Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به معافیت ۸ میلیون و ۴۰۰ مشترک از پرداخت بهای برق گفت: در هر صورتحساب اگر مشترک تا ۱۶۰ کیلو وات مصرف برق داشته باشد بهای برق را پرداخت نمی کند.

پرویز محمدنژاد اظهار داشت: کمیسیون انرژی و مجلس شورای اسلامی در سال جدید برای بهینه مصرف کردن انرژی اعم از آب، برق و گاز همت گسترده ای را در پیش گرفته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مجلس رویکرد اصلاح مصرف انرژی را در پیش گرفته تصریح کرد: در این حوزه کارگروهی برای برنامه توسعه هفتم تشکیل شده تا بتوانیم آن را به عنوان پیشنهاد به دولت ارائه دهیم.

رئیس کمیته نیروی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مصرف کنونی انرژی ساماندهی شده نیست بیان کرد: در ماه های اخیر دولت طرح برق امید را مطرح کرد که این طرح در کمیسیون انرژی مجلس نیز مورد توافق قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این طرح حدود 8 میلیون و 400 مشترک مشمول معافیت پرداخت بهای برق شدند گفت: براساس این طرح در هر صورتحساب اگر مشترک تا 160 کیلو وات مصرف برق داشته باشد بهای برق را پرداخت نمی کند.

محمدنژاد اجرای این طرح را زمینه ساز توزیع متوازن عدالت تلقی کرد و افزود: از این طریق مشترکان در حوزه مصرف انرژی طبقه بندی می شوند و از طرفی این امر یک بستر فرهنگی برای رقابت در عدم مصرف بیش از حد ایجاد کرده و فرهنگ سازی در اصلاح الگوی مصرف است.

 وی با بیان اینکه افزایش بهای مصرف برق برای دهک های بالا که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند و صنایع بزرگ کشور دیده شده گفت: افزایش قیمت حدود 10 درصدی برق برای صنایعی که صنایع بزرگ کشور هستند اثر جامعی در سبد محصولات تولیدی آن ها ندارد.

 رئیس کمیته نیروی کمیسیون انرژی مجلس عنوان داشت: مجلس یازدهم گام های جهشی خوبی در حوزه اصلاح الگوی مصرف داشته که در صورت تداوم تا دو سال آینده می توانیم در حوزه انرژی شاهد کنترل مصرف و اصلاح ساختار مصرف باشیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که باید مورد توجه قرار گیرد طبق ماده 19 قانون ملی ساختمان ها حفظ ارزش انرژی مصرف شده در ساختمان ها است که بخش اعظمی از آن هدر رفت دارد.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: الگوی مصرف انرژی در کشور ما خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد و اگر این روند ادامه پیدا کند امسال نیز مانند سال گذشته در حوزه برق و گاز با مشکل مواجه می شویم.

 وی افزود: در سال گذشته شاهد کاهش گاز بودیم که به صنایع فشار آورد و در تولید آن ها اثر منفی گذاشت و برای تأمین گاز مشترکان، نیروگاه ها به ناچار با کاهش مصرف گاز به استفاده از سوخت های فسیلی روی آوردند که خود عوارض بسیاری داشت.

 محمدنژاد با بیان اینکه برای اصلاح ساختار مصرف چاره ای جز مورد توجه قرار دادن الگوی مصرف در سال 1400 و برنامه هفتم نداریم گفت: اگر با آگاهی وارد این مسئله نشویم در تابستان امسال برای برق و در زمستان برای گاز با مشکل مواجه می شویم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان