Tuesday، 16 April 2024 | سه شنبه، 28 فروردین 1403
1 2

گیلانیان : قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه بسیاری از پرونده ها در شورای حل اختلاف به سازش می رسد گفت: واحد میانجی گری برای برقراری صلح در پرونده ها زیر نظر قوه قضاییه در گیلان راه اندازی می شود.

مجید الهیان شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سال های اخیر با ابداع مقام معظم رهبری سال ها به حمایت از تولید نام گذاری شده است و قوه قضاییه نیز در این راستا اقدامات خوبی را داشته است.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان عنوان کرد: رئیس قوه قضاییه در سفر 15 بهمن تأکیدات ویژه ای بر این امر کردند و پیش از آن نیز رئیس دادگستری گیلان این موضوع را در دستور کار قرار داده بود.

الهیان تصریح کرد: یک اقدام مهم مربوط به این حوزه این است که جهت حمایت از تولید و سرمایه گذاران باید پرونده ها را در اسرع وقت رسیدگی کنیم تا موانع تولید به سرعت از میان برود.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان خاطرنشان کرد: در کنار آن جلساتی برگزار شده و بارها با تولیدکنندگانی که دچار مشکل بودند و با سایر بانک ها نیز نشست هایی داشتیم که نتایج خوبی داشت.

وی ابراز داشت: همچنین برای واگذاری های نادرستی که در سال های اخیر انجام شده و تولید را از چرخه خارج کرده پرونده تشکیل شده و به عنوان اخلال در نظام تولید تحت تعقیب هستند.

الهیان افزود: سند تحول قضاییه که از ابداعات رئیس قوه قضاییه است از چند ماه گذشته ابلاغ شده و آنجا پیش بینی شده که برخی از اهداف در قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعریف شده است.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان تصریح کرد: در این راستا دادگستری گیلان نیز جلسات مختلفی را برگزار کرده و کوتاه مدت و تا حدودی به انجام رساند و به عنوان مثال ابلاغ الکترونیک را تقویت کرده است.

وی با بیان اینکه قوه قضاییه چند سالی است که اهتمام به غیرحضوری کردن خدمات دارد گفت: حدود 90 درصد خدمات الکترونیک و 90 درصد دادرسی ها مربوط به زندانیان غیرحضوری است.

الهیان با اشاره به اینکه 10 نیز درصد مربوط به پرونده های مهم  است که باید زندانی، صاحب دعوا و وکلا حضور داشته باشند خاطرنشان کرد: قوه قضاییه دادرسی الکترونیکی برای پلمب را در نظر دارد.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان گفت: اگر نیازی به حضور افراد نباشد می توانند در منازل و دفاتر با ما ارتباط بگیرند اما این امر نیاز به تبلیغات بیشتر دارد و الکترونیکی شدن دادرسی ها بسیاری از مراجعات را کم می کند.

وی ابراز داشت: همچنین اظهار نظر کارشناسان نیز از طریق دفاتر خدمات ارائه می شود و برای وکلا و برخی از اشخاص خودکاربری نیز داریم و نیاز به حضور در دفتر خدمات قضایی نیز نخواهند داشت و می توانند در منزل این کارها را انجام دهند.

الهیان تصریح کرد: همچنین گواهی عدم سوء پیشینه در کمترین زمان ساده می شود؛ افراد می توانند مدارک خود را به دفاتر خدماتی قوه قضاییه ارائه دهد و دادسرای محل گواهی را صادر و به نشانی الکترونیکی افراد ارسال می کند.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان افزود: در راستای رفع مشکلات صنایع و مشکلات زیست محیطی و منابع طبیعی گیلان کارگروه هایی مرتب در حال برگزاری جلسات است که این امر نیاز به هماهنگی و بعضاً بودجه های خاصی دارد.

الهیان با بیان اینکه هماهنگی ها تا حدودی هست اما موانعی نیز در راه وجود دارد گفت: برای حمایت از سرمایه گذاری ستاد حمایت از سرمایه گذاری با دبیری دادستان مرکز استان و ریاست رئیس دادگستری و عضویت دستگاه های مرتبط تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر با روند رو به رشد ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی مواجه هستیم که باید برای این امر فکری اندیشیده شود لذا اگر مشکلات معیشت مردم برطرف شود بسیاری از این پرونده ها بین می روند و کاهش پیدا می کند.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان  افزود: در سال 98 حدود  484 هزار و در سال گذشته 510 هزار پرونده ورودی داشتیم همچنین در ماه گذشته بیش از 42 هزار پرونده داشتیم که البته این پرونده ها در مراحل مختلف دادسرا تشکیل شده است.

الهیان با اشاره به اینکه حدود 9 درصد پرونده های ورودی به قوه قضاییه افزایش پیدا کرده است عنوان کرد: طبق قوانین موجود در دادگستری باید پرونده ها مساوی تعداد ورودی و یا بیشتر از آن مختومه شود که کاهش موجودی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه این امر جز با تلاش همکاران قضایی و اداری ما انجام نگرفته و از آن ها کمال تشکر را دارم گفت: در گیلان میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها 106 روز است که البته در برخی از دادسراها کمتر از این زمان است.

 قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان با تأکید بر اینکه یکی از وظایف اصلی دستگاه قضایی فسادستیزی است افزود: یکی از اجزای قوه قضاییه، سازمان بازرسی کل کشور است که در استان گیلان نیز بازدیدهایی از دستگاه های مختلف دارد.

الهیان تصریح کرد: همچنین در جهت مبارزه با فسادستیزی از  نهادهای دیگر نظیر اطلاعات سپاه و پلیس نیز اطلاعاتی به ما می رسد و دادسرا به آن حوزه ورود می کند.

وی عنوان داشت: زمانی که سال گذشته قانون مجازات های جایگزین حبس ابلاغ شد همه پرونده هایی که مشمول قانون کاهش مجازات حبس می شدند بار دیگر مورد بازرسی گرفتند و به دادگاه صدور رأی فرستاده شدند.

الهیان بیان کرد: در این راستا بسیاری از زندانیان آزاد شدند و یا حبس آن ها کاهش پیدا کرد و بسیاری از زندانیان نیز با اعطای مرخصی و عفو مشمول قانون مذکور شدند.

قائم مقام رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه یکی از وظایف ذاتی شورای حل اختلاف صلح و سازش است گفت: در قوانین ابتدا طرفین را دعوت به سازش می کنند که البته این امر مغفول مانده است.

الهیان عنوان داشت: در این راستا در استان گیلان واحد میانجی گری زیر نظر قوه قضاییه در واحدهای مختلف افتتاح می شود تا شاهد کاهش ورودی پرونده داشته باشیم.

 وی خاطرنشان کرد: اکنون همه پرنده ها به شورای حل اختلاف ارجاع داده می شود و عده ای بدون چشم داشت به این حوزه ورود کردند و بسیاری از پرونده ها در شورای حل اختلاف به سازش می رسد.

وی با بیان اینکه همچنین در دادگاه اجرای احکام توصیه ما دعوت به سازش است افزود: معاونت آموزش دادگستری آموزش عمومی را در دستور کار دارد و معاونت پیشگیری نیز دوره های آموزشی را در مناسبت های مختلف برگزار می کند.

 الهیان خاطرنشان کرد: همچنین در جهت افزایش آگاهی عمومی مردم همکاران ما در برنامه های مختلف صدا و سیما حضور دارند لذا یکی از دلایل افزایش دعاوی کمبود آگاهی است.

وی گفت: دلیل دیگر این است که مردم با هم تعارف می کنند و نیازی به مکتوب کردن موارد نمی بینند که این امر در آینده اختلافات را به دنبال دارد و توصیه ما به این افراد این است که در هنگام عقد معاملات حتماً مشورت کرده و زیر نظر فردی معتمد قرارداد را منعقد کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان