Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : نماینده عالی دولت در استان منابع طبیعی و محیط زیست را از ارکان توسعه ای گیلان عنوان کرد و با اعلام حمایت از توان داخلی شرکت های دانش بنیان و خلاقیت جوانان بومی استان همچون ساخت دستگاه  شناور دروگر سنبل آبی گفت: اقدامات مقابله ای برای پیشگیری از رشد این گیاه مهاجم ، ضرورت دارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز (چهارشنبه) در مراسم رونمایی و الحاق دستگاه شناور دروگر سنبل آبی، در جمع خبرنگاران، منابع طبیعی و محیط زیست را از ارکان توسعه ای گیلان عنوان و اظهار کرد: باید باید با برنامه ریزی های اصولی و کارشناسانه در ابعاد مختلف، از تالاب انزلی به عنوان میراثی گرانبها صیانت و حفاظت کرد.

وی با یادآوری اینکه در سال های اخیر عواملی از جمله گیاه مهاجم سنبل آبی منجر به ورود آسیب هایی به این تالاب بین المللی شده، گفت: اثر تخریبی و رشد تصاعدی این گیاه و دربرگیری رسوب در بخش هایی از تالاب ، اقدامات مقابله ای را ضروری کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: اقدامات مؤثری توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست استان از جمله مقابله، پیشگیری از رشد و جمع آوری گیاه مهاجم سنبل آبی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استفاده از ماشین دروگر سنبل آبی یکی از بهترین روش های جمع آوری این گیاه مهاجم است، افزود: باتوجه به مشکلات واردات نمونه خارجی در تأمین قطعات و تحریم های ناشی از جنگ اقتصادی، استفاده از توان داخلی شرکت های دانش بنیان و خلاقیت جوانان بومی استان در دستور کار قرار گرفت.

دکتر زارع به پیگیری های لازم در جهت تأمین اعتبار مورد نیاز و استفاده از ظرفیت صنایع دریایی شهید تمجیدی اشاره کرد و گفت: این دستگاه در کوتاه ترین زمان ممکن ضمن خلاقیت، ابتکار و صرفه جویی قابل توجه در منابع ، با ۴۰ درصد قیمت تمام شده مشابه خارجی، تولید شده است.

وی ادامه داد: براساس آزمایش های صورت گرفته، جمع آوری گیاه سنبل آبی اثربخش است.

استاندار گیلان به توان این دستگاه و جمع آوری گیاه سنبل آبی در عمق کم اشاره و اضافه کرد: این گیاه مهاجم محدود به انزلی نیست و برای بهره مندی شهرستان های دیگر از توان و خلاقیت جوانان بومی، ساخت سه دستگاه جدید نیز از طریق انعقاد قرارداد بین اداره کل حفاظت محیط زیست با صنایع شهید تمجیدی پیگیری می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان