Thursday، 18 April 2024 | پنجشنبه، 30 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : استاندار و رئیس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان با اشاره به اهمیت همراهی مسئولان و کشاورزان در استفاده بهینه از آب برای مدیریت مطلوب فصل زراعی پیش رو، بر ضرورت پرهیز از بخشی نگری به موضوع تأمین آب کشاورزی تأکید کرد و از زارعان خواست براساس برنامه ابلاغی و تقویم زمانی تعیین شده جهادکشاورزی، نسبت به نشاء برنج اقدام کنند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع ظهر امروز (چهار شنبه) در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان با دستور جلسه بررسی وضعیت منابع آبی با محوریت تأمین آب کشاورزی که با حضور فرمانداران از طریق ارتباط تصویری برگزار شد؛ بر ضرورت اشراف کامل مدیران به قانون مدیریت بحران، آیین نامه و بخشنامه های ابلاغی تأکید و بیان کرد: حفظ و تقویت برنامه های عملیاتی و اجرایی دستگاه های خدمات رسان و مقابله ای در حوادثی همچون برف، سیل و آتش سوزی زمینه کسب آمادگی کامل در طول سال را فراهم می کند ضمن آنکه افزایش توان پاسخگویی در ایام مختلف سال، مشکلات بازسازی و بازتوانی پس از حادثه را نیز کاهش می دهد.

وی تهیه طرح های مطالعاتی، استفاده از GIS و نقشه های اطلاعات مکانی، راه اندازی سیستم اطلاع رسانی آنلاین، ارتباط برخط با استان های همجوار و هماهنگی و تعامل مستمر بین دستگاهی و فرمانداری ها را مورد تأکید قرار داد و با یادآوری آتش سوزی های گسترده سال گذشته، از واگذاری اطفای حریق جنگل ها به وزارت جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح که با همکاری مردم، سمن ها، شوراهای اسلامی و همراهی موثر منابع طبیعی، بسیج، نیروی انتظامی و ارتش صورت گرفت، قدردانی کرد.

دکتر زارع در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز فصل زراعی تولید محصول راهبردی برنج به عنوان یکی از تولیدات اصلی گیلان گفت: پربارش بودن استان نباید منجر به غفلت از بروز احتمالی تنش آبی شود چراکه کاهش 32 درصدی بارش طی سال گذشته خصوصاً در فصل زمستان و فروردین ماه سال جاری نسبت به سال ماقبل و 22 درصد نسبت به بلندمدت، نگران کننده است.

وی با تصریح اینکه کاهش 40 درصدی بارش ها در مناطق بالادست این نگرانی را مضاعف می کند، افزود: براساس پیش بینی هواشناسی میزان بارش ها در روزهای پایانی فروردین و همچنین اردیبهشت و خرداد، فراتر از میانگین سال های گذشته نیست.

استاندار گیلان به افزایش یک و 9 دهم درصدی دما و پیش بینی برای تداوم گرما طی ماه های اردیبهشت و خرداد اشاره و خاطرنشان کرد: صرفه جویی در مصرف آب  برای مدیریت بهینه فصل زراعی، تنها با همراهی و وفاق مسئولان و کشاورزان عملی می شود.

وی همچنین بر لزوم پرهیز از بخشی نگری به موضوع تأمین آب کشاورزی تأکید و با بیان اینکه موعد رهاسازی آب از سد براساس محاسبات دقیق صورت گرفته، تصریح کرد: کشاورزان براساس برنامه ابلاغی و تقویم زمانی تعیین شده جهادکشاورزی، نسبت به نشاء برنج اقدام کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر لزوم کاهش وابستگی به سد سفیدرود با اتکاء به آب های سطحی موجود در استان و نیز کاهش آب مصرفی شالیزارها با افزایش بازده و بهره وری اظهار داشت: با بهره گیری از سدهای لاستیکی و مخزنی کوچک و ظرفیت مستعد آب بندان های موجود در استان، می توان نزولات جوی که به دریا ریخته می شود را حفظ و به ذخیره سازی آب اقدام کرد.

وی با بیان اینکه با تلاش های فرمانداران و همراهی دستگاه های اجرایی بسیاری از آب بندان ها مدیریت شد، گفت: آن دسته از شهرستان هایی که در لایروبی آب بندان ها پیشتاز هستند، قطعاً در تأمین آب کشاورزی موفق تر عمل می کنند.

استاندار گیلان بهره مندی از ظرفیت 70 درصدی مکانیزاسیون فرآیند کاشت، داشت و برداشت را نقطه قوتی برای استان دانست و بر ضرورت تلاش برای پوشش 90 درصدی این شاخص طی سال های آتی تأکید کرد و افزود: اجرای طرح تجهیز  و نوسازی شالیزارهای استان به بهره وری بیشتر و کاهش آب مصرفی کمک شایانی می کند.

وی با قدردانی از تلاش های موسسه تحقیقات برنج، به رونمایی از رقم مقاوم برنج کیان در مقابله با تنش آبی اشاره و با بیان اینکه این رقم در سطح گسترده ای می تواند به عنوان الگو در سال زراعی جاری کشت شود، گفت: ترویج نگاه استفاده از ارقام زودبازده پرمحصول با قابلیت تحمل خشکی و تنش آبی ، میزان مصرف آب را نیز کاهش می یابد.

دکتر زارع همچنین خواستار استمرار تولید محتوای مناسب ترویجی، تبلیغی و آگاه سازی درخصوص محدودیت منابع آبی و ضرورت همراهی کشاورزان در مدیریت مصرف شد.

وی به استقبال مطلوب صورت گرفته در بیمه منازل روستایی در مقابل حوادث و آتش سوزی ها اشاره کرد و گفت: بیمه محصولات کشاورزی منجر به حداقل رسیدن میزان خسارت ها می شود که باید از طریق فرمانداران، بخشداران و دهیاران و مراکز خدمات جهاد کشاورزی اطلاع رسانی گردد.

نماینده عالی دولت در گیلان در خاتمه سخنانش توسعه بانک های نشاء نسبت به گذشته را یادآور شد و با بیان اینکه مصرف زیاد آب برای تولید نشاء مقرون به صرفه نیست، بر ضرورت استمرار تلاش و همت مضاعف مدیران برای رفع تنگناهای پیش روی فعالیت های کشاورزی و امیدبخشی به این قشر شریف و زحمتکش تأکید کرد.

در این جلسه مدیران جهادکشاورزی، آب منطقه ای، توزیع برق، هواشناسی و برخی از فرمانداران اسان؛ گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای تأمین آب کشاورزی ارائه کردند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان