن کانال سوئز به اقتصاد جهان وارد آمد، نشان دهنده اهمیت حمل و نقل دریایی در اقتصاد جهانی است اظهار داشت : این حجم از خسارت چون به اقتصاد جهانی وارد آمد و بین کشورها سرشکن شد شاید قابل تحمل باشد اما چنانچه کشوری همچون ایران به تنهایی دچار چنین عارضه ای شود این خسارت ها می تواند به تنهایی چرخه حمل و نقل دریایی را زمین گیر کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به وجود صف های طولانی کامیون های خارجی در این شهرستان هم گفت: راه اندازی تیرپارک و همچنین راه اندازی خط کانتینرهای یخچالی با کشتی های رو_رو تا حدود زیادی می تواند مشکلات این حوزه را رفع کند.

نماینده آستارا در مجلس از مسئولان عالی خواست در راستای رفع موانع تولید و حمایت از سرمایه گذاران و رفع مشکلات شهرستان مرزی بندر آستارا به عنوان پیشانی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه ای به این شهرستان داشته باشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان