Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف با اشاره به نقش مهم مردم در جلوگیری از بد اخلاقی های انتخاباتی، گفت: هیئت منصفه های انتخاباتی باید تشکیل شود.

حجت الاسلام هادی صادقی عصر سه شنبه در همایش «مردم، دادستان مردم» با اشاره به اینکه مسئولیت جمعی در اسلام از ارکان بوده و به عنوان رکن دینداری به حساب می آید، اظهار کرد: مسلمانانی که نسبت به این امر بی اهمیت باشند همانند انسان هایی هستند که یکی از ارکان های وجودی خود را ندارند.

وی افزود: امروز باید مراقب افرادی که با استفاده از الفاظ و برخی مفاهیم، ایده ها و نظریات جامعه شناختی وارداتی شبهه افکنی می کنند، باشیم تا تحریفی صورت نگیرد.

حجت الاسلام هادی در ادامه با بیان اینکه این موضوع باید به نسل جوان منتقل شود و آنها با مسائل اجتماعی آشنا شوند، اضافه کرد: امر به معروف برخاسته از مسائل اجتماعی است و اگر توجه نکنیم این مهم بی معنا می شود.

وی با اشاره به گرایش انسان ها به همزیستی، ادامه داد: در تعاملات فردی و انسانی اخلاقیاتی حاکم می شود که یکی از بعدهای آن داشتن مسئولیت نسبت به دیگران است.

معاون رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: غربی ها مدعی هستند که نسبت به بشر مسئولیت دارند و باید کاری انجام دهند اما جایی که سود منافع آنها در خطر باشد به گونه ای دیگر عمل می کند.

وی با بیان اینکه آمریکا امروز در حمایت از غاصبان فلسطین و رژیم کودک کش و جنایتکار صهیونیستی چگونه عمل می کند، افزود: در زمان تضاد منافع افراد و دولت ها و ملت های شناخته می شوند.

حجت اسلام هادی با اشاره به اینکه در فرهنگ اسلامی ارزش والایی برای مسئولیت اجتماعی در قبال دیگران در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر والاترین و بالاترین تکلیف در حوزه مسئولیت های اجتماعی است.

وی ادامه داد: در امر به معروف بالاترین خیر خواهی برای هم نوع وجود دارد و انسانی که این تفکر را داشته باشد و خیر را برای هم نوعش بخواهد انسان شریفی است.

جوانان مطالبه گر وارد میدان شوند

رئیس مرکز توسعه شوراهای حل اختلاف با بیان اینکه اگر به معنای درست امر به معروف را انجام دهیم و آن را به بیراهه نکشانیم جامعه سعادتمند می شود، گفت: جوهره اصلی امر به معروف محبت است نه خشم و خشونت.

وی با تأکید بر اینکه امر به معروف بی محتوا تأثیرات منفی در سطح جامعه خواهد داشت، اضافه کرد: تمام اقدامات اجتماعی و سیاسی و فرهنگ اسلامی باید با این رویکرد باشد که همه می خواهند دعوت به خوبی ها کنند.

هادی در ادامه با اشاره به اینکه مقابله با حکومت فاسد و غاصب و جاهلان بزرگترین مصداق نهی از منکر عملی است، بیان کرد: هرکس به اندازه توان، علم و قدرت ارتباطی و بیانی و اجتماعی و اداری باید در این مسیر حرکت کند.

وی با بیان اینکه در این زمینه حضور جوانان و افراد اهل مطالبه و مطالعه مهم و حائز اهمیت است، گفت: همگان باید در این عرصه ورود کنند.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، اظهار کرد: تجربه دوره های رقابت ها نشان می دهد که این عرصه بسیار نیازمند حضور افرادی جوان و مطالبه گر است.

وی با تأکید بر اهمیت نقش آفرینی مردم در انتخابات، افزود: باید هیئت منصفه های انتخاباتی شکل بگیرد با این رویکرد بدون انتساب به جناح یا شخصی و یک جمعی تلاش کنند و بشوند هیأت منصفه اخلاقی تا بد اخلاقی انتخاباتی را مدیریت کنند.

حجت الاسلام هادی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم بد اخلاقی رخ دهد و تذکرات اخلاقی لازم ارائه شود، افزود: قبل از اینکه داستان و حادثه ای رخ دهد باید دادستانی از سوی مردم پیش بیاید و آنها وارد میدان شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان