Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اضافه برداشت از بانک مرکزی تابع شرایط خاصی است گفت: اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی را به دنبال دارد.

غلام رضا مرحبا با بیان اینکه اصلاح قانون بانکداری و قانون حکمرانی ریال در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد اظهار داشت: بخشی از این قوانین که مربوط به بانک مرکزی بود به نتیجه رسیده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه موارد مذکور هنوز تبدیل به قانون نشده و شورای نگهبان در این مورد اظهار نظر نکرده است افزود: ادامه این قانون که مربوط به دیگر بانک ها بوده و نظام بانکی و قوانین بانکداری را اصلاح خواهد کرد به زودی بررسی می شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس درباره اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی گفت: اضافه برداشت ها از بانک مرکزی تابع شرایط خاصی است و در شورای عالی پول و اعتبار، قوانین پایین دستی، آیین نامه ها و تصمیمات اجرایی تصویب و بر همان اساس اقدام می شود.

وی با تأکید بر اینکه بانک های دولتی و خصوصی نمی توانند بدون ضابطه از بانک مرکزی اضافه برداشت داشته باشند و این امر تنها تحت شرایطی انجام می گیرد گفت: این اضافه برداشت ها در افزایش پایه پولی، تورم و کاهش ارزش پول ملی اثرگذار بوده و مورد تأیید نیست، لذا این امر باید نظام مند و منطبق با شرایط انجام شود.

مرحبا با بیان اینکه بانک ها برای افزایش توان وام دهی اقدام به اضافه برداشت می کنند که عوارض مذکور را به دنبال دارد عنوان داشت: در کمیسیون اقتصادی در ماه های آتی این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و قوانین مربوطه اصلاح می شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس درباره پیگیری های انجام شده در حوزه سرمایه گذاری کشور آذربایجان در خط ریلی آستارا افزود: علاوه بر پیگیری های روتین که با مدیرعامل راه آهن و وزیر راه و شهرسازی داشتم طرح سوالی را در مجلس مطرح کردم و وزیر راه و شهرسازی به مجلس آمد و در این مورد تعهداتی داده شد.

وی ابراز داشت: طبق این تعهدات مقرر شد وزیر راه و شهرسازی سفر یک روزه ای به جمهوری آذربایجان داشته و با مقامات این کشور در مورد پروژه ریلی آستارا مذاکره داشته باشد که این سفر روز سه شنبه 18 خردادماه انجام شد.

نماینده مردم آستارا در مجلس عنوان کرد: همچنین قرار بر این هست که وزیر حمل و نقل آذربایجان و معاون نخست وزیر این کشور به همراه وزیر راه و شهرسازی از پایانه ریلی آستارا بازدید داشته باشند تا جمهوری آذربایجان ملزم به عمل کردن به تعهدات خود شود.

مرحبا گفت: وزیر راه و شهرسازی تعهدات دیگری از جمله تکمیل پل راه آهن را نیز داده بود که آن هم هر چند کند اما آغاز شده و خاکریزی آن در حال انجام است تا بتوانیم با تکمیل این پروژه مشکل حمل و نقل منطقه را برطرف کنیم؛ امیدواریم با مذاکرات انجام شده مشکلات این حوزه حل شود و بتوانیم با ظرفیت کامل از راه آهن آستارا بهره گیری کنیم.

به گزارش تسنیم، جمهوری آذربایجان در سال 97 سرمایه گذاری 60 میلیون دلاری در پروژه راه آهن آستارا ظرف مدت دو سال را متعهد شده بود که تاکنون تنها یک سوم این مبلغ معادل 20 میلیون دلار از سوی جمهوری آذربایجان در این پروژه سرمایه گذاری شده است در حالی که این کشور همسایه در این چند سال با مبادلات تجاری از این مسیر چندین برابر مبلغ سرمایه گذاری، سود کرده است.

اگر تعهدات جمهوری آذربایجان در پروژه ریلی آستارا ظرف مدت دو سالی که تعهد داده شده بود تحقق می یافت اکنون شاهد شرایط بهتری در توسعه این مسیر ریلی و صادرات بودیم؛ امید است با پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از سوی مسئولان استانی و ملی شاهد تحقق تعهد جمهوری آذربایجان در پروژه ریلی آستارا و به دنبال آن رشد صادرات و ارزآوری بیشتر باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان