Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه سال گذشته ۸ میلیارد دلار برای واردات نهاده های دامی اختصاص یافت گفت: دولت باید تولید را جایگزین واردات نهاده های دامی کند.

جبار کوچکی نژاد درباره آخرین وضعیت بررسی حقوق های نجومی اظهار داشت: طرح تحقیق و تفحص از حقوق های نجومی در دستور کار کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس قرار گرفته و در هفته پیش رو در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره اولویت کاری این کمیسیون در سال جدید افزود: روز سه شنبه جلسه ای با آقای نوبخت در مورد بررسی لایحه بودجه 1400 برگزار می شود و اولویت  کمیسیون  برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نظارت بر بودجه و عملکرد بودجه سال 1400 است.

رئیس فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس افزود: بیش از 80 درصد نهاده های دامی مورد نیاز کشور از کشورهای دیگر وارد می شود و سعی ما بر این است که به جای خروج مقدار زیادی ارز برای واردات این نهاده ها، خود تولیدکننده باشیم.

 عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سال گذشته برای تأمین نهاده های دامی حدود 8 میلیارد دلار با ارز 4 هزار و 200 تومان اختصاص یافت که رقم بالایی است و این مسئله بر روی قیمت کالاها در بازار نیز اثرگذار بوده است.

 رئیس فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس گفت: با وجود اینکه نهاده های دامی با ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد می شود اما در عرضه کالاهایی مانند مرغ در بازار با افزایش قیمت چشمگیری مواجه هستیم که این بیانگر عدم تسلط دولت بر کنترل بازار است.

 نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر مشکل تأمین نهاده های دامی در کشور در کمیسیون کشاورزی و کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری و بررسی است.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه یکی از تخلفات دولت در حوزه نهاده های کشاورزی است گفت: طرح شکایت از دولت در مورد این تخلف در صحن مجلس رأی آورد و قطعاً برای پیگیری به قوه قضائیه ارجاع داده می شود تا افرادی که در بحث نهاده های کشاورزی مرتکب تخلف شدند مجازات شوند و مجلس نیز در این زمینه مصمم است.

 وی با اشاره به اینکه براساس نظر شورای اقتصاد نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای برای برگ سبز درجه یک 6 هزار و 690 تومان و برای برگ سبز درجه دو 4 هزار و781 تومان تعیین شد افزود: در حوزه منابع این امر اشکالی در بودجه به وجود آمده بود و 200 میلیارد تومان برای خرید تضمینی برگ سبز چای را در صندوق حمایت از چایکاران انتقال داده بودند.

 کوچکی نژاد ابراز داشت: این صندوق خصوصی بوده و اگر این مبلغ در آنجا می ماند در پرداخت برگ سبز چای با مشکل مواجه می شدیم که بنده نامه ای در این مورد به رییس مجلس نوشتم و این مبلغ را به ردیف مصوب سازمان چای برگرداندیم تا در خرید تضمینی برگ سبز چای با مشکل روبرو نباشیم.

 وی گفت: در حال حاضر ما با واردات بیش از اندازه دانه های روغنی و مواد خام روغن مواجه بوده و در این حوزه با مشکل روبرو هستیم و دولت باید نسبت به حمایت از کشت دانه های روغنی اهتمام داشته باشد تا زمینه تشویق کشاورزان دانه های روغنی اعم از کلزا و سویا فراهم شده و در این عرصه شاهد توسعه و رونق تولید باشیم.

 رئیس فراکسیون حمایت از محصولات استراتژیک کشاورزی و صنایع وابسته مجلس بیان کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه در بحث ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات با محدودیت مواجه هستیم و برای خودکفایی ناچاریم به سمت کشت دانه های روغنی برویم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان