Tuesday، 23 April 2024 | سه شنبه، 04 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه سدسازی افغانستان در هیرمند سوءاستفاده نیست، گفت: با انعقاد توافقاتی بین دو کشور، هر دو بر روی یک رودخانه می توانند سدسازی کنند و این امر از نظر قانونی مشکلی ندارد.

سیدکاظم دلخوش در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت در مورد حواشی مربوط به سدسازی افغانستان بر روی رود مشترک هیرمند با اشاره به اینکه مسئول امنیت مرزها بخش های امنیتی، دفاعی و دولت هستند، اظهار داشت: در معاهدات بین المللی مطابق با اصل 77 قانون اساسی در صورت انعقاد توافقنامه دولت با دولتی دیگر باید این امر از طریق مجلس صورت گیرد.

دلخوش با تأکید بر اینکه کسی نمی تواند یک وجب از سرزمین ما را تصاحب کرده یا از منابع مشترک استفاده غیرقانونی داشته باشد گفت: موضوع سوءاستفاده افغانستان از رود هیرمند پیش نخواهد آمد زیرا همه کشورها تعهدات خود را نسبت به کشورهای همسایه می دانند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: از طرفی در رودخانه های مرزی محدوده دو کشور مشخص شده و کشور همجوار مجاز است در محدوده خود سدسازی کند و یا با انعقاد توافقاتی بین دو کشور، هر دو بر روی یک رودخانه می توانند سدسازی کنند و این امر از نظر قانونی مشکلی ندارد.

بیشتر بخوانید

وی در پاسخ به پیگیری مجلس در مورد بی تدبیری صورت گرفته در کنترل کرونا در کشور افزود: مردم و دولت باید هر دو به اجرای قوانین مربوط به کرونا پایبند باشند اما در ایام نوروز و اکنون نیز شاهد بی توجهی برخی از مردم به دستورالعمل های بهداشتی هستیم لذا این بخش از ماجرا برعهده مردم بوده و ارتباطی به دولت ندارد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: از طرفی صحبت های متفاوت بخشی از دولت در این زمینه سبب شد تا مردم تصور کنند کرونا از بین رفته و روند عادی انگاری را در پیش بگیرند که ستاد ملی مقابله با کرونا باید پیگیر این موضوع باشد.

دلخوش افزود: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری تشخیص ستاد ملی مقابله با کرونا مطابق قانون بوده و اگر مرتکب تخلفی شدند نیز باید پاسخگو باشند اما اکنون شرایط به نحوی نیست که بخواهیم دولت را به مجلس بکشیم لذا دولت و مجلس باید هر دو در رعایت قوانین کرونایی در جهت قطع زنجیره انتقال کرونا اهتمام داشته باشند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس در ارتباط با کمبود نهاده های دامی اظهار داشت: در مورد کمبود نهاده ها مانند ذرت و سویا بخش خصوصی براساس قانون می تواند اقدام به واردات کند اما مشکلی که تا به امروز با آن مواجه بودیم چندگانگی تصمیم در گمرکات و مرزهای ما بوده که وزارت صمت، وزارت جهاد کشاورزی و بانک مرکزی نتوانستند این موضوع را به خوبی برطرف سازند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: از طرفی افزایش بی رویه قیمت نهاده های دامی مشکلاتی را برای دامداران ایجاد کرده و منجر به افزایش قیمت گوشت و مرغ شد لذا این موارد مورد پیگیری مجلس قرار گرفته است.

 عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این مورد جلسه ای با آقای نوبخت داشتیم افزود:  پیشنهاد ما این بود که از محل هدفمندی یارانه ها برای ذرت، سویا، سم و کود یارانه پرداخت کنند که کشاورزان و تولیدکنندگان متحمل مشکلات و ضرر نشوند.

نماینده مردم صومعه سرا در مجلس در مورد تبدیل طاهرگوراب و ضیابر به بخش گفت: در طی تلاش های 17 ساله، کارشناسی ها، نقشه برداری ها و جلسات مختلف موفق شدیم خواسته به حق مردم ضیایر و طاهرگوراب را تحقق بخشیم؛ پس از ابلاغ این امر توسط دولت باید دستگاه های اجرایی را در این مناطق مستقر کرده و زیرساخت ها را افزایش دهیم تا مردم در این دو بخش بتوانند از امکانات نظام و حاکمیت استفاده کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان